"Zákaz volného pohybu osob na území republiky platí s výjimkou cest kvůli zaměstnání a podnikání, nezbytných cest za rodinou nebo osobami blízkými, cest nezbytně nutných k obstarání základních životních potřeb, například nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, drogistického zboží, krmiv pro zvířata, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb nebo doplnění pohonných hmot. Zajištění těchto potřeb a služeb může být určeno i pro jinou osobu, to se tedy týká dobrovolnictví nebo sousedské výpomoci.
Dále je možné jít do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo vycházet kvůli neodkladným úředním záležitostem. V tomto ohledu se počítá i zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých. Ovšem vláda uložila orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby na pracovištích do týdne zavedly omezené úřední hodiny na pondělí a středu maximálně tři hodiny.
Babiš rovněž uvedl, že nevylučují pobyt v přírodě nebo parcích, výjimka se týká i cest zpět do svého bydliště nebo pohřbů."
Po vyjmenování všech výjimek přísného zákazu se pozorní čtenáři dočtou vágního sdělení, že park a přírodu nevylučují. Kdo nebydlí u parku nebo v chajdě u lesa, tak se tam má asi teleportovat, nebo porušit nařízení.
Ano, podobně je to pojato na oficiálním webu MZ ČR (https://koronavirus.mzcr.cz/jake-mam-ted-prava-a-povinnosti/): v sekci Co mohu se dočtete - Mohu trávit čas v parcích nebo přírodě. LK Vitalia.cz
Tak se prostě cestou z prace domů zastavim v nejbližšími lese. Nikde není psáno, že to musí být nejkratší cesta. Stejně tak místo bydliště neznamená místo trvalého nebo přechodného pobytu. To jsou úplně jiné pojmy. Takže na chalupu klidně, protoze tam máte bydliště třebaže jen o vikendu. Člověk může mít několik bydlišt. NOZ paragraf 80.
Tak určitě. Do přírody se cestou z práce může stavit každý, kdo ještě nějakou práci má (=komu vláda svým nařízením nezavřela krám). Tedy pokud nemá děti v povinném domácím vzdělávání.
Pro chalupáře připomenu doporučení pana ministra zdravotnictví publikované na Twitru:
"Adam Vojtěch
@adamvojtechano
Je tady první víkend v režimu usnesení vlády o zákazu volného pohybu osob. Chtěl bych všechny občany požádat, aby nejezdili na chaty a chalupy za účelem rekreace a zůstali doma. Pokud na chalupu musíte, setrvejte v jejím prostoru a minimalizujte kontakt s okolím. Je to důležité."
Když to shrnu, tak nadpis článku celkem přesně vystihuje aktuální problém mnoha rodin i jednotlivců. Že pobyt venku a sportování BYLO DOPORUČENO, to je výrok, mírně řečeno, NEPRAVDIVÝ.
Bod č. 1: "Mohu cestovat do zaměstnání nebo za účely svého podnikání."
Bod č. 8: "Mohu trávit čas v parcích nebo přírodě."
Někde trávit čas není totéž jako někam cestovat.
Např. ten, kdo je v tuto chvíli v zahraničí, může tam i nyní pobývat z hlediska českých zákonů zcela legálně. Pokud by byl ale doma v ČR, tak do zahraničí vycestovat legálně nemůže, protože hranice jsou (až na výjimky) zavřené.
I když ale budeme ignorovat rozdíl mezi pobytem a cestou, stále ještě existuje zřetelný rozdíl mezi tím, co je za určitých podmínek DOVOLENO a co je naopak DOPORUČENO. I cestovat za prací je v bodě 1 oddílu "Co mohu" dovoleno. Ovšem doporučováno je vládními politiky (mimo oficiální nařízení) zůstat doma, vzít si home-office. To samozřejmě není možné u všech profesí, proto je cesta do práce mezi výjimkami z obecného omezení volného pohybu osob.
Kdo nevidí rozdíl mezi CESTOVÁNÍM a POBYTEM ani mezi DOVOLENO a DOPORUČENO, tak by mohl uznat minimálně to, že čtenář článku může být v karanténě nebo v seniorském věku. Na tyto osoby se přece věta z nadpisu "když nemáme chodit ven" vztahuje jednoznačně. Viz např. citace z vládního nařízení:
"Jaké mám povinnosti jako důchodce? Mám zákaz vycházet?
Osobám starším 70 let se doporučuje nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče."