Letošní kampaň věnovaná prevenci cévních mozkových příhod je zaměřena na mladé lidi. Nemoc, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých, totiž postihuje také mladé lidi. „Každý rok zasáhne v Česku zhruba 35.000 lidí, nejčastěji starší 65 let. Nicméně u lidi v produktivním věku je výskyt nemoci až třikrát vyšší než v zemích západní a severní Evropy,“ říká primář neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce Miroslav Kalina.
Uvedl, že šance na přežití a zejména zvýšení počtu nezávislých a soběstačných pacientů po mrtvici existuje, pokud je léčba zahájena včas a na odpovídajícím pracovišti: to znamená poskytnout léky na rozpuštění sraženin v cévách do 4,5 hodiny od objevení prvních příznaků.
„Letošní kampaň 30 dnů pro cévní mozkovou příhodu má upozornit, že jde o závažný akutní a léčitelný stav, má zvýšit informovanost laiků i zdravotníků o příznacích, rizikových faktorech, možnostech prevence a také o nutnosti včasného zahájení léčby. Zaměří se i na mladé lidi, zejména na vztah nemoci a kuřáctví ve spojení s hormonální antikoncepcí u mladých žen a souvislost zvýšené hladiny cholesterolu a cévní mozkové příhody,“ upřesnil primář.
Od 27. dubna do 25. května jsou ve 35 nemocnicích připraveny dny otevřených dveří zaměřené na osvětu o cévní mozkové příhodě. V řadě míst budou také odborné semináře pro zdravotníky. Během třicetidenní kampaně bude zpřístupněna e-mailová poradna.