Myslím, že nejvíce cool je samo slovo cool. Co se nápojů týče, ty jsou cool (česky chladný, studený), když jsou v lednici. Jinak cool nejsou.
Ohledně aditiv - podle mého názoru sama o sobě škodit nemusí - tak jako nemusí škodit samo o sobě znečištěné prostředí, stres, elektromagnetický smog včetně záření z mobilů, dusičnany v zelenině atd. Ale všechny tyto věci dohromady mohou působit značně negativně (i rakovinotvorně) - jenže to žádný vědec nezkoumá, všichni se zabývají jen jedním problémem odtrženým od těch ostatních.
A i kdyby aditiva byla v pořádku, stále nás upozorňují na to, že nápoj je nějak šizený: kvalitní nápoje žádná éčka nepotřebují.
Bol by k tomuto tvrdeniu nejaký relevantný zdroj? Pretože pokiaľ viem, vitamín C pre potravinárske účely sa už vyrába v L-forme, ktorá preukázateľne zdraviu prospešná JE.
Citujem:
D-izoaskorbová kyselina. Prírodný vitamín C má molekulárnu formu L, chemicky vyrobený vitamín C mal pôvodne zrkadlovú formu D, ktorá nie je fyziologicky významná; v organizme nefunguje ako vitamín a môže dokonca znížiť účinnosť skutočného vitamínu C. Používa sa iba ako priemyselný antioxidant. Pre potreby potravinárskeho a farmaceutického priemyslu sa vyrába L-forma.
Zdroj: Peter Tuhársky; Vitamín C a megaskorbická liečba – zabudnutý poklad
Jiří, doporučuju vám mrknout se do slovníku na význam slova cool - chladný, studený je jen jeden z významů. I když když něco vytáhnete z ledničky tak to sice opravdu může být cool (svěží), ale určitě to nebude citově nezabarvený, uvolněný, nebo senzační :o))
A mimochodem pro "studený" (ve smyslu chladný, vytažený z ledničky atd..) se používá většinou cold. Když chytnu do ruky studenou kofolu, tak neřeknu it is cool, ale it is cold.
Zjevně nesmyslíte...
A ani nechápete, že drtivá většina "éček" jsou přírodní látky, které prokazatelně ani v koncentracích o několik řádů vyšších než se vůbec může nějakým způsobem dostat do těla, nejsou jakkoli nebezpečné !!!!
Krom toho látky mohou působit nejen společně, ale i proti sobě...