Tento článek je patrně placen z fondů SZPI a respektive MZe. O kvalitu potravin a hlavně z nich připravovaných pokrmů ve stravovacích službách se starají hygienické stanice. Vzhledem k tomu, že ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona č.110/1997 Sb. a chce kontrolu nad restauracemi převzít pod svá křídla, přestože nemají zkušenosti ani odpovídající odborné znalosti, tak tento článek má za účel mediální tlak na podporu tohoto zákona. Dnes se v médiích prezentuje to, co platí již několik let a to prodej potravin s prošlou dobou spotřeby v super a hypermarketech. Orgány SZPI dnes prezentují, jak je situace špatná, přičemž prodejny a výrobny potravin bohužel kontrolují již od vzniku zákona č. 110/1997 Sb., to je 15 let a do této doby s tím nic nedělali ??? Zajímavé
To, že se u řady věcí překrývají pravomoce, není problém. Je to pozitivní, protože je tu kontrola z více stran a i když podplatíte nebo ukecáte jednoho úředníka, u druhého se vám to už povést nemusí. Zvláště pokud si ti dva úředníci jdou pro krku místo na ruku.
Problém by byl opak - kdyby tu někdo prodával řekněme jedovatý med a všechny úřady se od toho distancovali, že do jejich pravomoce to nespadá.
Nezbývá než souhlasit s p.Jiřím, a poznamenat, že překryv kopetencí neí možný. Nyní musíme být ostražití v obchodě, no a v budoucnu? Do zázemí restaurace strávník nevidí, a jak často se tam dostane inspektor szpi, když t.č. nezvládá kontrolu ovládacích opatření pro zajištění zdravotní nezávadnosti potravin u výrobců? Viz plesnivé a oslizlé potraviny v obchodech ještě v době spotřeby. Hygienik vyvařující rizikové provozy prověří jednou za rok.