Tohle je typická situace, kdy se na občánka navalí zodpovědnost za planetu a Velký byznys si zase dělá, co chce, a zahnojuje odpadem vše kolem. Už jen proto, aby měl vyšší zisky, vyrábí šunty s krátkou trvanlivostí. Vždycky vzpomenu na babičku a její pračku, co sloužila 28 roků. Dnes při troše štěstí nová vydrží 5 let. Není to divné? Že by instalovali malá kurvítka, která zaručí poruchu po záruční době? :-))) Zákony jdou Big Businessu na ruku, a ten už chamtivostí neví co by.
Občan není zodpovědný za třídění odpadu, ale jsou to firmy, které za třídění dostávají dotace! Občánek to dělá zcela dobrovolně, a ještě ho za to inkasují. :-))) Skvělé, jak je občánek v pasti.
Vidím ten názor poměrně často: že jediná možnost je opakované použití. Ale moc nechápu proč. Představte si, že papírové noviny si lidé přečtou jen jednou. A druhý den si koupí jiné. Někteří si kupují noviny i 6x týdně! Ale je to snad zásadní problém? Je skutečně jediným řešením zakázat papírové noviny, nebo je předělávat tak, aby mi jedny vystačily na celý měsíc?
Ano, někteří z vás již asi tuší, že v případě novin společnost zvolila možnost recyklace. Sice je použijete jen jednou, ale pak je vyhodíte do sběrné nádoby na papír a za nějakou dobu budou zpět ve formě toaletního papíru nebo obalu.
Proč by to samé nemohlo fungovat u obalů na jídlo? Jdou vyrobit z biologicky odbouratelných materiálů, například kompozit škrobu a papíru. Ten obal pak můžete spolu se zbytky jídla zahrabat do kompostu. Já osobně vidím budoucnost v recyklaci obalů, ne jejich opakovaném použití. Není to synonymum.