"Díky pohádkám už i malé děti vědí, že špenát dodá sílu. A v tomto případě se pohádky nemýlí. Ve špenátu se nachází železo a také vápník, hořčík, zinek a selen."
Železa i vápníku tam sice hodně je, jenže ony jsou tam i další látky, které jejich vstřebávání blokují. Takže na stejnou dávku železa potřebujete buď 100 g masa nebo 1 kg špenátu. To je dost velký nepoměr, ne?
A s vápníkem je to ještě horší, ten díky notné dávce kyseliny šťavelové nevstřebáte vůbec. Pokud máte nedostatek vápníku, tak se naopak máte špenátu obloukem vyhnout. Ona ta kyselina je vůbec dost prevít. Na špenát bacha.
Dobrý den, to máte pravdu, věnujeme se tomu podrobněji ve starším článku (https://www.vitalia.cz/clanky/5-tajnych-vyhod-spenatu-a-spenatova-polevka-navic/), byl odkázaný na konci, přidala jsem odkaz přímo do textu. LK, Vitalia.cz
Hlavně celý ten obrovský obsah železa ve špenátu je kravina, kdysi se někomu podařilo zpackat měření, pak vznikl Pepek Námořník, čímž se to dále zpopularizovalo (vtipné je, že Pepek ani neměl propagovat železo), ale realita je dost odlišná. V reálu je ve špenátu železa plusmínus podobně, jako v jiné zelenině a kyselina šťavelová ho naopak sráží do hlubokého podprůměru.
Pro příklad třeba https://radiozurnal.rozhlas.cz/mel-pepek-namornik-pravdu-kolik-zeleza-ve-skutecnosti-obsahuje-spenat-6235269
Osobně mám mimochodem špenát vyloženě rád, nicméně o železe si nic nenalhávám...