Autorka pořád straší rozpeky, které se u nás téměř neprodávají. Ten chleba je dopékaný (tedy částečné upečený polotovar je zmrazen a posléze dopečen v obchodě). Rozpékané pečivo je něco zcela jiného - staré ztvrdlé pečivo se navlhčí a strčí do trouby. A to se snad u nás ani neprodává (má to trvanlivost počítanou v minutách, pak je to horší než před tím rozpečením).
A k těm stížnostem našich pekařů. Jak správně uvádějí, pohybují se na evropském trhu, tak proč nevyváží chléb do toho Německa, kde by na měl trhli dvojnásobek? Že by nějaký problém s kvalitou či spolehlivostí dodávek? Nebo to ani v tom Německu není pro pekaře růžové? A proč mají naše obchody zohledňovat růst nákladů tuzemských pekařů a ne těch polských, kteří jsou schopni dodat levněji přestože jim náklady rostou také? Tomu nějak nerozumím.
já bych chtěl taky vyšší ceny!!! Náklady mi taky rostou a ceny ve stavařině div že naopak ještě neklesají :o((( Za co si pak mám ten chleba kupovat?
P.S. Taky dělám poctivě a někteří mi konkurují cenami "pod cenou" - taky to pak za nima podle toho vypadá,ale to je mi už houby platný, když mě připravují o práci
Přesně tak. Aspoň že to pod článek napsali - Zdroje: Seminář Den chleba, Svaz pekařů a cukrářů, Český statistický úřad. Pekaři si tak dlouho stěžovali jak na pečivu prodělávaj, až si hypermarkety zařídily svoje pekárny a supermarkety pečou z polotovaru. Ty kecy o ničení kvalitního chleba jsou směšný, to co se vyrábí v pekárnách je katastrofa a dělaj to už taky z polotovarů, tradiční chleba dělá snad jen jedna pekárna v Praze.
Ano, jednoznacne. Mam potvrzeno od mensiho pekare, ktery dodava do retezcu. Pokud on jako dodavatel zdrazi o nejakou castku, retezec zdrazi koncovou prodejni cenu o trojnasobek te castky.
Jiste, nemusi dodavat do retezcu (knizeci rada). Ovsem diky politice vlady dnes jine obchody prakticky neexistuji.
Nekupuju chleby v řetězcích. Maximálně, když si tam koupím něco ke svačince a jím to třeba v přírodě, tak už si tam koupím i to pečivo. Chleba kupuju u pekaře a platím za něj kolem 1€ 40 centů za půl bochníku. Jak za který a jak kdy, protože je to na váhu. Mischbrot je dražší, ale více připomíná tradiční chléb, Hausbrot je levnější, ale je to jiný chleba. Koupíte si tolik chleba, co sníte. Buď půl bochníku, nebo krajíčky chleba. Já si vždycky dopřeju toho půl bochníku. Vím, že chleba mám i na druhý den a je to jedlé. Dokonce i třetí den se takový chleba dá zcela bez vážnější újmy na kvalitě jíst. Dýl mi nikdy nevydržel. Znal jsem jednoho člověka, co si v Břeclavi v tamním Kauflandu koupil celý pecen chleba. Říkal, že to sice bylo levné, ale už to nikdy neudělá. Druhý den se to drolilo a bylo to nejedlé. Velkopekárny v českém podání kvality chleba na evropský trh jen tak hned neprorazí. Kdo nemá úctu ke chlebu, neměl by být nazýván vůbec člověkem. To se týká i přípravy chleba pro zákazníka. Už stavovská čest by měla donutit pekaře péci jen takový chléb, za který se nebude stydět. Žádné výmluvy tady neobstojí. Cena je tady poněkud druhořadá. Když se pekařům nelíbí cenová politika řetězců, ať tam chleba tedy raději vůbec nedodávají, ale zřídí si vlastní prodejny. Vždycky lepší, než dávat lidem k jídlu nějaké hrůzy.
tak vím že 1kg chleba vyjde s moukou,žitnými otrubami,kvasnicemi,solí,vodou a s pečením do 10,- s DPH Pokud chleba vyrábí velká pekárna s hodně změstnanci,tak se lehce vejde do 15,- s DPH.Nechápu ty kecy kolem cen.Samozřejmě vás nejvíce okradou řetězce.Od toho jsou stvořeny.Je to plán globalizace.Kdyby stádo bylo rozumné,nikdy by řetězce nevznikly.To je jako z vajíčky.Kdyby je stádo nekupovalo za cenu nad 2kč,stály by 2 kč.Jak prosté.
