Jetel luční (trifolium pratense) je trvalka, která roste na slunných loukách, zahradách. Předmětem sběru jsou červené i bílé květy, ale vždy upřednostňujeme ty červené (jsou léčivější).
Květy sbíráme od května do října, můžeme sušit, naložit do pálenky či zamrazit.
Při sběru bylinek je dobré dodržovat několik pravidel:
- rostliny sbíráme na zahradách a loukách, vyhýbáme se zemědělským polím (jsou přehnojené)
- léčivky nikdy nesbíráme do igelitových tašek či mikrotenových sáčků, vhodný je proutěný košík
- bylinky trháme za suchého počasí, ne v dešti nebo krátce po něm
- květy sbíráme za plného slunce, v tuto dobu je jejich léčivá síla nejsilnější
Léčivé účinky jetele
V této léčivce se nacházejí flavonoidy, třísloviny, glykosidy, barviva, pryskyřice, flavonové substance a silice.
Jetel pomáhá detoxikovat organismus, posiluje funkci slinivky, rozpouští hleny, dále se může pyšnit antibakteriálními účinky. Zevně jej můžeme používat jako doplňkovou léčbu revmatismu a kožních neduhů.
Čajová směs při rýmě a kašli
- Potřebujeme: 1 lžičku květu jetele, 1 lžičku listu jitrocele, 3 dl vroucí vody
- Postup: Léčivky smícháme, zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj doporučuji popíjet 3× denně po dobu pěti dnů.
Čajová směs na detoxikaci organismu
- Potřebujeme: 1 lžíci květu jetele, 1 lžičku kopřivy, 1 lžičku květu měsíčku lékařského, 3 dl vroucí vody
- Postup: Bylinky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj doporučuji popíjet 3× denně po dobu čtyř týdnů.
Čajová směs na posílení slinivky
- Potřebujeme: 1 lžíci květu jetele, 1 lžičku lístků pampelišky, 1 lžičku lístků kopřivy, půl lžičky drceného kořene lékořice, 3 dl vroucí vody
- Postup: Léčivky smícháme, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme. Tento čaj doporučuji popíjet 2× denně po dobu šesti týdnů.
Jetelová koupel při očních zánětech
- Potřebujeme: 1 lžíci květů jetele, 2 dl vody
- Postup: Bylinu zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté dobře přecedíme (přes jemné sítko či plátýnko) a vzniklým čajem si několikrát denně vyplachujeme oči.
Jetelová koupel při revmatismu a dně
- Potřebujeme: 5 hrstí květů jetele, 3 litry vroucí vody
- Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 1 hodinu louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro její zintenzivnění si dopřejeme dvacetiminutovou relaxaci pod přikrývkou. Tuto proceduru opakujeme pět dní po sobě.
Pro naši pleť: obklady z jetele
Při ekzémech, lupénce, akné nebo bolavých kloubech si můžeme pomoci obklady z této byliny. Obklad si připravíme tak, že jednu hrst čerstvých květů jetele rozsekáme paličkou na maso a vzniklou směs nasypeme na utěrku, přiložíme na postižené místo, zavážeme a necháme hodinu působit.
Z jetelových kvítků můžeme připravit i pleťové tonikum:
Rozjasňující pleťové tonikum z jetele
- Potřebujeme: 1 lžíci květů jetele, 1 dl 60% lihu
- Postup: Léčivku přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 lžičku základní tinktury.