Aby bylo jasno, sem tam hamburger nebo kuře z fast foodu ještě nikoho o zdraví ani štíhlou linii nepřipravily, stejně jako nemusí nijak trpět dítě, které třikrát týdně večeří špagety se sýrem a kečupem.
Samozřejmě, není to ideální, ale rodiče to mohou využít jako šanci. „I tato jídla se dají připravit zdravě a navíc na nich můžete dětem ukázat třeba to, jak se liší kvalita zdánlivě stejných jídel a surovin,“ míní nutriční terapeutka Zuzana Skálová. Varuje však před tím, aby rodiče poučení o zdravém jídle spojovali s přehnaným varováním před obezitou, mohli by dítěti zadělat na problémy opačného rázu.
Právě necitlivé poznámky vůči dospívajícím mohou rozjet mentální anorexii nebo bulimii; a to jak u dívek, tak u chlapců.
Čtěte dále: Jak poznáte, že vaše dítě propadlo anorexii
Kečup
Začnete třeba u kečupu, kterým je nejméně polovina puberťáků schopná polít si každé jídlo. Vezměte s sebou děti na nákup a ukažte jim, jak se kečupy liší svým složením – zatímco v některém jsou skutečně jen rajčata a voda, v jiném jich je pomálu a výrobce chuť dohání různými přísadami a barvivy. Nebo třeba jablečnou dření. Navíc do kečupů se ledacos schová, jak před několika dny ukázaly výsledky testování časopisu dTest – všechny zkoumané výrobky obsahovaly stopy zplodin plísní, protože se při jejich zpracování nejspíše používají plesnivá rajčata:
Na druhou stranu, kečup je sice sladký, ale jeho energetická hodnota vyvíjející se organismus skutečně trápit nemusí.
Pokud dítě zaujme, co všechno může jídlo obsahovat, seznamte ho třeba s webem www.chemievjidle.cz, který bez zbytečné hysterie zveřejňuje složení potravin na českém trhu. Nejde o to, abyste ho strašili každým éčkem, ale pomalu ho učili přemýšlet nad tím, co jí. Podobně jako kečupy můžete probrat i další jídla, které mají děti tak rády.
Smažený sýr a hranolky s tatarkou
Tohle je jedno z nejtučnějších jídel vůbec, ale dětem občas neublíží a nakonec, i smažený sýr obsahuje nějaký ten vápník důležitý pro stavbu kostí. Pokud vám však v restauraci místo dobrého smaženého sýra přinesou především tlustý trojobal nasáklý tukem, z něhož většina sýra vytekla, nebo je vše připálené, nebojte se ho slušně vrátit zpátky do kuchyně. I to je pro děti školení.
Potomky se snažte přesměrovat na to, aby si k němu dávali jen vařené brambory místo hranolek. Pokud máte doma puberťáků několik a chtějí po vás hranolky i doma, můžete to případně vyřešit některým z moderních fritovacích hrnců, které si vystačí nikoli s několika litry, ale jen s několika lžícemi oleje a jídlo z nich je skutečně minimálně tučné. Jde však o několikatisícovou investici.
S tatarkou se to má podobně jako s kečupem, zkuste najít nějakou s co nejméně podivným složením. A rozhodně můžete zmínit, že podobná dochucovadla jako kečupy, tatarka, sojovka a různé hotové dresingy jsou podezřelé z toho, že zhoršují kvalitu pleti a mohou tak vyvolat třeba akné. Na vaše dospívající potomky to rozhodně zabere spíše, než když jim budete říkat, že příliš mnoho tučného jídla jim zvýší cholesterol a dostanou v padesáti infarkt nebo že plísně v jídlech mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny.
„Můžete je navíc naučit připravovat zálivky k jídlům – ukažte jim, jak chutná třeba jogurt s česnekem, do kterého se přidá jen trochu tatarky,“ dodává terapeutka Zuzana Skálová. Ta ostatně radí rodičům, aby puberťáky zapojovali do přípravy jídla co nejvíce, jednak to považuje za výchovné, a navíc se tím často také podnítí zájem o to, co si dávají.
Špagety se sýrem a kečupem
Jídlo, nad kterým by Italové lomili rukama, ale děti ho milují. Nakonec, proč ne? Na těstovinách není nic špatného a na kvalitním sýru také ne, problém je však v množství.