Retezce existuji prevazne diky pohodli, ktere nabizi. Prijedete autem, a vetsinou, mate kde zaparkovat. Koupite chleba, vajicka, maso, vino a praci prasek v jednom obchode. Kdybych mel kvuli tomu vsemu jezdit po ruznych obchodech, tak ty penize projedu na benzinu a jeste me to bude stat spoustu casu. Osobne jezdim nakupovat do Nemecka, protoze jsou tam nektere veci levnejsi. Jine jsou drazsi, ale zase nabizi kvalitu, jakou v CR proste nenajdu (treba sunka a dalsi salamy).
To ma byt jako pohodli ? Za pohodli povazuji, ze vyjdu z domu a vse potrebne nakoupim v okoli rekneme do vzdalenosti 10 minut pesky, ve specializovanych obchodech.
Takhle to fungovalo jeste cca do konce devadesatych let. Pak ovsem po masivnim nastupu retezcu, pro ktere nic neplatilo a dodnes neplati, doslo k postupnemu zaniku malych obchodu. Neni divu, kdyz drobneho zivnostnika urad zlikviduje pokutami za kdejakou kravinu, zatimco retezce mohou leta prodavat plesnive potraviny a nestane se jim naprosto nic.
Jedina "alternativa" retezcum jsou vecerky, ovsem jejich sortiment a kvalita potravin je mnohdy jeste horsi, nez u tech retezcu. Co s tim ? Nevim. Odstehovat se do Nemecka/Rakouska/Italie .... ? Tady uz to normalni nebude, nikdy.
Hm, krásná romantická představa. Člověk vyrazí za krásného jarního dne pro chleba, projde udržovaným parkem a v čistém vonícím pekařství, kde je jediný zákazník, mu usměvavá mladá krásná prodavačka doporučí ten vůbec nejlepší chleba. Při placení si pak domluví schůzku při svíčkách.
Ale zpátky na zem. Dobu, kdy člověk musel celé odpoledne obíhat několik drobných obchodů, pamatuji moc dobře a zaplaťpánbůh, že už to dělat nemusím. Co mi tenkrát zabralo několik hodin pobíhání po přeplněných chodnících v dešti a blátě, dnes zvládnu za pár desítek minut na jednom místě.
Buď přeháníte, nebo pocházíte z nějaké bohem a centrálním plánováním zapomenuté díry. ;) Já měl v bezprostředním sousedství dvě středně velké samoobsluhy, tři masny, dvě zeleniny, drogerii, knihkupectví, dvě trafiky, polotovary a Jednotu, to vše na trase ani ne patnácti set metrů po cestě ze zaměstnání - prakticky jsem nemusel vytáhnout nohu z rodné čtvrti. A zdaleka jsem ty obchody nemusel obcházet každý den všechny, natož aby mi to zabralo celé odpoledne.
Patnáct set metrů, co to je? V dnešním průměrném hypermarketu toho mezi regály našlapete taky tolik, nemluvě o projetém benzínu a o všech zdánlivě zanedbatelných vedlejších nákladech, nezřídka přenášených na nedobrovolné oběti z řad spoluobčanů (to auto cestou do hyperkrámu nezabírá nulové místo a neprodukuje nulový hluk ani nulové splodiny, víme).
Já mám (i teď) v okolí spoustu drobných krámků. Jenže tak člověk přijde, u pultu stojí nějaká známá prodavačky, než jí prodavačka prodá tři rohlíky, tak spolu proberou události v příbuzenstvu do patnáctého kolene, poslední historky spolužáků a bolavý vřed v konečníku a trvá to klidně půl hodiny. A pokud potřebuji udělat nákup pro čtyřčlennou rodinu na víkend, tak těch obchodů skutečně musím oběhat víc a je to na hodiny. Já místo toho se projdu parkem do nejbližšího supermarketu (ano, opravdu to do něj mám dvacet minut parkem), tam vše koupím za půl hodiny a domů se svezu MHD.