Dobrý den, ano, některé naše články se věnují i léčivým vlastnostem bylin. V čem je problém? U řady z nich jsou známy a dlouhodobě ověřeny jejich léčivé vlastnosti, slovy legislativy se jedná o "tradiční rostlinné léčivé přípravky" (viz Státní ústav pro kontrolu léčiv) a jejich farmaceutických vlastností využívají i výrobci léčiv. Vždy samozřejmě záleží na způsobu, jak s bylinkou či informací člověk naloží. Pokud jde konkrétně o detoxikace, naopak opakovaně varujeme před jejich neuváženým praktikováním (viz např. https://www.vitalia.cz/clanky/neublizujte-svemu-telu-jak-se-vydelava-na-detoxikaci/, https://www.vitalia.cz/clanky/je-novorocni-detox-nutnost-nebo-nesmysl/, https://www.vitalia.cz/clanky/specialistka-na-prevenci-nase-telo-se-detoxikuje-samo/). LK, Vitalia.cz
Nepopírám léčivé vlastnosti bylin a jiných. Bavím se ale ze způsobu podání těchto informací. Příklady viz níže.
V článcích o léčivých bylinách není jediný odkaz, pomocí kterého by se daly ověřit informace. Má to stejnou kvalitu jako "jedna paní na pavlači povídala". Není žádná záruka, že podávané informace jsou správné.
Každý lék je prověřován a testován, při prodeji musí obsahovat informace o použití a vedlejších příznacích. Články o bylinkách popisují léčiva na mnoho problémů a nemocí, ale o nějakých vedlejších účincích nikde žádné slovo nevidím.
Není pořádně psané dávkování. V lékárnách jsou leckteré léky na předpis, protože neuvážená konzumace způsobí problémy. V místních článcích o bylinách toho moc není. Sice je napsané nějaké dávkování, ale není psané co mám dělat když ho překročím či nedodržím. To že byliny mají obsah různých látek v závislosti na roční době se taky neřeší.
Z podaných informací mám dojem, že pár snězených kytek provede takovou detoxikaci, že ze mně nic nezbyde. Také se nedá umřít, protože se najde nějaká kytka na cokoliv.
Ale jelikož ty informace jsou podávány tak vulgárně, tak asi účinky bylinek jsou velmi malé, a netřeba podrobnější informace řešit. Otázka je jestli ty články pak mají smysl.
https://www.vitalia.cz/clanky/vyuzijte-lecive-vlastnosti-mesicku/
https://www.vitalia.cz/clanky/ostruzinik-krovity-uvarte-si-caj/
https://www.vitalia.cz/clanky/ledviny-potrebuji-regeneraci/
atd.
Výňatky:
Pro vyčištění a regeneraci ledvin doporučuji čaj Jiřího Janči.
Léčivé účinky švestek Tyto plody jsou výborným lékem na revmatismus, dnu, onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Pomáhají také chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu. Velmi účinné jsou při střevních problémech a zácpě.
Ostružiníkové listí má detoxikační účinky, dále působí močopudně, dezinfikuje močové i trávicí ústrojí, zastavuje průjmy, krvácení a léčí kašel.
Léčivé účinky kořene kostivalu Kořen této léčivky má výrazné hojivé a regenerující účinky. Vynikajícím způsobem chrání sliznice. Můžeme ho používat při kožních nemocích, popáleninách, poleptání, při křečových žilách, hemoroidech, kožních zánětech, nehojících se ranách, proleženinách.
Měsíček povzbuzuje činnost žlučníku, jater, slinivky, dále je vhodný při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, zánětech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě. Příznivě ovlivňuje krevní systém, činnost srdce, působí antibioticky (hojí vnitřní i vnější záněty), rozpouští hleny, upravuje menstruaci, snižuje krevní tlak.
Děkuji za upřesnění. Ale my přece neobjevujeme Ameriku ani neupozorňujeme na nějaká nová zjištění, kde by snad podobné odkazy byly na místě. Zde k nim nevidím důvod, ostatně nejsme akademická publikace. Za správnost údajů zodpovídá autor. U Vámi odkazovaných článků je jím zkušená bylinkářka, autorka několika publikací. Pokud jde o uvádění dávkování apod., naše články skutečně nemají suplovat "příbalový leták". Jedná se informace obecného charakteru, samozřejmě je vždy je na každém, aby zohlednil svůj konkrétní případ a ideálně konzultoval s odborníkem, lékařem, farmaceutem či naturopatem ap. Jde o nastínění možností. Mějte se pěkně, LK, Vitalia.cz
Tak asi záleží, co se chcete dozvědět, něco řeší lékař, ale neví tolik o lécích, od toho je farmaceut, a pak jsou lidé, kteří se zabývají bylinami, můžeme je nazývat různě, mohou mít různé vzdělání i profesi. Viz např. velký fanoušek bylinek Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, mj. držitel ocenění Česká hlava, zařazený na Highly Cited Researchers ad. https://www.vitalia.cz/clanky/zahradkari-aplikuji-chemii-rika-autor-botanickych-pesticidu-roman-pavela/. Operovat srdce Vám tito lidé nebudou)), ale s bylinkami umí poradit velmi dobře. A samozřejmě je nutno rozlišovat a hledat toho, kdo tomu skutečně rozumí. Astrologa bych se neptala))) LK, Vitalia.cz
Za správnost údajů odpovídá autor, ale Vy odpovídáte za výběr zveřejněných článků.
Ano, dokážu pochopit, a souhlasím, že nejste akademická publikace, a nemáte za cíl suplovat příbalový leták. Ale přesto, i v neodborných zdrojích lze napsat aspoň odkud byly informace zjištěny. Pokud neobjevujete Ameriku, pak není problém napsat, kdo tu Ameriku objevil! A i v magazínech často narážím na informace, že je vhodné vzít si ochranné brýle apod.
Možná je můj hlavní problém v tom, že (jakožto bylinkový laik) absolutně nejsem schopen odhadnout pravdivost tvrzení v oněch článcích. Ale mohu posoudit způsob podání informace:
Z článků vyplývá, že každá bylinka je dobrá na N a více neduhů, kde N > 3. Zvláštní, že každá bylinka je tak schopná. Také to vypadá, že je asi každá neškodná, protože nikde není nějaké varování, ale přesto je léčivá. Každá bylinka nejspíš obsahuje stejné množství aktivní látky nezávisle na sběru. Použitá slova jako Atd atd.
Z těchto podivností mi vyplývá, že články o bylinkách moc hodnověrné nejsou. Autorem článků je možná zkušená bylinkářka, ale titul (asi?) nemá, takže pravděpodobně nemá představu o biologii, lékařství, analytických metodách určování složení bylin atd. Netvrdím že to neví/nezná, ale hodnověrnosti to nepřidá.
Z mého pohledu jsou ty články o bylinkách na úrovni jedna paní povídala, a proč bych měl věřit téhle paní a ne jiné paní? Každá bylinkářka o sobě tvrdí, že je zkušená.
Sám jsem autorem několika publikací, a přesto si nedovolím napsat ani populárně naučný článek bez jediného odkazu na podrobnější informace.
Pokud je potřeba případ konzultovat s odborníkem, lékařem, jaký přínos pak mají místní bylinkářské návody? Ty bylinkářské články nejsou jen o nastínění možností, jsou to přímé návody co dělat při nějaké nemoci.
Proto mně také pobavila ona věta pana Housera, protože mi připomněla ony články o bylinkách, které jsou plné slov o čištění a detoxikaci. Stejná slova, jako použil pan Houser, jsou používány v článcích o bylinkách. Čištění, detoxikace.