Vláda na svém zasedání 20. října rozhodla o některých opatřeních vzhledem k situaci kolem šíření covidu-19.
Respirátory i v práci a na všech vnitřních hromadných akcích
Od 25. října dojde k – dle ministerstva zdravotnictví mírnému – rozšíření situací, za jakých je nutné používat respirátor. Změna, respektive zpřísnění se týká hromadných akcí a pracovišť.
„Sledujeme výrazný skok v počtu nakažených. Nechceme však znovu zavírat obchody či služby, proto musíme zavádět režimová opatření. Vracíme se do situace na jaře, kdy byly respirátory povinné i v rámci pracovních kolektivů, kde teď tato povinnost není. Cílíme na všechna ohniska nákazy,“ uvedl k nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nařízení platí do odvolání.
Mimo jiné ukládá za povinnost všem zaměstnavatelům s účinností od 25. října 2021 vybavit zaměstnance respirátory v dostatečném počtu na každou pracovní směnu. „Toto neplatí, pokud zaměstnanec v době výkonu práce a v souvislosti s výkonem práce nepřichází do fyzického kontaktu s jinými osobami (například výkon práce na dálku mimo pracoviště zaměstnavatele),“ uvádí nařízení.
Kde je od 25. 10. povinný respirátor
- Hromadné akce uvnitř: nově budou při hromadných akcích ve vnitřních prostorech respirátory povinné vždy bez ohledu na počet účastníků. Dosud omezení platilo pro akce od 10 osob výše.
- Na pracovišti: respirátory jsou od 25. 10. povinné i na pracovišti. Zde je nebude nutné nosit jen v případě, že zde bude pracovník sám.
- Ve vnitřních prostorech: v souhrnu tedy od pondělí 25. října musíme mít respirátory na většině míst uvnitř, kde se nacházejí „alespoň 2 osoby vzdálené od sebe méně než 1,5 metru, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti“.
- MHD, větší venkovní akce: i nadále jsou respirátory povinné v hromadných dopravních prostředcích i na hromadných akcích konaných venku při účasti více než 30 osob.
- Výjimky: platí i nadále pro vzdělávání ve školách, malé děti a další výjimky, které přesně vymezuje mimořádné nařízení. Jde například o zákazníky restaurací během konzumace nebo cvičící osoby při tréninku, osoby na vnitřních koupalištích nebo klienty kadeřnictví a podobně.
Další změny: platnost a úhrada testů na covid-19
Vláda schválila i další opatření, která mají vstoupit v účinnost od listopadu. Vzhledem k nejistému vývoji situace však nelze vyloučit další případné změny.
Od 1. listopadu dle nařízení dojde ke změně platnosti PCR testů ze 7 dní na 72 hodin, u antigenních testů pak ze 72 hodin na 24.
V restauracích, klubech, diskotékách a podobných provozech bude zavedena kontrola dodržování OTN (očkování–test–nemoc) s tím, že provozovatel nesmí umožnit vstup zákazníkovi, který mu OTN neprokáže. Podmínka neplatí pro prodej jídla s sebou. Specifický systém se pak zavádí v obchodních centrech pro food courty, kdy zákazník musí být schopen prokázat se na místě OTN, ale personál ho kontrolovat nemusí.
Od listopadu má také dojít k omezení úhrady preventivního testování z veřejného zdravotního pojištění. Nadále bude v dosavadní frekvenci testování – 1× týdně antigenní a 2× měsíčně PCR test – hrazeno pouze osobám do 18 let, rozočkovaným osobám po první dávce vakcíny proti covidu-19 a dále těm, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací.