Mozna je to nejaky regionalni problem, ale alespon ja pozoruji neustale se zhorsujici kvalitu prodavaneho peciva a chleba. Predpokladam, ze pri zachovavani soucasnych cen to asi nejde delat jinak. Setri se na surovinach. Ovsem koupit chleba v pekarne a druhy den zjistit ze je temer nepozivatelny je uz tak trosku vrchol. Kdyz je cas, resim to domacim pecenim, ktere prinasi docela prekvapujici zavery - i bily chleb z kvalitnich surovin vydrzi tyden a da se jist atd :)
Vratime se jednou k domacimu peceni globalne?
No jo, jenže ty kupované chleby, co vydrží týden, jsou plné konzervantů a emulgátorů. Domácí pečení je opravdu jediné možné řešení - ale ze surovin, ne z připravených směsí. Jinak by mě zajímalo, jak jsou na tom s chemikáliemi kvalitnější a poctivější chleby na trhu, například držkovský?
Takze, když se koupí chleba a druhý den plesniví apod. a stěžovat si na to je prudění?
Chápu, dnes se nesmí už ani stěžovat na nekvalitní výrobek co člověk zaplatí, protože je to prudění "podnikatelů co dávají práci a zachraňují ekonomiku" :D
Chlape, tvůj pohled na svět musí obchodníci milovat, koupíš TV a nebudeš ju reklamovat, protože prudit se nemá :D
že moje teta pekla na vesnici chleba jednou do měsíce,obyčejně 30 bochníků,na každý den jeden,a na konci měsíce byl pořád jako čerstvý a to bez jakékoliv chemie,chleba se skladoval v skříni zvlášť pro to upravené a obilí si také pěstovali sami.. v článku jsem se ale nedozvěděl,který chléb byl lepší,dnešní či ten ve středověku....
Obávám se že se tady zaměňuje středověk s 19 stoletím. Ano v 19 století se občas pekl lepší chleba, ale to že se pekl i ve středověku to silně pochybuji. Nakonec délka věku ve středověku a dnes mluví za vše kdy to bylo "lepší". Drtivá většina byla chudáci co dřeli od nevidim do nevidim a jedli dnes a denně jeden druh jídla. O pestrosti a jiných vymoženostech si mohli zdát. A věřim že většině by z nás chleba ze středověku nechutnal ...
Magdaléna Beranová, která se dlouhodobě profesionálně zabývá pravěkou a středověkou stravou, nedávno v jednom rozhovrou řekla, že když pekly placky nebo chléb přesně podle pravěkých a středověkých receptů, chutnalo to strašně dobře. Když takové pekařské výtvory nabízeli na konferencích, hned se po nich zaprášilo.
Z jejích knih rovněž vyplývá, že ve středověku měli lidé pestrou stravu i dostatek masa, byť pro chudé zbyly většinou jen vnitřnosti a méně kvalitní kousky. Jedlo se ale jen dvakrát denně.
Magdaléna Beranová a její tým pekli tento chléb ze surovin, které se používali v pravěku a středověku, dokonce za tím účelem pěstovali např. již téměř vymizelou pluchatou pšenici, mleli na dávných mlýncích apod. Ve středověku se voda z potoků a snad i z řek myslím dala normálně pít.
Řečnická otázka, tedy tazatel zná už předem odpověď. Nejsem tazatel a odpověď neznám. Předpokládá se, že kvalita chleba "upadá". Věc se má tak, že nikdo z nás ten středověký chléb nejedl, takže si můžeme pouze vytvářet iluze. Když jsem se otce, ročník 1903, ptal v 70 tých letech, jestli byl ten chleba z počátku století chutnější, rozhodně odpověděl, že ne. Pravda, nedožil se té naší "klíčema vyzvoněné svobody " takže dnešní chleba už nepoznal. Podle mého soudu i dnes záleží na pekárně a typu chleba. Jsou chleby i dnes pochoutkou a někdy, když člověk už z bujnosti zaexperimentuje a koupí si jiný, než na jaký si zvykl, tak i zalituje. Takže, především, každý máme naprosto jinou chuť a jak lidová moudrost praví : " Proti gustu není disputátu ". Co se týče rozmanitosti chutí, středověk nemůže moc konkurovat. Pokud jde o to, jestli je dnešní chleba zdravější, tak se přiznám. chuť je pro můj výběr důležitější než " zdravost " ta je u potravin den ode dne jiná, podle toho jaké zadání "vědeckému týmu" dodal plátce výzkumu.