Názor k článku Jezte méně masa, zachráníte planetu? od Karel - Věci kolem ekologie, skleníkových plynů atd. jsou velmi...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 4. 2010 10:04

    Karel (neregistrovaný)

    Věci kolem ekologie, skleníkových plynů atd. jsou velmi proměnlivé a ze všeho nejvíce připomínají směs komerční propagandy a módních trendů.

    Před lety jsme demonstrovali proti kácení deštních pralesů, sázeli stromy a snažili se o udržitelný rozvoj. Dnešní přední ekologové a největší ekologicko-lobistické organizace to postavili na hlavu. Dnes se totiž naopak deštné pralesy kácí v zájmu ekologie a ochrana lesů je přežitkem. Pro svět je údajně mnohem lepší, když prales vykácíme a na jeho místě budeme pěstovat kukuřici nebo jiné plodiny, ze kterých se pak bude vyrábět dokonale ekologický biolíh a podobné dokonale ekologické produkty.

    V tomto ovzduší, kde je velký zájem ekologických organizací o devastaci ekosystému (ať už je za tím ekonomický zájem, zlý úmysl, vymytý mozek nebo jen hloupost), je pochopitelné, že se realizují obrovské kampaně proti produkci skleníkových plynů. Faktem je, že skleníkové plyny tu byly vždy a z dlouhodobého hlediska jsme na tom dnes mnohem lépe než před 100 lety. Tak dobře, že už i produkce skleníkových plynů zvířaty má zajímavý podíl na celkovém množství. Faktem bohužel je také to, že dříve se naše planeta s tímto množstvím bez problémů vyrovnala. Jenže lesy a pralesy mizí a rostliny vhodné pro ekosystém jsou nahrazovány rostlinami vhodnými pro ekonomické zájmy člověka. A zde je jádro problému. Nejde jen o produkci skleníkových plynů, ale i o jejich odbourávání. Nemusíte zabít krávu, stačí zasadit strom.

    Chápu, že někdo má morální důvody nejíst maso. Ale z pohledu ekologického je lepší jíst maso krav a ovcí spásajících horské louky, než se cpát zeleninou pěstovanou na odlesněné půdě, navíc nadopovanou chemií, protože půda je po letech neustávajícího intenzivního využívání již zcela bez živin. A pokud se chcete bavit o bio zelenině, tak si uvědomte, čím se taková pole hnojí, a zda by to bez těch krav nebyl pak problém.

    Podobné zkratkovité myšlení tu bylo před 10 lety v ekonomice. Každá firma omezovala náklady, optimalizovala výdaje atd. A k překvapení všech to nefungovalo. Pak někoho konečně napadlo, že zisk firmy není jen o nákladech. Je to o rovnováze mezi obratem a náklady. Zisk zvýšíte snížením nákladů a/nebo zvýšením obratu. Stejné je to u skleníkových plynů. Snad už brzo opadne módní vlna radikálního omezování jejich produkce a konečně se začne pracovat i na jejich odbourávání. Zalesňovat naši planetu a tam, kde už to nejde (protože je půda zničená), tak začít alespoň osazovat rostlinami intenzivně přeměňujícími anorganické látky na organické. Posilují úrodnost půdy a z ovzduší odčerpávají velké množství skleníkových plynů. A to je ta cesta – rovnováha mezi produkcí a odbouráváním. Zatím je ale v módě kácet lesy, vysazovat řepku a kukuřici a vybíjet stáda krav. Vše v zájmu ekologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).