Obávám se že se tady zaměňuje středověk s 19 stoletím. Ano v 19 století se občas pekl lepší chleba, ale to že se pekl i ve středověku to silně pochybuji. Nakonec délka věku ve středověku a dnes mluví za vše kdy to bylo "lepší". Drtivá většina byla chudáci co dřeli od nevidim do nevidim a jedli dnes a denně jeden druh jídla. O pestrosti a jiných vymoženostech si mohli zdát. A věřim že většině by z nás chleba ze středověku nechutnal ...
Magdaléna Beranová, která se dlouhodobě profesionálně zabývá pravěkou a středověkou stravou, nedávno v jednom rozhovrou řekla, že když pekly placky nebo chléb přesně podle pravěkých a středověkých receptů, chutnalo to strašně dobře. Když takové pekařské výtvory nabízeli na konferencích, hned se po nich zaprášilo.
Z jejích knih rovněž vyplývá, že ve středověku měli lidé pestrou stravu i dostatek masa, byť pro chudé zbyly většinou jen vnitřnosti a méně kvalitní kousky. Jedlo se ale jen dvakrát denně.
Magdaléna Beranová a její tým pekli tento chléb ze surovin, které se používali v pravěku a středověku, dokonce za tím účelem pěstovali např. již téměř vymizelou pluchatou pšenici, mleli na dávných mlýncích apod. Ve středověku se voda z potoků a snad i z řek myslím dala normálně pít.