Tady se nějak nemůžu dopočítat: Toto jídlo obsahuje o 10 až 25 % méně železa, zinku, bílkovin, vápníku, vitaminu C a dalších živin. Jednoduše řečeno, dnes byste měli sníst osm pomerančů, abyste z nich získali stejné množství vitamínu A, jako by naši prarodiče dostali z jednoho.
Pokud ten pomeranč má o 25% nižší obsah vitamínu A (nejhorší možnost z výše uvedeného rozsahu) a sním jich osm, tak do sebe dostanu tolik vitamínu A, jako moji prarodiče ze šesti.
Jsou i ostatní údaje v článku stejně věrohodné?
...A ověřování informací bohužel zase nepatří do běžné výbavy diskutérů.
Odkaz v kritizované části textu vede na článek o studii, podle které "Yet another study concluded that one would have to eat eight oranges today to derive the same amount of Vitamin A as our grandparents would have gotten from one." - nejde tedy o prostý výpočet z uváděných hodnot, autorka předpokládala od čtenářů větší zvídavost a ochotu jít za dalšími informacemi.
Mimochodem, kde jste přišel vlastně také na to, že autorka studovala "novinářskou školu?"
Takže podle vás, když autor pod text "1 + 1 = 3" schová odkaz na učebnici matematiky, ze které vyplyne, že ono tvrzení je blbost, je chyba čtenáře, že si na odkaz nekliknul? Podle mě to ukazuje naprostou nekompetenci autora, protože buď získanou unformaci nedokáže, předat, nebo ji ani nepochopil.
Uvědomte si, že ve článku stojí, že z toho, že je v potravinách o 25% čehosi méně, plyne, že tamtoho musím sníst osmkrát více. A to je blbost, ať jsou pod tím schované jakékoliv odkazy kamkoliv.
Je zajímavé, jak vášnivě mnozí diskutují, aniž by si ten článek pořádně přečetli. Tam není nic o tom, že by v pomerančích bylo o 25 % méně vitaminu A. První věta přece říká o 25 % vzhledem k vitaminu C a různým minerálům a živinám. Druhá věta (8x tolik) se vztahuje k vitaminu A.
Přesně tak. Autorka článku neumí psát ani logicky myslet. Vitamín A je také živina. Následující dvě věty si jednoduše krutě odporují. Povinná maturita z matematiky je naprostá nutnost.
Koneckonců je povinností autora psát srozumitelně, pokud se nechce věnovat manipulaci, právnických skrytým smlouvám a jiným podvodům.
Ten článek je odfláknutý. Pokud si mám dohledávat 20 odkazů, abych si dal dohromady, jak to autor myslel, pak nevidím moc smysl tohoto článku.
Kdybyste to chtěl z anglické wikipedie, heslo „Nutrients“ (česky živiny):
„Nutrients are the components in foods that an organism utilizes to survive and grow.“
Dále je heslo rozděluje na makroživiny (dodávají energie – cukry, tuky, bílkoviny) a mikroživiny (nutné kofaktory pro chemické reakce – minerály, vitamíny, voda).
Souslovi "dalsich zivin" neznamena "vsech dalsich zivin". Maturita z vyrokove logiky by vam opravdu prospela.
BTW cim vetsi blbosti a okrajove informace z clanku se resi, tim silnejsi vykriky. K meritu clanku snad ani jedna reakce, zato pitomosti spoustu.
Ani jste si nevsimli, ze za chybu s kaloriemi muze prekladatelka, ne autorka. Kdyz uz operujete s wiki, vyhledejte si heslo Kalorie, podheslo Kilokalorie. Termin kalorie se proste ve vyzive bezne pouziva pro fyzikalni jednotku kilokalorie. Se s tim smir.
„Souslovi "dalsich zivin" neznamena "vsech dalsich zivin". Maturita z vyrokove logiky by vam opravdu prospela.“
A autor i vy byste si měli zopakovat maturitu z českého jazyka. Ideálně na nějaké indické univerzitě, tam budou umět česky lépe, než vy a autor.
Pokud totiž začnu větu „Jednoduše řečeno …“, znamená to, že navazuji a shrnuji předchozí (případ zde), nebo že shrnuji jiné prameny či údaje.
Á vzhledem k tomu, že všichni vnímají češtinu standardně, tak to správně pochopili, že to je divné. Když by následující věta oi pomerančích nezačínala „jednoduše řečeno“, ale jinak, kde by bylo patrno, že nejde o rozvíjení předchozí věty, nikdo by se nad tím nepozastavil.
aaaaaaaaaaaa
„BTW cim vetsi blbosti a okrajove informace z clanku se resi, tim silnejsi vykriky. K meritu clanku snad ani jedna reakce, zato pitomosti spoustu.“
Když se lejno rozmazává, tak to tak je. Kdyby se tu nevyskytla spousta lhářů, co se snaží v diskusi předvědčit, že článek je ok, ale oni to vidí špatně, tak by se to v diskusi nemuselo rozmazávat. Napsalo by se to jednou a jelo se dál.
Takže za to mohou takoví, jako jste vy. Přestaňte dělat z lidí hlupáky, a bude se diskutovat normálně.
aaaaaaaaaaaa
„Kdyz uz operujete s wiki, vyhledejte si heslo Kalorie, podheslo Kilokalorie. Termin kalorie se proste ve vyzive bezne pouziva pro fyzikalni jednotku kilokalorie. Se s tim smir.“
Dělejte si idiota ze své babičky. Se s tím smiř, že ne každý ti skočí na špek.
„Termin kalorie se proste ve vyzive bezne pouziva pro fyzikalni jednotku kilokalorie.“
Pomíjím to, že ve wikipedii to otrocky někdo přeložil z angilcké, a ještě polovičatě.
V angličtině se používá calorie (= 1 cal) a Calorie (= 1 kcal), ta druhá znamená kilokalorii. Jak v původním článku je „100 calories“ a v českém článku je také "kalorie“. Tedy jedná se o malou kalorii.
Jak dlouho to lejno budeme rozmazávat, než to demagogové nechají být? Pak se budou divit, že se nediskutuje o podstatě článků.
"Takže podle vás, když autor pod text "1 + 1 = 3" schová odkaz na učebnici matematiky, ze které vyplyne, že ono tvrzení je blbost, je chyba čtenáře, že si na odkaz nekliknul? Podle mě to ukazuje naprostou nekompetenci autora, protože buď získanou unformaci nedokáže, předat, nebo ji ani nepochopil."
Vážený Pavle a další. Ve stravování matematika neplatí, tam platí naprosto jiné zákony. Vstřebávání živin je poměrně složitý proces, při kterém se různé látky navzájem různě ovlivňují. Absolutně neplatí, že pokud sním 4 jablka, kdy každé obsahuje 250 mg vitamínu C , tak je to stejné, jako když si vezmu pilulku s obsahem 1000 mg vit. C. Z té pilule se toho vitamínu vstřebá daleko méně, než z těch 4 jablek.
Tak nevím. Nečetl jste, na co reagujete, nebo máte problém s pochopením psaného textu nebo vidíte rudě, když vidíte slovo matematika a vypnete mozek? Jinak byste nemohl napsat takový blábol zcela mimo tuto diskusi.
A co se týče toho vitamínu C - není pravda, že se vitamín C z pilulek nevstřebá. Jakožto látka ve vodě rozpustná se okamžitě vstřebá a přejde do krve. Jenže takovou koňskou dávku tělo (většinou) nepotřebuje a proto ho hned zase vyloučí v moči. Taky pilule s 1000mg vitamínu C jsou dávka léčivá pro lidi, kteří to z nějakého důvodu potřebují,. Pro zdravého člověka to je na nic.
100 kalorií je pěkně prosím 11 tisícin gramu tuku. Ano, tisícin!
1 gram tuku obsahuje 38,9 kJ (= tisíců joulů) nebo 9 kcal, slovy devět tisíc kalorií.
To znamená, že podle článku Američané jedí o necelé 4 gramu tuku ročně více. To se jistě na obezitě neprojeví.
To, že si pletete kalorie a kilokalorie, co na tom, že? Kilometr nebo tisíc kilometrů, vsjo ravno.
Ale proč nenadávat a nekřičet poplašné zprávy, hlavně že neumím matematiku.
On je hlavně ten výrok o chutnějším evropském jídle dost na diskusi sám o sobě... V USA jsem donedávna cestoval velmi často a mnoho věcí v tamním jídle jsem naopak preferoval, hlavně v oblasti dojmu z masa, ale bylo toho více. Mám teď na mysli chuť, debaty o případném obsahu škodlivin jsou jiné téma. Každopádně dojem z tamního stravování jsem měl dost odlišný od výroků jako je ten, na který reagujete...
Osobně si myslím, že nárůst obezity v USA je z velké většiny dán přejídáním a minimem pohybu, docela bych věřil i na značný vliv stresu (viz předchozí díly seriálu). Naopak vliv kvality potravin je podle mě spíš hodně nadsazený.
Málo živin a hodně kalorií - to je velký problém. Lidem to ale tolik nedochází ani u nás. Třeba, když si dají jídlo ve fast foodu. To jídlo prostě nezasytí tolik. http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/zdrava-vyziva/tipy-zdrave-vyzivy/Jidlo-na-cesty-si-nachystejte-uz-doma__s639x8000.html