Rýže je rostlina dorůstající do výšky jednoho metru, pochází z Asie. Ke svému růstu potřebuje dostatek vláhy.
Co z rýže využíváme k léčebným účelům
Léčivý je především rýžový škrob.
Co rýže obsahuje
Rýže je cenným zdrojem polysacharidů, vitamínů skupiny B, dále hořčíku, fosforu, draslíku a selenu.
Léčivé účinky rýže
Nejcennější je rýže natural (tedy neloupaná), její pravidelná konzumace pomáhá snížit hladinu cholesterolu, krevního cukru, krevního tlaku. Proto je výbornou potravinou pro hypertoniky a diabetiky.
Dále prospívá střevům, ledvinám a pokožce. Čistý rýžový škrob má výrazný ochranný vliv na sliznice trávicího ústrojí, ovlivňuje také přenos léčivých látek v trávicím systému a jejich rovnoměrné vstřebávání.
TIP: Rýžový škrob můžeme koupit v prodejnách zdravé výživy.
Druhy rýže podle technologické úpravy:
- Neloupaná rýže – na trhu málo obvyklá, zrna jsou jen vymlácená – bez odstraňování slupky. Je nejbohatší na vlákninu a mikroživiny, ale vaří se déle.
- Přírodní rýže („natural“, „hnědá“) – má odstraněnou (jen částečně obroušenou) slupku a neporušený klíček, obsahuje proto vysoké množství vitaminů B1, B2, B6, E, hořčíku, fosforu a vápníku. Kvůli vyššímu obsahu tuku snadněji žlukne. Má oříškovou chuť, vaří se déle (cca třicet minut), potřebuje více tekutiny a i po uvaření je pevnější na skus.
- Leštěná (bílá) rýže – loupáním a poté broušením (leštěním) je zbavena nejen vnější slupky, ale i klíčku a povrchové vrstvy zrna. Je trvanlivější, nežlukne tak snadno, ale ztrácí značný podíl vitamínů a minerálních látek.
- Předvařená rýže – z bílé loupané rýže působením zvýšené teploty bez přidání vody. Vaření trvá cca jen deset minut, ale má nízký obsah živin.
- Rýže parboiled – upravená zvláštním postupem, při vaření se nelepí, vitaminy a minerální látky se při kuchyňské úpravě méně vyluhují. Doba vaření je kratší než u rýže natural.
Co ovlivní technologie zpracování rýže? Více v článku.
S použitím: Bezpečnost potravin: A-Z slovník pro spotřebitele
Rýžové receptury
Rýžový nápoj pomáhá při průjmu
- Potřebujeme: půl lžičky rýžového škrobu, špetku soli, 2 dl vroucí vody
- Postup: Škrob přelijeme vroucí vodou a vše necháme deset minut odpočívat. Poté nápoj po douškách vypijeme.
Rýžovo-zeleno-kopřivový čaj snižuje cholesterol, tlak i cukr
- Potřebujeme: 1 lžíci kvalitního sypaného zeleného čaje, 1 lžíci na prášek namleté rýže natural, 1 lžíci kopřivy, 0,5 litru vroucí vody
- Postup: Všechny uvedené přísady přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Doporučená délka této pitné procedury jsou tři týdny.
Rýžovo-ovesno-lněný čaj při Crohnově chorobě
- Potřebujeme: 1 lžičku rýžového škrobu, 1 lžíci drcených ovesných vloček, 1 lžíci drcených lněných semínek, 0,5 litru vroucí vody
- Postup: Vločky, len a škrob přelijeme vroucí vodou, vše necháme patnáct minut louhovat. Poté přecedíme (vločky, len i pohanku vymačkáme), nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tento postup provádíme denně po dobu osmi týdnů.
Rýžová očistná kúra
Detoxikace organismu pomocí rýže je výbornou očistnou procedurou. Po dobu sedmi dnů konzumujeme v neomezeném množství pouze nesolenou rýži natural a k ní pijeme dva a půl litru vlažné vody, nic víc.
Rýžová kosmetika
Rýžová koupel snižuje svědění pokožky (při ekzému, lupénce, kožních alergiích)
- Potřebujeme: 1 šálek rýžového škrobu
- Postup: Škrob přidáme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat dvacet minut. Po této kúře je vhodná dvacetiminutová relaxace v teplé přikrývce. Tuto proceduru opakujeme pět dní po sobě.
Pleťová maska z rýžového škrobu na mastnou pokožku
- Potřebujeme: 1 lžičku rýžového škrobu, 1 dl vlažné vody
- Postup: Škrob rozmícháme ve vodě, vše necháme pět minut odpočívat, vzniklou směsí potřeme obličej a vše necháme patnáct minut účinkovat. Poté opláchneme.