Z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky by se mohl v budoucnu stát národní park. Petici za jeho vznik už podepsalo více než 3000 lidí. Vzniku národního parku nechce bránit ani ministerstvo životního prostředí, řekl ČTK po dnešním jednání s iniciátory petice, starosty a zástupci dalších institucí v Karlově Studánce ministr životního prostředí Ladislav Miko. V Česku jsou nyní čtyři národní parky.
ČTĚTE také: Tip na výlet: Praděd a vodopády Bílé Opavy
Podle Mika ministerstvo už v minulosti vyhodnotilo jako jediná dvě území, která mají potenciál stát se národním parkem, Křivoklátsko a právě Jeseníky. „Náš postoj k tomu rozhodně není negativní. Umím si ale představit diskusi o národním parku pouze za předpokladu, že prostě dojdeme ke shodě, že ho chceme. Jestliže dojdeme i v souladu s regionem k názoru, že park tady chceme, tak ministerstvo to rozhodně podpoří,“ uvedl.
Lepší přístup k evropským dotacím
Iniciátoři petice si od vzniku národního parku slibují především větší ochranu přírody, ale i snadnější přístup ke státním a evropským financím, řekl dnes ČTK zástupce petičního výboru Ondřej Bačík. Podle něj je příroda Jeseníků v mnoha ohledech jedinečná. Ve vysokých horských partiích nejsou uměle vysázené stromy, ale jde o jakési horské pralesy tvořené původním jesenickým smrkem. Porosty jsou v některých místech staré až 200 let. Vysokohorská příroda je navíc podobná severské přírodě Skandinávie.
Jeseníky nyní poškozují například organizované nájezdy sběračů lesních plodů v nejpřísněji chráněných lokalitách, ale i provoz horských kol mimo povolené úseky, neoprávněné vjezdy motorových vozidel a neukáznění snowboardisté a lyžaři. Území o rozloze 740 kilometrů čtverečních má na starosti jeden profesionální strážce, podle Bačíka by jich bylo potřeba alespoň deset. Větší přísun peněz do případného národního parku by umožnil i vyšší počet těchto strážců.
V případě vzniku národního parku by se usnadnilo i čerpání peněz, které je pro dnešní CHKO administrativně velmi složité. Národní parky mohou na rozdíl od CHKO žádat o dotace samy a nejsou jako CHKO závislé na řadě dalších institucí. Plocha národní parku by podle iniciátorů petice měla zhruba 25 procent stávající CHKO, tedy necelých 200 kilometrů čtverečních, a park by se rozkládal mimo obce a obydlené části Jeseníků. „Obce nemusí mít obavu, že by to omezilo jejich rozvoj,“ dodal Bačík.
Iniciativu vítá i Správa CHKO Jeseníky. „Určitě bychom přivítali, kdyby z centrální části Jeseníků byl národní park. Z hlediska odborného a praktického by to byl dle mého názoru přínos a umožnilo by to skutečně lepší péči o přírodu i její lepší ochranu,“ uvedl vedoucí správy Jan Halfar. Podporu má vznik národního parku i v Rýmařově, v městě v podhůří Jeseníků. Starosta Petr Klouda ČTK řekl, že v případě, že by vyhlášení národního parku neohrozilo rozvoj a život v obci, nic proti němu nenamítá.
Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v zemi je Krkonošský národní park. Největším národním parkem v ČR je Národní park Šumava, nejmladším je Národní park České Švýcarsko a primát nejmenšího drží Národní park Podyjí.