Jírovec maďal patří mezi celoroční okrasy zahrad, parků, alejí. Na jaře se může pyšnit překrásnými květy, v létě zajímavými listy a na podzim cennými plody – kaštany.
Kde sbíráme kaštany
Plody kaštanu sbíráme v čistých oblastech, co nejdál od „civilizace“. Sbíráme je popadané po zemi, vždy je oloupeme ze zeleného ochranného obalu.
Jak můžeme zpracovávat kaštany
Kaštany můžeme používat čerstvé, sušené (před sušením je nadrtíme či nameleme) nebo je můžeme zakonzervovat v lihu.
Léčivé účinky kaštanů
Všechny části jírovce jsou léčivé a velmi účinné. Obsahují řadu látek, které ovlivňují krevní oběh, zabraňují vzniku otoků, křečovým žilám a výrazně podporují činnost nadledvinek. Při zevním použití pomáhají při projevech revmatismu, bolavých kloubech, namožených svalech.
Kaštanový čaj
- Potřebujeme: 1 lžičku čerstvě nadrceného kaštanu nebo půl lžičky sušeného, 3 dl vroucí vody
- Postup: Kaštan přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj popíjíme 2× denně po dobu 4 týdnů.
Kaštanové kapičky
- Potřebujeme: 1 lžíci nasekaných kaštanů, 2 dl 60% lihu či pálenky
- Postup: Kaštany přelijeme lihem, vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat (denně protřepáváme, aby se uvolnily léčivé látky). Pak přecedíme a kapky užíváme 2× denně 25 kapek po dobu 4 týdnů.
Masážní tinktura z plodů jírovce
- Potřebujeme: 5 drcených oloupaných kaštanů, 0,5 litru lihu či ovocné pálenky
- Postup: Kaštany zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 3 týdny na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.
Obklady z kaštanové kaše
na bolavé klouby, zduřelé lymfatické uzliny či namožené svaly
- Potřebujeme: 2 lžíce pomletých usušených kaštanů, 2 lžíce žitné mouky, 2 lžíce octu, lněný hadřík a gázu
- Postup: Kaštanový prášek smícháme s moukou a octem a vytvoříme kaši (pokud je moc řídká, přidáme mouku, pokud moc hustá, přikápneme ocet). Poté ji natřeme na postižené místo, přikryjeme hadříkem a převážeme gázou. Vše necháme 2 hodiny působit. Tyto obklady provádíme denně po dobu 3 – 5 dnů.
Kaštanová koupel na revma
- Potřebujeme: 3 lžíce nasekaných kaštanů, 2 hrsti čerstvých větviček smrku, 3 litry vroucí vody
- Postup: Kaštany a větvičky smrku smícháme dohromady, přelijeme je vroucí vodou a vše necháme 1 hodinu louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do vody ve vaně. Koupel by měla trvat 15 minut. Pro její zintenzivnění si dopřejeme 20 minutovou relaxaci pod přikrývkou. Tuto proceduru opakujeme 5 dní po sobě.