Názor k článku Třídění odpadu: Proč celofán nepatří do plastu a papírové kapesníky do papíru od KarelE - Plasty a papír má smysl třídit právě i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2024 15:46

    KarelE

    Plasty a papír má smysl třídit právě i díky spalování. Je to palivo a velmi snadno (a levně) se to likviduje. Směsný odpad se buď zahrabává do země, nebo se také pálí, ale musíte k tomu přidávat palivo a pečlivě sledovat teplotu.

    Recyklace papíru je velmi náročný proces, který vyžaduje hodně energie a nebezpečných látek. Také produkuje nebezpečný odpad. Na vstupu totiž není jen papír, ale i barviva, leštidla, různé tmely a lepidla. Bez toho časopis nebo reklamní leták nevyrobíte, papír musí být kvalitní a potištěný. Takže ve výsledku je vlastně dobře, když se ho moc nerecykluje. Pro ekologii je lepší vyrábět papír ze dřeva. Recyklovat leda ten, co není potřeba čistit. Dodnes pamatuji toaleťák, ve kterém šlo přečíst i několik písmen z novin.

    Recyklace plastu je pak sice méně nebezpečná, ale zase ho není potřeba tolik. Některé druhy, například HDPE, se dají recyklovat triviálně: namlýt, rozpustit, vylisovat vlákna a nasekat na drť. A máte vstupní materiál pro vstřikolis. V případě PET to nejde, ten se vám už nespojí. Tam recyklace není možná a místo toho se používá jako vstupní surovina pro jiné věci. Například se z něj dají nasekat vlákna a vyrobit příze. A z ní pak udělat látka a z té něco ušít. Teď je ale otázka, kolik se těhle "umělohmotných" triček dá prodat? Zdaleka ne tolik, kolik PET odpadu produkujeme.

    A v neposlední řadě je potřeba ještě zohlednit dopravu. Ono je kolikrát ekologičtější to tady spálit, než to naložit na loď a poslat přes půl světa někam, kde to zpracují. Velké kontejnerové lodi, s motory schopnými fungovat i na ten nejšpinavější uhlovodík co po destilaci ropy zbyde, představují možná neviditelnou, ale velmi podstatnou ekologickou zátěž.

    Jinak ještě jedna věc k recyklaci kovů z kontejnerů: obvykle k ní nedochází. Je to velmi náročný proces, který má hodně špatný poměr cena/užitek. Dokonce i železo je problém, protože když do vysoké pece nasypete plechy a tyče, tak vám toho většina shoří a vyletí komínem. Takže je to potřeba sypat do jiných pecí, kde je regulovaná teplota i přístup vzduchu. A teprve ingoty z toho na něco použít. Dělá to málokdo. Hliník, měď apod. jsou podobný problém. Obykle se to taví na "blíže nespecifikovanou slitinu" nebo se to třebas mele a používá pro pokovení. Skutečná recyklace nastává jen tehdy, pokud někdo vynaloží úsilí na roztřídění podle materiálu. Což u obsahu sběrného kontejneru moc nehrozí, tam se to třídí víceméně jen magnetem na barevné a železné kovy.

    Jediné skutečně snadno recyklovatelné je sklo. Plus bioodpad, který v zásadě stačí zahrabat do kompostu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).