Ten článek (myslím v odkazu), je opravdový bulvár. Za prvé proto, že Asiaté obecně nemají gen který jim v dospělosti umožňuje trávit mléko.
To je důvod proč jej nekonzumují. Navíc jsou v pásmu s větším množstvím slunečního záření (viz. studie vlivu slunečního záření na pokles rizika rakoviny prsu). Významným faktorem je strava. Vysoký obsah sójových fytoestrogenů (pro evropanky nevhodné), spolu s výrazně menším množstvím masa má zásadní vliv.
Nedávno jsem četl, že Eidam může být stejně hodnotný a vyspělý sýr jako mnohé italské nebo francouzské sýry. Jde jen o to, že by musel zrát plnou dobu několika měsíců... Ten náš "rádoby eidam" zatím zraje jen pár týdnů a to samozřejmě jednak z cenových důvodů a jednak prý proto, že český zákazník je zvyklý na mdlou chuť a gumovitou konzistenci našeho českého eidamu.
A proto říkám - chceme mít skvělý národní produkt? Tak proč tady neděláme český kvalitní edam (ano, edam), vyzrálý tvrdý sýr s výraznou chutí? Řekněte si za to libovolnou cenu - koupím ho.
Nedostatek zrání je velký problém českých sýrů, je to o produktivitě. Taky bych řekl že sýr ke zrání musí mít v sobě méně vody, protože co má v sobě spoustu vody nemůžu někde hodit na pár měsíců a myslet si že se to zlepší. Dost velké rozdíly ale existují i tak. Podle mě je to hlavně o tom jestli se použije dobré syřidlo, nebo ta mikrobiální náhražka.