"Stát je nadřazený nad právem rodičů" - to je typické socialistické myšlení, kterého se naši zákonodárci, soudci a sociální pracovnice zbavují jen velice pomalu. Stále se u nás něco vymýšlí, zkoumá, upravuje, přitom v západní Evropě jsou tyhle věci vymyšlené, osvědčené. Tam může žena rodit doma, tam záleží na rodičích, zda dají děti očkovat. Tam zpravidla neseberou úřady dítě ženě jen proto, že přišla o byt (tohle je u nás snad pozůstatek ne ze socializmu, ale ještě od nacistů). Jenže kdyby se u nás přebíralo to fungující ze západu, tak by se ukázalo, kolik expertů a politiků je u nás zbytečných.
No to máte tak. Pokud stát zdravotní péči platí, tak taky rozhoduje o tom, komu a kdy bude jaká péče poskytnuta. Když mluvíte o tom přebírání ze západu, tak taky zmiňte, že tam je mnohem větší spoluúčast pacientů na léčbě - a z toho (a jenom z toho) plyne jejich větší právo do léčby kecat.
Prostě buď si za vlastní dělejte co chcete (pokud tím neškodíte ostatním), nebo si to nechte zaplatit, ale pak se vzdáváte vlastní svobody a musíte bezvýhradně respektovat požadavky platícího.
Stát to platí. A peníze na to vybírá formou daně zvané zdravotní pojištění. Protože o přerozdělování této daně rozhoduje stát, tak to vlastně platí. Stejně jako pekaři nemůžete nařídit, co udělá s korunou, kterou dostane za rohlík a nakládá s ní podle svého uvážení, tak naprosto stejně stát nakládá podle svého uvážení s vybranými daněmi (ať je nazývá, jak chce).
Prostě buďto máte solidární systém, ve kterém o vašem životě rozhodují úředníci, nebo si o sobě rozhodujete sám, ale za své. Bohužel u nás platí to první bez možnosti volby.
Jenže stát, když to platí (z našich peněz), tak může tolerovat lidem různé stupně volnosti: za socializmu jsme si nemohli vybrat lékaře. Dnes nám stát zaplatí lékaře, kterého si vybereme (má-li smouvu s pojišťovnou), ale ještě stát nedospěl k takové toleranci jako ve vyspělé části Evropy, kde umožní lidem si vybrat (a proplatí), zda se např. budou léčit klasickými léky nebo homeopatiky.
Me se nelibi jakakoliv spoluucast STATU na neoverene lecbe(homeopatika zatim pokud vim zadnym serioznim blind testem vitezne neprosla). Kdybys dotoval neproverene leky/zakroky, tak co by zabranilo tomu, aby se kdokoliv prohlasil za vyrobce leku/lecitele? Rekneme ze budu mit nejakou beznou nemoc co odezni sama a predepisu si lek v hodnote statni dotace na prasky co by mi jinak predepsal lekar. Predepisu si neco co mam v lednici a vyinkasuju dotaci od pojistovny.
Ač také nejrůznější šarlatány, alternativní léčby a podobně nemám rád, věc je trochu složitější. On totiž o výsledku léčby rozhoduje i psychický stav pacienta, a ten můžou právě tito šarlatáni významně ovlivnit.
Příklad ze života: Příbuzný byl hospitalizován kvůli zažívacím problémům. Lékaři zjistili rozsáhlý zánět střev a museli jich část vzít. Než se to zahojí, dali mu vývod. Jenže onen příbuzný měl zafixováno, že vývod = rakovina a nikdo mu to nevymluvil. Dva dny po operaci skočil z okna a zabil se. Myslím, že zrovna jemu by nějaký šarlatán svým zaříkáváním mohl výrazně pomoci.
I proto si dovoluji znova zopakovat, co jsem v této diskusi psal už dvakrát: čím větší je spoluúčast pacienta na léčbě, tím větší je i jeho právo o této léčbě rozhodovat. Koneckonců, i u nás se platí ze zdravotního pojištění šarlatáni jejichž léčba žádnými blind testy neprošla, jen mají svou léčbu svázanou přísnými pravidly. Říká se jim psychologové.
A já seru* na stát, mizerný doktory, i tupé stádo. Ku prospěchu mi není ani jedno.
Státu nejlépe nedat ani kačku, žádné přerozdělování a subvencování, ani regulace.
Doktory (lékaře nemáme) platit přímo a jen tam kde je to nevyhnutelné, tedy hlavně dbát na prevenci a samoléčbu, alespoň do doby než cena jejich výkonů bude reálná a hlavně ty výkony budou za něco stát.
Myslím, že lékaři neexistují a jde jen o mýtus. Zda neexistovali nikdy, nebo je války a socialisti zabili nevím...
V tomhle názoru mne utvrzuje dnes a denně celá společnost podivných individuí obývajících Česko-Moravskou kotlinu! Tito "lidé" jsou totiž divní, lékaře nepotřebují stačí jim když jim jejich páni řeknou že mají neskuhrat, spolupracovat a odvádět do státní kasy další peníze skrze cosi nazvaného jako státní zdravotní systém, kterému za odměnu dají také vydělat...
* Vitalia mi odpustí tento výraz, ale slabší argumentace by nevyzněla jak je třeba.
Pane, vy jste komouš jak poleno. Stát nic neplatí, protože sám o sobě nemá ani halíř. Zdravotnická péče je placena z peněz pojištěnců a z daní pracujících. A jestliže jak tvrdíte je třeba respektovat požadavky platícího, tak respektujte požadavky pojištěnců a plátců daní. Z Vás bych udělal ministra propagandy - J.Goebels, úplnej hadr.
Nebo vám přijde v pořádku, že se stále v mnoha nemocnicích, dává vysoce riziková transfuze krve jak na běžícím páse? Když dítě (nebo jiný pacient) zemře na tzv. pooperační komplikace způsobené krevní transfuzí, je to smůla, protože jsme udělali co jsme mohli, dokonce i transfuzi jsme mu dali... Dnes se jedná o ve světě opouštěnou léčebnou metodu. Přestože u nás stále hodně doktorů nechce ani slyšet i u nás se už dělají operace na srdci a jiné bez transfuze krve.
Ale no tak. Když jsou ty transfuze tak vysoce rizikové a přitom se dělají na běžícím pásu, jak to, že jsme ještě nevychcípali? Chtělo by to trochu logiky místo nesmyslných dogmat.
Vždy jde o vážení rizik. Je větší riziko transfuzi dát, nebo nedat? A to se musí posoudit v každém jednom případě. Žádné obecně platné zjevené Pravdy správnou odpověď nedají.
A čo je na tom v neporiadku? Je to ich dieťa, oni sú za neho zodpovední, oni ho porodili, oni sa o neho starajú. Odkiaľ štát (tj. skupina úplne cudzích ľudí nenesúcich žiadnu zodpovednosť) nabral právo kecať ľudom do života?
Prečo potom štát nemôže zabrániť ľuďom trebárs v tom, aby brali svoje deti do McDonaldu alebo KFC? Alebo aby nevysedávali pred telkou? Alebo aby každé dieťa bolo povinné navštevovať nejaký športový krúžok?
Štát buď nesmie zasahovať do života rodiny vôbec, alebo môže zasahovať úplne ľubovoľne. Ja beriem to prvé.