Jak na kapra bez kostí, který bude všem chutnat. Do ledničky nejvýš na tři dny

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Abyste si na kaprovi pochutnali, je třeba dobře vybrat, kde kapra budete kupovat, jaké bude mít oči i žábry a neméně podstatné je i to, kdy ho budete kupovat. V lednici totiž vydrží maximálně tři dny. A ten vakuovaný možná ještě kratší dobu.

Blíží se den D, kdy se na slavnostní vánoční tabuli objeví kromě bramborového salátu i kapr, ne všude, ale tam, kde ano, by bylo dobré osvěžit si znalosti, jak vybírat a následně kapra připravit. To nejdůležitější pro vás shrnujeme ve třech bodech a přidáváme i tipy na nevšední přípravu kapra trochu jinak, podle receptu třeboňského šéfkuchaře.

1. Výběr kapra nepodceňujte

Cena by neměla být u kapra určující, hleďte zejména na místo, kde budete kapra kupovat. Hlavně v případě, že ho budete pořizovat u prodejců s káděmi. Stánek musí splňovat veterinou daná nařízení. Pokud prodejce nemá čistitelnou a dezinfikovatelnou pracovní desku a nemá speciální nádobu na vnitřnosti či žábry z kuchaných kaprů, a navíc do kádí neproudí čerstvá voda, takovému prodejci se vyhněte a určitě podejte podnět ke kontrole například Státní veterinární správě.

Když je vše v pořádku, prohlédněte si kapry v kádi. Zaměřte se zejména na jeho oči, musí je mít jasné a vypouklé, žábry musí mít jasně červenou barvu. „Ryba musí být lesklá, mít pevné šupiny a růžové žábry. Měla by také vonět, pokud je cítit rybinou nebo bahnem už při koupi, rozhodně bych si vybral jinou,“ radí Adam Furthner, šéfkuchař třeboňského hotelu Zlatá hvězda.

Rybí polévka: Používejte maso z rybích hlav Přečtěte si také:

Rybí polévka: Používejte maso z rybích hlav

Pokud nemáte zabití kapra v malíku, nechte to na odborníkovi, nekupujte si kapra do bílého „akvárka“, takový kapr ve vaně, to je největší stres v jeho životě. Odborník musí být školený, ví, jak cestu na onen svět kaprovi co nejvíce zkrátit, kapra vám může za příplatek zbavit šupin, hlavy i vnitřností.

2. Do lednice nejvýš na tři dny

Koupenou rybu zpracujte ideálně ještě v den koupě. Pokud ji chcete přece jen uchovávat, jednou z možností je rybu zabalit do namočené a vyždímané utěrky, vložit do mísy a přikrýt fólií. Mísu pak uchovávejte v lednici ideálně při teplotě 0 °C, dejte ji tedy do spodní části lednice, kde je teplota nejnižší. Utěrku je lepší každý den znovu přemáchnout a vyždímat. Takto vám vykuchaná ryba vydrží v lednici bez úhony zhruba tři dny a okolní potraviny zůstanou chráněny před jejím charakteristickým pachem.

Pokud kupujete kapra již vakuovaného, sledujte dobu spotřeby, můžete být překvapivě krátká, do Vánoc tak nemusí vydržet.

3. Ostrý nůž a rychlá ruka

Základním předpokladem ke správnému naporcování kapra je ostrý nůž. Rozhodně se vám bude hodit utěrka, mísa na odkládání odřezků a případně i nůž zvaný pila. 

Nejprve uchopíme kapra do utěrky, aby nám neklouzal, a tupým nožem proti směru šupin je odstraníme. Máme-li kapra celého, teď je čas vyvrhnout vnitřnosti. Použijeme ostrý krátký tenký nůž, hadrem kapra přidržíme a od řitního otvoru mu pomalým pohybem rozřízneme bříško a kapra vyvrhneme. Pozor na žluč. Jikry nebo mlíčí schováme na polévku.

Kapra zbaveného šupin a vnitřností můžeme porcovat. Začneme rovným řezem od hlavy podél páteře, kopírujeme celou páteř až k ocasu, odřízneme kolem hlavy a pak od páteře přes žebra stahujeme celý filet. Hlavu, ocas, ploutve a zbylý skelet také schováme na polévku.

„S rybím masem je zapotřebí pracovat rychle a šetrně, aby se neponičila strukturu masa. Proto také rybu nikdy předem nesolíme,“ upozorňuje zkušený šéfkuchař s tím, že osobně preferuje „šupináče“, jehož kůže je mnohem tenčí, lépe se připraví a na rozdíl od lysce zůstane krásně křupavá. 

Návod, jak kapra rozporcovat a připravit jídlo ideální pro děti, najdete například v textu: Kapr má jediné místo bez kostí.

Kapr: dobové variace vánoční tradice Přečtěte si také:

Kapr: dobové variace vánoční tradice

Jak připravit kapra trochu (ne)tradičně?

„Kdo nechce kapra v celku, tedy podkovu či filátko, tomu doporučím kapří hranolky v panko strouhance s koprovou nebo žampionovou omáčkou. To je věc, kterou naši hosté v Třeboni milují,“ doporučuje šéfkuchař. Sám ovšem na Štědrý večer volí jinou přípravu.

„Já si kapří filet den předem naložím do bílého vína s utřeným česnekem a čerstvou majoránkou. Druhý den kapra vysuším a opatrně prošpikuji sušenými rajčaty, osolím, opepřím a pak ho obalím ve strouhance s nastrouhanou kůrou z limetky a citronu. A nakonec pomalu osmažím na přepuštěném másle. Vyzkoušejte to. Je to bomba,“ láká nás k netradiční úpravě Adam Furthner.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).