Jitrocel kopinatý má protizánětlivé, hojivé a tišící účinky. Úspěšně tlumí kašel a působí jako přírodní antibiotikum. Dále podporuje trávení a ošetřuje střeva. S úspěchem ho můžeme používat i při výrobě domácí kosmetiky.
Jitrocelový čaj
Potřebujeme: 1 lžíci jitrocele, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a můžeme popíjet. Pitná kúra by měla trvat 14 dní.
Čaj proti kašli
Potřebujeme: 1 čajovou lžičku jitrocelových listů, 1 čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene, 3 dl vroucí vody
Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po douškách. Tento čaj bychom měli popíjet po dobu 14 dní.
Jitrocelové kapičky
Potřebujeme: 1 lžíci jitrocelových lístků, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
Postup: Léčivku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat, aby se uvolnily léčivé látky. Poté přecedíme a užíváme 3× denně 30 kapek po dobu 14 dní.
Jitrocelová šťáva zatočí s rýmou i kašlem
Při rýmě a nachlazení si můžeme s úspěchem nahradit nosní kapky čerstvou jitrocelovou šťávou. Několikrát denně si ji kapeme do nosu, nejlépe po dobu 7 dní.
Kašel uvolní jitrocelový med
Dvě lžíce čerstvé jitrocelové šťávy smícháme s 1 lžící tekutého medu. Při nachlazení a kašli užíváme 3× denně 1 lžičku po dobu 7 dní.
Kloktadlo z jitrocele
Tato rostlina má hojivé a protizánětlivé účinky, takže ji můžeme použít při zánětech dutiny ústní nebo bolestech v krku. Dvě lžíce listů přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat, poté scedíme a můžeme používat ke kloktání.
Jitrocel snižuje chuť na cigarety
Jestliže chcete přestat kouřit, můžete si pomoci popíjením čaje z jitrocele a puškvorce.
Protikuřácký čaj
Potřebujeme: 1 lžíci listů jitrocele, 1 lžičku puškvorce, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotový čaj popíjíme po douškách během dne. Čaj můžeme popíjet 6 až 8 týdnů a musí být denně čerstvý.
Jitrocel jako náplast
Lístky jitrocele nám mohou posloužit jako náplast. Místo abychom používali dezinfekci, převážeme si krvácející ránu lístkem a necháme ji asi půl hodiny působit.
Čaj z jitrocele a přesličky pomáhá při kloubních potížích
Potřebujeme: 1 lžíci jitrocele, 1 lžíci přesličky rolní, 3 dl vroucí vody
Postup: Léčivky smícháme dohromady, vzniklou směs přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme 3× denně po dobu 6 týdnů.
Jitrocel a záněty očí
Léčbu zánětů spojivek můžeme podpořit výplachy očí jitrocelovými kapičkami a jitrocelovými obklady. Oči vyplachujeme 5× denně a obklady přikládáme 2× denně po dobu 7 dní.
Jitrocelové oční kapky
Potřebujeme: 1 lžíci jitrocelových listů, 2 dl vroucí vody
Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut louhovat. Poté dobře přecedíme přes jemné sítko nebo plátýnko a můžeme aplikovat.
Jitrocelové oční obklady
Potřebujeme: 8 čerstvých listů jitrocele, 0,5 litru studené vody
Postup: Listy vložíme do hrnce se studenou vodou, necháme krátce zavařit a přikryté pak necháme 10 minut vylouhovat. Potom listy vytáhneme, a 4 obložíme jedno oko a 4 na druhé a vše necháme 10 minut účinkovat.
Obklady z jitrocele
Zevně můžeme jitrocel použít k obkladům. Paličkou na maso pořádně rozklepeme listy a následně je přiložíme na zanícená, bolavá místa i hemoroidy. Rozdrcené čerstvé listy výborně hojí nejrůznější poranění i kožní neduhy. Horké kašovité obklady jsou vynikající na bolavé klouby.
Jitrocelová kosmetika
Jitrocelová koupel
Doporučuji ji k regeneraci pokožky a jako podpůrnou léčbu při všech kožních neduzích. Je rovněž velmi vhodná pro děti.
Potřebujeme: 3 hrsti jitrocelových listů, 3 litry vroucí vody
Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 2 hodiny louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj přilijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut, při této proceduře nepoužíváme žádnou chemickou kosmetiku. Následně si dopřejeme 20 minutovou relaxaci v teple pod přikrývkou.
Hydratující pleťová maska
Potřebujeme: 1 lžíci jitrocele, 3 lžíce zakysané smetany
Postup: Jitrocel rozmixujeme se smetanou a vniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 15 minut působit. Pak umyjeme.
Pleťové tonikum z jitrocele
Potřebujeme: 2 lžíce jitrocele, 2 dl 60% lihu
Postup: Jitrocel zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Toto tonikum nanášíme na očištěnou pokožku ráno a večer a necháme vpít, neoplachujeme.