Názory k článku Kauza očkování - humánní medicína, nebo byznys?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 2. 2013 11:49

    Patrik Chrz

    Ačkoliv i na takto položené otázky lze přiměřeně odpovědět, farmaceutický průmysl zařídil, že na ně často veřejně odpovídají špatní lidé.
    Problém je na všech stranách barikády, viz případ britského lékaře Andrewa Wakefielda, který vydal zfalšovanou studii, že očkování způsobuje autismus aby vydělal na žalobách postižených a prodeji "detekčních balíčků" na autismus.

    Přestože všichni "spoluautoři", kteří byli pod studií podepsání později uvedli, že z ní vlastně žádná data neuvedli, spoustu rodičů na základě této poplašné zprávy odmítlo své děti nechat očkovat, což mělo za následek např. epidemii černého kašle v Kalifornii, které čtyři novorozenci podlehli.

    Navíc sporná látka, které se studie týkala, se ve vakcinách od roku 2001 nepoužívá.

  • 18. 2. 2013 18:25

    Peter (neregistrovaný)

    Obávam sa, že ste podľahli mediálnej masáži. Miešate totiž dohromady "spornú látku", ktorou zrejme myslíte thimerosal (zlúčeninu ortute), a Dr. Wakefielda, ktorý publikoval pilotnú štúdiu o MMR vakcíne, ktorá nikdy ortuť neobsahovala a autizmus spôsobuje celkom inými mechanizmami. Ide o 2 samostatné témy, podotknem len, že vo viacerých vakcínach sa ortuť stále nachádza, hoci v o niečo menšom množstve, a že porovnateľne toxický hliník sa v nich nachádza naďalej vo veľkých dávkach.

    Ku kauze Wakefield doplním, že ten výskum bol zdiskreditovaný veľmi zvláštnym spôsobom, keď si recenzovaný lekársky žurnál najal novinára na voľnej nohe, ktorý už mal voči Dr. Wakefieldovi predtým osobné výpady prostredníctvom plátku Sunday Times, ktorému mimochodom šéfoval Murdoch, čoskoro na to poctený pozíciou člena rady v koncerne GlaxoSmithKline.

    V článku pisálka našli rodičia poškodených detí množstvo faktických i právnych nezrovnalostí, hlavnou z nich je, ako sa vôbec dostal k dôverným lekárskym dátam. Na toto im údajne neráčila odpovedať ani redakcia, čo vrhá otázniky na celý proces peer-review.

    Obviňujúci článok vyjde čisto náhodou len mesiac aj kúsok po vydaní Wakefieldovej knihy, a v úzkej časovej súvislosti redakcia dostane značný obnos od jedného výrobcu vakcín, a médiá po celom svete roznesú chýr o sfalšovanej štúdii. Lekári po celom svete ho dodnes papagájujú ako "dôkaz" o nesúvise vakcín s autizmom. Všetky ďalšie štúdie na túto tému akoby ani neexistovali.

    O trištvrte roka neskôr vyjdú dva znalecké posudky (jeden z nich vypublikoval špičkový žurnál Nature), ktoré hovoria, že niet dôkazu o falšovaní. Jeden si, koľká irónia, objednala (dodatočne) šéfredaktorka obviňujúceho žurnálu. Redakcia i novinár už čelia súdnej žalobe.

    Medzitým sa ukáže, že o takmer 2 roky staršia štúdia prof. Walker-Smitha zahŕňala 7 z 12 pacientov Dr. Wakefielda a že výsledky sú konzistentné. Inými slovami, ťažko mohol Dr. Wakefield sfalšovať výsledky prizvaných špecialistov ešte aj do minulosti.

    Medzitým prof. Walker-Smith vyhral súdny spor voči GMC a získal späť lekársku licenciu, o ktorú bol pripravený v rovnakom pochybnom procese ako Dr. Wakefield. Sudkyňa vyhlásila, že porota GMC si absolútne svojvoľne vyberala dôkazy aj svedkov, že proces bol totálne zmätočný a že snáď už nič také v živote nebude musieť riešiť. Mimochodom, rovnaké svedectvá podávali očití svedkovia počas celého asi 4-ročného trvania inkvizičného procesu.

  • 16. 2. 2013 13:31

    alice (neregistrovaný)

    Velmi zajímavý článek, jsem zvědavá na pokračování. Můj soukromý dotaz: na tetanus jsem byla očkovaná před 18 lety, lékařka mě chce přeočkovat. Známému se stejným problémem jeho lékařka řekla, že přeočkování je zbytečné, že by stačilo až v případě problému. Kde lze zjistit bližší informace?

  • 18. 2. 2013 1:31

    Me (neregistrovaný)

    A já myslel že očkování proti tetanu je povinné? Wikipedie mou domněnku i posiluje. Jste si jista, že váš známý má také 18 let od posledního očkování? Nechtěl se třeba nechat přeočkovat za jiných okolností?

  • 24. 2. 2013 11:36

    Lenka Krbcova

    Dobrý den, očkování proti tetanu je u nás povinné, nicméně každý dospělý si ho hlídá sám... Dříve se udávala potřeba přeočkování po cca 10 letech, nyní někdy lékaři uvádějí lhůtu až 15 let i více. Záleží také na věku a zdravotním stavu jedince. Pokud lhůtu "prošvihnete" (a očkování se provede např. až v případě úrazu), je třeba přeočkování třemi dávkami. LK, Vitalia.cz

  • 6. 5. 2014 11:37

    Jana (neregistrovaný)

    U naseho maleho synka hrosil cerny Kasel, tak jsme se rodice nechali preockovat na cerny Kasel. Bohuzel se nevyrabi monovakcina, /jen trojkombinace/ u mne byl interval 8 let a u meho muze bohuzel jen 2 roky od posledniho ockovani od tetanu.

  • 6. 5. 2014 11:41

    jk (neregistrovaný)

    si muzete preci nechat zjistit, Kolik mate jeste protilatek proti tetanu a kdyz malo, tak az pak se nechat preockovat

  • 18. 2. 2013 12:50

    SB (neregistrovaný)

    O tom, že farmaceutický průmysl je v první řadě komerční pakáž, pak dlouho nic a pak někde zdraví (přeloženo: měřítkem jsou peníze, nikoliv lidství), si nedělám iluze, ale jestliže bude moje dítě očkováno podle bodu II. a bude se spolupodílet na vytvoření kolektivní imunity, pak tím sice ne přímo, ale zpětně získává i ono samo, protože zrovna tak se vzájemně jemu nedostane (třeba jiná) infekce od jiných. Takže bych byl hloupým rodičem, kdybych řekl, že mi to nic nedá. Problémem je zde chovat se jako člen vyšší společnosti (princip vzájemnosti), což v některých společensky primitivních zemích (třeba ČR) nemusí fungovat.
    „...stačí jen důsledně neříkat vše...“ Tak to je polopravda, ta je horší než lež, to už se mockrát probíralo.

  • 18. 2. 2013 18:13

    Peter (neregistrovaný)

    Problémom je, že oná kolektívna imunita je dosiaľ vedecky nepreukázaná hypotéza, ktorá u väčšiny povinných vakcín z princípu preukázateľne nikdy nefungovala a ani fungovať nebude. Podrobne som to zhrnul tu: http://rizikaockovania.sk/dok/Kolektivna_imunita-myty_a_fakty.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).