Zkuste dětem vysvětlit, že tím, o co v tomto jídle skutečně jde, jsou právě těstoviny a vezměte je do restaurace na nějaké jednoduché a skutečně dobré, možná to pochopí. „Můj syn už udělal ústupek a špagety se sýrem a kečupem prokládá těstovinami jiných tvarů, které si smíchá s tuňákem. V restauraci ho pak nadchly špagety aglio olio, které jsou vlastně jen smíchané s olivovým olejem,“ líčí Pražanka Lenka Pospíšilová první výsledky domácí osvěty.
Hamburgery
Chcete se před dětmi vytáhnout? Kupte kvalitní mleté hovězí biomaso, bez potíží bývá k dostání i v supermarketech a připravte mu k večeři domácí hamburgery, recepty snadno najdete na internetu. Možná budou zprvu překvapené, jejich chuť se totiž od těch z běžných řetězců celkem dost liší, ale zvláště synům můžete vysvětlit, že po těch vašich jim na rozdíl od těch z fast foodu mohou vyrůst svaly, protože skutečně obsahují bílkoviny.
„Vyvarujte se ale kázání ve smyslu, jak to mohou jíst, či ortelů a zákazů, protože i vy sami si občas možná něco u mekáče dáte, když třeba spěcháte,“ dodává ještě nutriční terapeutka. Psycholožka Markéta Veselková je rovněž proti zákazům či shazování chutí dospívajících, protože podle ní je to naopak ideální čas k tomu, abyste dětem ohledně jídla ledacos vysvětlili. „Když nebudete povýšeně poučovat, ale budete jim říkat zajímavé věci, zaujme je to,“ míní psycholožka.
Pizza
Mražené pizzy s tlustým americkým těstem, kde je navíc náplně třetina ve srovnání s fotografií, prostě dobré nejsou a nejspíš nebude těžké o tom přesvědčit i dítě.
Zadělávat těsto na pizzu doma je zase poněkud časově náročné. Můžete však zvolit kompromis a koupit těsto na tenkou pizzu už připravené, najdete ho v obchodech tam, kde mívají třeba chlazené těsto listové. To si doma poklaďte zeleninou, šunkou či třeba ananasem a upečte.
Párek v rohlíku a podobně
Dožaduje se vaše dítě uzenin? Ideální příležitost k návštěvě farmářských trhů (vyberte si: Farmářské trhy – mapy a termíny) nebo nějakého vyhlášeného uzenářství a k nenásilné přednášce o tom, co všechno se v párcích či salámech také může ocitnout. Kupte dva různé párky na ochutnání, ten, v němž je více masa, je prostě chuťově lepší.
Čtěte také: Co najdete v uzeninách? Maso jen někdy
Pokud jde o chutě puberťáků, máte zkrátka dvě možnosti – buď je naučíte postupně jíst zdánlivě podobná, ale mnohem lepší jídla, nebo jim ta jejich budete dělat z kvalitních surovin. Ideální je, pokud se vám podaří oba přístupy zkombinovat.
Kolik energie potřebuje puberťák
Dospívající musí jíst skutečně hodně a musí jíst i více než dospělí, samozřejmě pokud nepracujete jako horníci. Nehlídejte však jen množství jídla a jeho energetickou hodnotu, důležitý je i poměr jednotlivých složek – vyvíjející se organismus kupříkladu potřebuje hodně bílkovin.
- Patnáctiletá dívka s váhou 59 kilogramů by měla denně sníst 10 920 kilojoulů, zatímco její plus minus čtyřicetiletá matka nejvýše devět tisíc.
- Patnáctiletý chlapec s váhou 65 kilogramů by měl denně přijmout dokonce 13 650 kilojoulů, jeho otec by si však měl vystačit s jedenácti tisíci.
- Kolik má třeba hamburger? Velký doplněný malou porcí hranolek kolem 2500 kilojoulů, párek v rohlíku má kolem tisícovky a porce smaženého sýra s hranolky a tatarkou přes 4000 kJ.
- Pro srovnání – aby zdravý dospělý člověk hubl, měl by přijímat pět až šest tisíc kilojoulů denně, pokud se fyzicky namáhá, pak je to o něco více.