Vlákno názorů k článku (K)očkování proti zarděnkám – aneb ani tohle ještě nestačí? od Lucie - Díky za další skvělý článek!! Mám pár postřehů či...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2013 22:58

    Lucie (neregistrovaný)

    Díky za další skvělý článek!!

    Mám pár postřehů či dotazů:
    1) co jsem tak stihla přečíst, jsou zarděnky dost podobné s šestou nemocí. Nemyslíte, že je možné, že se vyskytují dál, ale mladší pediatři (cca pod 40 let) je nepoznají..? Nebo rodič pouze konzultuje po telefonu a k pediatrovi ani nejde. Může to tak být nebo jsem mimo?
    2) pokud jsem zarděnky prodělala, pak (na rozdíl od očkování) chráním i své miminko díky kojení, aby nemoc nedostalo příliš malé, je to tak?
    3) MMR vakcína nemá žádnou povinnou horní hranici, do kdy musí být naočkována, přesto pediatři trvají na těch 15 měsících, OD KDY se má začít očkovat...
    4) napadá vás nějaký jiný způsob, jak se dozvědět o zarděnkách, než sjíždět různé maminkovské diskuze a zkoušet hledat jehlu v kupce sena (=infekční dítě)...?

  • 17. 9. 2013 0:40

    Autor (neregistrovaný)

    Vážená Lucie,

    někdy jsou otázky a postřehy vnímavých a uvažujících čtenářů horší a těžší než celá připravená blokáda členů České vakcinologické společnosti. Budu odpovídat zcela upřímně a nevymýšlet si, co nevím:

    1) Neznám empiricky šestou nemoc. Je to mimo moji praxi a proto vůbec nevím, do jaké míry je zaměnitelná se zarděnkami nejen svou podobnou "vyrážkou", ale celým svým průběhem. Pravdou je, že proti HHV6 virům dnes rozhodně nikdo standardně sérologické testy nedělá a k exaktnímu rozlišení proto nedochází. Tento Váš postřeh považuji za velmi zajímavý, nicméně pro mne nezodpověditelný.

    2) Protilátková ochrana dítěte při kojení je problém sám o sobě. V obecné rovině Vás postřeh není univerzálně platný. Podstatně jej ovlivňují dvě skutečnosti: V mateřském mléce se vyskytují převážně IgA protilátky, které se však po očkování pravidelně produkují nejméně a někdy dokonce vůbec. U některých nemocí je dále imunitní reakce organismu bez buněčné složky výrazně méně efektivní - protilátková imunita sama o sobě nestačí mít protektivní účinek. Nedomnívám se (subjektivně), že právě u zarděnek jsou podmínky na to aby platila rovnice: Imunní matka = chráněné kojené dítě, které proto neonemocní.

    3) u MMR vakcíny je ten problém, že valence očkování proti spalničkám "spěchá". Jde tedy o tři valence, kdy každá by měla být podávána v úplně jiném režimu (pokud modelově nezpochybňujeme rácio jejich podání jako takové úplně). Proto otázka do kdy podat MMR vakcínu, je vlastně nesprávná z pohledu exaktního benefitu, když žádná varianta odpovědi z principu nemůže představovat "optimum" pro dítě. MMR vakcína by neměla dle mého názoru existovat je to přinejmenším naprosto iracionálně zkombinovaný produkt. Zaměřím na to pozornost v nějakém vzdáleněji budoucím díle.

    4) Obávám se, že s ohledem na velmi nízkou incidenci rozpoznaných zarděnek v současné populaci (hlášené případy ročně) se o zarděnkách "spolehlivě" dozvědět nemůžete, a to ani na internetu. V roce 1985 bylo v ČR ročně hlášeno asi 74 000 případů, v letech 2005-2009 to bylo již vždy méně než 15 případů. To je jehla v kupce sena jak správně uvádíte.

  • 17. 9. 2013 11:43

    Peter Tuhársky (neregistrovaný)

    Ochorenie sa kľudne môže vyskytovať napriek očkovaniu, nakoľko trvanie účinku je veľmi krátke. Niektorí autori dokonca tvrdia, že akákoľvek imunita z očkovania proti rubeole trvá max. 2 roky, a ak sa u niekoho nájdu protilátky aj neskôr, tak je to vďaka kontaktu s divokým ochorením a nie vďaka očkovaniu. Podrobnosti prosím pozrite tu: http://www.rizikaockovania.sk/dok/Kolektivna_imunita-myty_a_fakty.pdf

    Detských ochorení s rovnakými príznakmi (teplota a výsyp) je veľa, a nijak zvlášť sa neskúmajú, takže pediatri skoro iste nehlásia všetky prípady rubeoly, lebo dieťa je predsa očkované a musí to byť niečo iné, napr. 6. choroba. Pediatri nedávajú ani do súvisu s očkovaním typický následok - horúčka a výsyp na cca 10. deň. Odkiaľ plynie táto selektívna slepota, ťažko povedať; ak aj zlyhá základná logika (že po očkovaní živou vakcínou sa môžu objaviť príznaky ako pri ochorení), tak stále je tu príbalový leták kde sa to uvádza.

    Deti nie su nijak zvlášť ohrozené rubeolou (zarděnkami). Dôvodom očkovania je vyslovene ochrana tehotných mamičiek. Prečo to nemá logiku vysvetľuje článok veľmi dobre.

    Upozornil by som ešte na jednu okolnosť - plošné očkovanie všetkých detí, a tým aj riskovanie nežiaducich účinkov, sa deje v mene nepodloženej a čisto teoretickej ochrany detí nezodpovedných matiek. Zodpovedná matka plánuje tehotenstvo a ak nie je prirodzene imúnna voči rubeole, tak sa môže sama rozhodnúť zaočkovať.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).