Jíst pětkrát denně je stejně důležité jako vybírat si výživově hodnotné potraviny. Proto je velkým problémem, že víc jak polovina českých dětí jí nepravidelně.
Děti často vynechávají svačiny. Je ale z velké části na rodičích, aby dětem nachystali takové svačiny, které jim budou chutnat a zároveň jim prospějí. Jaká jsou další rizika nesvačení? To i pár tipů na chutné svačinky vám ve video seriálu Vím, co jím prozradí specialisté na výživu - Karolína Hlavatá a Petr Havlíček.
Svačinu zařaďte dvakrát denně
Svačiny mají hradit 5-10 % z celkového energetického příjmu, v případě fyzicky aktivních dětí nebo adolescentů může odpolední svačina pokrývat až 15 % z celkového energetického příjmu. Slouží k doplnění energie, zlepšují soustředění, působí jako prevence úrazů ale také jako prevence obezity a poruch příjmu potravy obecně.
Více rad a tipů o správných svačinách nejen pro děti se dozvíte na videu!
Lepší známky a sportovní výkony
Výzkum iniciativy Vím, co jím ukázal, že české děti nesvačí tak, jak by měly. "Přitom se ví, že absence svačin má řadu negativních dopadů - jak psychických, tak fyzických," říká Petr Havlíček. Pokud dítě nesnídá (nebo jen lehce) a zároveň málo nebo nevhodně svačí, dochází ke kolísání hladiny cukru v krvi, dítě je pak unavené a nesoustředěné. To samé platí samozřejmě i u dospělých.
Pozor na sladká jídla a nápoje
Po sladkostech, jako jsou čokolády, limonády, sušenky, sladké cereálie nebo pečivo, se hladina cukru ještě více rozkolísá, což vede k hyperaktivitě, někdy až k agresivitě. Tyto potraviny dodávají nadbytek nevhodných tuků a jednoduchých sacharidů. Navzdory své vysoké energetické hodnotě mají nízkou výživovou hodnotu.
Jedno jablko nestačí
Pokud si ale rodiče myslí, že zdravá svačinka znamená dvě mrkve a jedno jablko, jsou na omylu. "Jen samotné ovoce nebo zelenina nestačí. Chybí bílkoviny a sacharidy," varuje Havlíček. Ideální svačina by měla obsahovat vyvážený poměr všech základních výživových prvků, jako jsou komplexní sacharidy (ideálně celozrnné pečivo), bílkoviny (sýr cottage, tvaroh, žervé, apod.), zdravé tuky (třeba nesolené nepražené oříšky), vitaminy, minerály a vlákninu (zeleninu). Dopolední svačina by měla tvořit přibližně 10 až 15 % energetického příjmu z celého dne. Tento průměr počítá však s tím, že se ráno dítě dobře nasnídá.
Logo Vím, co jím – záruka nutričně hodnotných potravin
Vím, co jím
Svačiny pro děti i pro vás by měly obsahovat prospěšné druhy tuků a minimum soli či zbytečných přidaných cukrů. Takové potraviny lze hledat podle loga Vím, co jím, které hlídá nízký obsah rizikových živin, jako jsou: sodík, přidaný cukr, nasycené a trans mastné kyseliny. Logo garantuje, že produkt prošel odborným posouzením a že je z hlediska nutriční vyváženosti vhodný pro zdravý životní styl. V současné době je označeno 300 výrobků a další přibývají.