Zajímavý článek. Co se týče té horkosti, to je celkem známá věc, že kaštan má hřejivý účinek, proto je také hlavní přísadou do koňské masti. Tam se samozřejmě nedává ten jedlý, ale co vím, tak hřejivé účinky mají všechny druhy kaštanů. Ovšem, jestli dokáže zahřát i po požití, to se mi nezdá.
Ještě malá poznámka, pokud budete chtít najít jedlý kaštan, tak nejlépe se najde na jaře, má totiž růžový květ: http://www.jsemfit.cz/images/image/bachovky%20-%20p%C3%A1vie%20%28ka%C5%A1tan%29.jpg naproti tomu "klasický kaštan" má květ bílý: http://www.nasevyziva.cz/img_data_arch/1/1306508550cla_Kopie__DSC03999.jpg
Divili byste se kolik jich kolem sebe máte, tady v Praze jich je jako máku.
No já bych spíše sázel na celkový vzhled stromu. Jedlý kaštan prostě vypadá úplně jinak než koňský.
Co se barvy květů týká, běžně bývá několik větví na koňském kaštanu (ne na každém, možná bude něco v půdě podobně jako u jiných květů) také s růžovými květy. Dlouho už jsem tomu nevěnoval pozornost, ale myslím že ty růžové kvetly (rozvily se) vždy velmi nepatrně dříve. Také se mi zdá, že ty kaštany co mají i růžové květy se nechají snadněji poblouznit k podzimnímu kvetení, proto si člověk většinou vůbec všimne odlišné barvy květů.
Tím patrně chcete říci, že ve vašem okolí je jedlý kaštan docela vzácný. Prozradím vám tajemství, stačí skočit do prodejny stromků, pár si jich koupit a zasadit - například tak aby z nich měli užitek i ostatní, ty plody se rychle kazí.
P.S.
Lze i zasadit kaštan, ale opravdu nevím zda rovnou ven. Znám pár stromů co vyrostli od mala, ale nevím jak moc malého mala.
Dobrý den, pokud chcete mermomocí dělat odborníka na tuto problematiku, budete se muset ještě mnoho učit. To co zde prezentujete jako květ jedlého kaštanu je ve skutečnosti krásný exemplář okrasného kaštanu Aesculus x carnea "BRIOTII". Kaštanovník jedlý vypadá takto http://www.garten.cz/a/cz/4828-castanea-sativa-kastanovnik-jedly/