Čaje v sáčku nepoužívám, i když z jiného důvodu, než uvádí článek: V sáčku čaj rychle oxiduje, zvláště když má velmi drobnou až prachovou strukturu, často se dělá z horších odrůd čaje, většinou chuť není zrovna špičková. Na dobrém sypaném čaji si pochutnám mnohem více. Příprava vyžaduje pár úkonů navíc, ale zas tak složité to není. Ostatně – myslím, že současná obliba ochucených čajů souvisí i s tím, že neochucený sáčkový čaj opravdu není nic moc.
Přesně tenhle dojem z článku mám: nedozvěděli jsme se zase nic. Avšak při znalosti toho, jak jsou výrobci posedlí snižováním výrobních nákladů, a to, že se významní výrobci čaje vůbec nevyjádřili, nedělám si iluze. V dnešní eurodobě jsou doporučená nařízení místo norem jen pro legraci.
Zlobí mě, že se začaly parfémovat papírové kapesníčky, ubrousky a podobné papírenské výrobky. To snad není nutné!! Navíc se člověk podle obalu nedozví nic.
Fyzioložka, bioložka.
Je jasné kam míříš, drahý tsd. Zapomněl si ale na jednu maličkost. Prof. Strunecká není jedinou autorkou knih, pod kterými je podepsána. Prof. Patočka je toxikolog. A další, např. prof. MUDr. Jan Janda, CSc., prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc. atd. Navíc je v těch knihách často odkazováno na spoustu odborné literatury.
Nezaváděj řeč jinam. Bavil jsem se o době jedové 1 a 2, odkud bylo citováno v článku na Vitalii o čaj. sáčcích. Tvoje poznámka hned směřovala na to, že prof. Strunecká o tom ví prd a cucá si tvrzení z prstu, páč není dostatečně fundovaná o tom psát.
BTW nepoužívá části práce prof Jandy, on je spoluautor doby jedové 2.
Jasno si v tom udělej ty a pokud budeš chtít reagovat na moje příspěvky, tak na celek, a ne že si zase vypíchneš co se ti hodí a co se dá napadnout.
Přečti si můj koment ještě jednou a zkus reagovat znovu a pořádně.