To jsem si tak z ledničky vytáhl jogurt ve skleničce z Agro-ly. Byl pár dnu prošly, tak jsem si říkal, že to ještě dám. Chutnal normálně, tak jsem ho snědl celý a pak jsem se ještě jednou zadíval na minimální trvanlivost. Kromě těch pár dnu byl o cifru mimo i měsíc. Já mám hodně háklivé zažívání, ale z toho mi nebylo nic. Byl prošlý tak 5 týdnů.
Vtip je v tom, že jogurt je vlastně zkažené mléko, ale zkažené tak, že nám nevadí. A je tím i konzervované, protože ty bakterie, které to zkažení způsobily, k sobě nepustí jiné, které by nám už mohly škodit. Takže přírodní jogurt vydrží poměrně dlouho (dokud je v něm ta jogurtová kultura živá) i bez konzervantů.
Podobný princip má i konzervace zelí kysáním, sýrů a salámů plesnivěním, hroznové šťávy zkvašením, atd. V podstatě jsou to všechno správně zkažené potraviny.
No jo, to je tím, že mléko zkysne díky kvasinkám, které se do něj dostanou z vemene. Dříve se mléko jen pasterizovalo, tím se zničily choroboplodné zárodky, ale kvasinky mršky to přežily, proto mléko zkyslo. Dnes je UHT mléko opravdu sterilní (proto tak dlouho vydrží), a proto nemůže zkysnout - nejsou v něm ty správné kvasinky.
Ale teď mě napadá, kyselé zelí také kysá mléčnými kvasinkami, zkuste dát do mléka trochu vody z kyselého zelí, co to udělá. (Ne že bych to někdy zkoušel).
Vliv pozitivnich a negativnich vibraci na potraviny - Emoto rice experiment
http://www.positive-thinking-principles.com/positive-thinking-power.html
http://www.youtube.com/watch?v=KeTTCeqBwjc
http://www.youtube.com/watch?v=hjfN3K_v1uY
Tak to teda prrr!
Možná by se leckdo podivil, ale kyselé mléko (tedy ne to hořké z trvanlivého) se dá výborně použít do pečení nebo do palačinek a ani není potřeba dávat prášek do pečiva.
Dokonce existuje (nebo aspoň existoval) tzv. "podmáslový chleba".
A k titulku článku:
Podle mě se cokoli začne kazit okamžikem přípravy. Je jen otázkou, jak rychle a jakým způsobem "zkáza" postupuje.
Nejlepší ze "zkažených" potravin jsou olomoucké, či spíše loštické tvarůžky.