Ja neco navic nakoupil, dejme tomu to, co bych v horizontu 2_3 mesicu stejne nakoupil. A proc? Protoze situaci z ust politiku nelze verit. V zadne krizove situaci se nedokazali v prvnim case o lidi postarat. AT to byly povodne, at to byly nyni rousky apod. To je naopak ukazka toho, ze je treba v urcite mire jednat klidne i z casti proti rozumu.
A nyni to jde videt, muze se stat, ze vasi obec zavrou jako Litovel a okoli. Muze se stat, ze onemocnite sami a budete rade, ze nemusite z postele apod. Muze se stat cokoli...
Takze proc se pak zbytecne stresovat. Samo jedna vec je koupit si treba 5 baleni testovin, nejake pdobne mnozstvi a neco jineho je nakoupit 100 kilo hladke mouky apod.
Takze mam za to, ze ten psychologicky rozbor je zbytecny, protoze jedna vec je povaha cloveka, co sysli zasoby porad a druha vec je to, ze clovek aplikuje zkusenost z minulosti. A vim, jak byl problem v dobe treba povodni sehnat nejake potraviny apd. tydne jsme nemohli v okoli sehnat nic a nebyt "milodaru" spoluobcanu, tak bychom jedli tak akorat bahno.
Cílem článku asi je uklidnit lidi a předejít „runu na obchody“. Ale bohužel je to stejná lživá manipulace, jako když se někdo snaží využít současné situace k tomu, aby prodal víc. Nevím, jestli tady účel světí prostředky…
Ono „nadměrné“ nakupování je problém až ve chvíli, kdy se část zásob nestihne spotřebovat, zkazí se a vyhodí. Když si někdo nakoupí trvanlivé potraviny na pár měsíců dopředu, a pak je postupně spotřebuje, tak na tom opravdu nic není a opravdu nemá smysl takového člověka posílat do ordinace psychologa/psychiatra, jako to naznačuje článek.
Rozumný přístup je nakupovat zásoby tak, abych těch nákupů nelitoval, i když se situace bude vyvíjet dobře – tzn. kvalitní dobré jídlo, které bych kupoval tak jako tak, a které postupně spotřebuji. Důsledkem je pak akorát to, že místo několika nákupů v budoucnu udělám jeden větší nákup teď.
Ti, kdo se zásobili, taky nemusí každý druhý den do obchodu a nepřispívají tolik k šíření nákazy.
Článek je ukázková "výplň" místa, kam se prostě něco napsat musí a když zrovna frčí virus a nakupování, tak se napíše o tom. Prostě takové novinářské seno povrchní a bez znalosti skutečného stavu. Nikde jsem neviděl seriozní průzkum pohnutek citovaného chování. Dle mého se nejedná o žádný úlet a mánii. Je to racionální jednání na základě letitých zkušeností. Kdybych si před rokem vytvářel zásoby respirátorů, dneska jsem mohl být v jiném povedeném článku vychvalován za pomoc jako hrdina. Podle zkušenosti je zřejmé, že velmi snadno může nedostatek potravin nastat. Třeba ne dlouhodobě, ale ani půl roku není nic moc příjemného. A je téměř jisté, že právě potraviny mohutně zdraží. V podstatě se tak již děje. Protože se tak s největší pravděpodobností stane v podstatě se vším, (firmy co teď strádají musí přeci ušlý zisk nějak dohnat), je jen logické, že mohu-li si udělat zásoby, které mi aspoň zmírní dopad tohoto stavu, že není špatně tak učinit. Samozřejmě to nejde se vším, ale s něčím ano. Současný systém neumožňuje regulovat většinu cen. Až budu dlouhodobě nemocný, nebo nezaměstnaný nikoho nebude zajímat z čeho zaplatím nájem, nebo hypotéku. Jak dlouho se dá žít z úspor? Brzy dojdou. Pak mi bude každý pytlík špaget z doby, kdy jsem na ně ještě měl, dobrý. A jedno je jasné již teď, třeba že nějaká pomoc od státu možná přijde, nedostane se všem.
No nevím.. celý ten článek mi přijde úplně mimo. V mém případě je důvod zvýšeného nakupování daný novou situací. Najednou je v domácnosti víc strávníků – děti školou povinné, které by se jinak stravovaly ve škole nebo další, kteří teď pracují doma a tudíž se nestravují v zaměstnání. Takže logicky větší spotřeba jídla. No a pak – doporučeno mezi lidi chodit co nejméně, tak přece nebudu dělat nákupy takové, abych chodila do obchodu každý druhý den, ale nakoupím na delší dobu, ne?