V kalendářích mně nejvíc vadí jiný pozůstatek minulosti: Přestože už asi 43 let se u nás v sobotu nepracuje, v kalendářích se stále zatvrzele značí červeně (nebo tučně) pouze neděle a ne sobota. Snad je důležité, zda se jde či nejde do práce (školy), ne? Copak někdo ještě v životě rozlišuje "den pracovního volna" a "den pracovního klidu"? Bude to za 30 let stejně?
Ruda armada sice prijela az v zaverecne fazi povstani, ale rozhodne neni pravda, ze by vsichni Nemci v Praze v te dobe jiz slozili zbrane.
Duvodem, proc Nemci 8. kvetna rychle oficialne kapitulovali, byl ten, ze se prave Ruda armada blizila a oni se chteli dostat do americkeho zajeti. Ruda armada tak prispela i takhle neprimo.
Je jasne, ze hlavni tihu osvobozovani Prahy (a Cech obecne) Ruda armada nenesla - do znacne miry to Nemci ze strachu zabalili jiz drive. Nema ale smysl dejiny prevracet uplne na ruby.
Ruda armada obsadila nasi republiku ... CR nebyla nikdy ve valcenem stavu z Nemeckem, Nemci nas dokonce ani nenapadli a nezradili, de fakto zde udelali poradek a nutne socilani reformy, z prace jejich inzenyru tezime dodnes, dokonce jsme za celu tu dobu, nebyli schopni dokoncit jejich plany treba na dalnice etc.
kdo nas zradil byl: T.G.M jakozto vlastizradce, jenz nas odtrhl od RakouskaUherska a tim nas uvrhl do bidy a rozkladu statu, pak Francie, Anglie a Rusko ... tohle jsou zradci, kteri nas a potazmo i Polsko zradili ... kdyby se totiz to fasiticke rusko nemontovalo do II svetove, tak CR a Polsko Nemecko mozna i obsadi ... nebot Francie byla neschopna a Anglie by bez pomoci CR legionaru asi taky neprezila ... jediny kdo skutecne pomohl bylo USA, ktere preslo z neutrality.
Kdyz uz nas teda vsichni prodali v Mnichove Nemecku ... tak uz nas tam mohli nechat, nesmi se o tom sice mluvit, ale nejvetsi rozmach byla v Cr za rakouska uherska, nebo to byli oni, kteri ze zaostaleho statu, ktery vzdy tezil z vydobytku cisarstvi, ano i university zde byly staveny pod nekym jinym, nez nami, pak jsme zaostali a CK nam zde dodalo strojirenstvi a technologie. 1. Republika to rozbila a fungovalo to diky setrvacnosti a tomu, ze zde investovali jak tentokrate spise Nemci , ale republika jako takova sla do bidy, nebot se rozpadly socialni sluzby, statni sluzba, slabsi jedinci uz nemeli praci ruznych udrzbaru melioraci, lesu, cest etc. nad to padly semedelske dotace, takze kazdy maly rolnik zacal byt zadluzeny az po usi a nebyt sousedske pomaci, tak je zde i hladomor, pak prisla Rise a zacala budovat, zacalo se u nas zit zase dobre, dluhy se splatily a to presto, ze byla koruna podhodnocena (nebo prave proto ?) a zacalo se zde budovat, tim, ze jsme nebyli ve valce, tak se zde nenicilo, ale budovalo.
Tedy osvobodit nas prisli Americani, Rusko nas nechalo v klidu obsadit, pomohlo Nemecku zdecimovat Polsko a jedine o co meli zajem, bylo nas obsadit jako svoji sferu vlivu ... coz se nasledne ukazalo.
Takze Stalinovi nedekuji, napadl nas a at uz laskave prestanou lide lhat, mimochodem kdo si po revoluci nechal dat Ruske obcanstvi ... skoro nikdo ... ale Nemecke si zpet nechalo dat hodne lidi ... divne ze ..
Trochu ste prebral, ne?
Jen pro Vasi informaci: dalnici chtel vybudovat jiz Bata.
"kdo nas zradil byl: T.G.M jakozto vlastizradce, jenz nas odtrhl od RakouskaUherska a tim nas uvrhl do bidy a rozkladu"
- za prvni republiky jsme byli velmi bohaty stat.
"fasiticke rusko"
- no, az ke me to z Vas tahne... priste min pit a vice premyslet. Rusko nebylo fasisticke (a dokonce ani nacisticke), ale, jak jiste vite, komunismus je internacionalni(!).
"nejvetsi rozmach byla v Cr za rakouska uherska"
- Diky ztrate Slezka nic jineho Marii Terezii nezbyvalo, ale "zaostali" jsme nebyli!
"semedelske"
- Ja byt dobra cech? A takovych chybek tam mate vice :-D
"pak prisla Rise a zacala budovat, zacalo se u nas zit zase dobre"
- nn, prisla rise a zacala nesvoboda a vyvrazdovani nevinnych. Jsem rad ze rise padla (kdyz uz musela byt), jen skoda, ze to nebylo o par let drive; nechtel bych na Sibir, tedy pokud bych se narodil.
Jinak nemate pravdu, nicilo se zde. Jen si vzpomente na Lidice.
No jestli někdo osvobozoval Prahu, tak to byli povstalci a Vlasovova armáda. Ta Rudá, přijela "s křížkem po funuse".(Ale taky si vystřelili, a především pozatýkaly (a mnohé zřejmě postříleli) Ruské emigranty, kteří v Československu našli nový domov, když po VŘSR chtěli přežít Leninova a Stalinova zvěrstva.
Rozhodně jsem nechtěl "dejiny prevracet uplne na ruby." Ono bude vždy záležet na úhlu pohledu. Okrajové části dnešní České republiky byly samozřejmě osvobozeny americkou či Rudou armádou už počátkem května, někde dokonce ještě koncem dubna. Naopak u Milína se některé německé jednotky vzdaly tuším až 11. května. Na západní frontě podepsal kapitulaci generál Jodl v Remeši již 7. května, se Sověty v Berlíně generál Keitel 8. května. A koneckonců definitivně válka skončila až 2. září, kdy se vzdalo Japonsko. Takže vidíte, že možností, kdy slavit konec války, je mnoho a každá je svým způsobem opodstatněná. Která je nejlepší a "nejsprávnější", o tom lze samozřejmě diskutovat, ale pro účely článku jsem zvolil zjednodušující formulace, aby byl přínosný pro širší okruh čtenářů než jen pro hitoriky zaměřené na 2. světovou válku.
Zajimave je ze Marta s Rinem si z neznamych duvodu pouze prohodili mista.
Dale mi prijde divne ze Frantisek ustoupil nejakemu novemu jmenu a byl asi presunut jinam. Toto jmeno je prece pomerne caste.
A popravde Lumira znam zato vsak Bruna (neve v Kalendari ani jednoho)
Zajimavy clanek !
Kdysi jsem na téma tohoto svátku psala úvodní text k jednomu článku: "Legenda říká, že ve 3. století našeho letopočtu žil v Itálii jistý Valentýn, snad katolický kněz. Podle pověsti dokázal vrátit zrak slepé dívce, do které se pak zamiloval. Řím tehdy nechtěl uvěřit, že se jedná o zázrak a Valentýn byl 14. února 269 popraven. Po své smrti se stal patronem oddané lásky. Podle jiné legendy nechtěli už tenkrát muži opouštět rodiny a vstupovat do bitev, proto císař Claudius II., vášnivý vojevůdce, zakázal v celém Římě svatby. Křesťanský kněz Valentýn dál tajně oddával zamilované páry, za což byl (také dne 14. února 269) popraven. Po smrti byl prohlášen za svatého. Podle pověsti jeho poslední slova zněla: „Od tvého Valentýna“. Odtud pak vznikla tradice, která se dochovala dodnes." Svátek se slavil již v dávné historii i v Evropě, ale postupně vymizel. Obnoven byl uměle - nejprve v USA, kde jistý vydavatel vánočních přáníček těsně před bankrotem začal vydávat "valentýnky" a svátek se uchytil, poté se rozšířil i do Evropy.
Zda je či není komerční nezáleží na tom, jak je podáván médii a obchody, ale jak si to uděláte vy. Sama jsem na vážkách, slavit či neslavit, takže jeho zastánce určitě nejsem. Já bych viděla Valentýn spíš jako způsob projevit lásku někomu blízkému, protože v našich končinách se to v běžném životě moc nenosí. A růžová srdce k tomu přece nejsou potřeba...