Pokud někomu chutnal Choceňský smetanový jogurt, ale zdál se mu příliš nasládlý a radši by mírně kyselejší, ať zkusí Tesco smetanový jogurt. Cena je asi o 1-2 Kč nižší než u Choceňského, ale kvalita je za danou cenu dobrá (přiměřená).
Někdy se stává, že v tomto jogurtu vnímám kovovou pachuť, ale to se mi stává i u Choceňského, a možná nejvíce jsem ji v minulosti vnímal u Hollandie.
Při použití těchto kultur pro výrobu vlastního jogurtu dojde často k nápravě tohoto problému.
V minulosti se mi zdálo celkem dobré Kunínské mléko, třeba se dočkáme časem i jogurtu.
To, že jogurt použitý pro pěstování vlastního jogurtu je škrobený, nebo vám nechutná, ještě nutně neznamená že z něj nevypěstujete dobrý jogurt. Kdysi jsem nakupoval (náhodně) i jogurty neznámých firem, naškrobené, kyselé, hořké, hnusné,... a někdy narostl jogurt výborný, většinou lepší než ten původní.
Jak už jsem psal na začátku, někdy je první jogurt jakž-takž a roste celkem pomalu, další je výborný a roste rychle, ale pak už se kvalita rychle začne snižovat. Třeba kefír, nebo lakto-kulturou "kysané" mléko, použiji i pětkrát za sebou než se kvalita zhorší (většinou kvůli mému způsobu skladování mimo lednici), nebo si zapomenu nechat na další várku.
Jak jsem říkal, používám zejména krabicová mléka. Ono mléko, jehož struktura je homogenní, má i své výhody při domácí výrobě jogurtu.
Řekl bych, že i zde je patrné, že čím je mléko čerstvější, tím lépe se jogurtu daří. Povšimněte si také, že čerstvější mléka jinak voní.
P.S. Použít jako "vsázku" (základ pro vypěstování nového jogurtu) jen jednu lžičku jogurtu na litr mléka je podle mne málo.
Jogurt je mix kultur. Při příliš malém množství se může stát, že v mléce se začne dařit jedné, nebo jen několika z kultur výrazně lépe než těm ostatním. A to pochopitelně ovlivní výslednou chuť. Ale možná se pletu. Množství dávám podle toho co pěstuji, oka a podle citu.