Mám tu zkušenost, že několikatýdenní dítě fakt neví, co je zlobení; srdceryvný pláč mého syna působily nejspíš prdíky, které asi nemohly rychle ven. Čili chudák řval, protože trpěl. (Tento pláč byl úplně jiný než "pobejkávání" před krmením z hladu, kdy mamka dost rychle nestíhala přistrčit mlíčko.)
Co pomohlo? Trošičku masírování bříška nebo položení na bříško, trošku fenyklový čaj. Ale nejvíc - čerstvá šťávička. Měl ty potíže v zimě, ještě za komunistů, kdy v obchodech skoro nic nebylo; takže jsem mu dávala šťávu z mrkve a z červené řepy (dar zahrádky). Začala jsem po 1-2 lžičkách denně, když měl jen pár týdnů, a postupně zvyšovala objem. Až byl trochu větší a přidala se postupně i propasírovaná dužnina, bylo po potížích. Nemohu s určitostí říci, jestli to bylo jen tou šťávou, nebo i vývojem a lepším pohybem, ale zdálo se mi, že mu to dělalo dobře, protože ty prdíky už tolik nevznikaly.
Ten náš řvával v kuse tak 3 a půl hodiny, nejvíc večer, kdy jsem přišel z práce, psychicky unavený, vyčerpaný. Od sedmi do půl jedenácté byl pěvecký koncert; manželka z mimina za celý den grogy, teď já, jež potřeboval ticho a klid (učím hudbu)... No, zkrátka to u nás bývalo někdy velmi zajímavé. Na bříško jsme zkoušeli různé kapky, pak i čaj, nejvíc asi pomáhala rourka. A muzika. Když jsem malému začal hrát na akordeon, byl zticha jak pěna. Ale dlouho jsem to nevydržel, neboť jsem tento nástroj předtím poslouchal pracovně několik hodin. Jakmile jsem přestal, navázal na mě on. Uf. Jak jsem rád, že už mu táhne na desátý měsíc. Ten řev byl tak do toho 3. - 4. měsíce věku.
Naše dcerka brečela snad osmdesát procent času, co byla vzhůru. Nepomáhalo nic- nošení, chování, houpání v kolébce a kočárku....až pomohlo to, že jsme si ji drželi v zabalovačce a skákali s ní na velkém balonu, na kterém se i cvičí. Jakmile jsme přestali, začala okamžitě brečet. Trvalo to tak do 4 měsíce a to jsme museli "skákat" i třeba ve 3 v noci.
Zkoušeli jsme všechno dostupné v ČR. SAB SIMPLEX, BABYCALM. Úprava stravy matky (vyloučit mléko, pečivo, pít fenyklový čaj), úprava stravy kojence (fenyklový čaj), masáže břicha, natřásání ap. Nepomáhalo nic, občas zabral SAB SIMPLEX. Na rektální trubičku tuším už nedošlo.
Úlevu přinesly až kapky Gripe Water z Anglie. Mají to tam v každé lékárně a paradoxně to není ani drahé. U nás jsem to neviděl.
Vyloučit nadýmavou stravu, v případě potřeby si matka může dát fenyklový čaj, do hodiny se droga přenese do mléka. Nebo meduňkový, pak spí matka i dítě celou noc :).
No a jinak je potřeba dítě nosit, ideálně venku. Alespoň na hodinu denně jít ven (ale ne v kočárku!). To by mělo zpravidla potřeby dítěte uspokojit a nemělo by řvát.
Tak to u nás se objevovaly přesně tyhle stavy náhlého nezklidnitelného pláče. Naštěstí ty záchvaty byly ojedinělé a trvaly maximálně do půl hodiny, někdy jen pár minut. Zdálo se, že se objevují po dnech, kdy mělo miminko větší přísun podnětů z vnějšího okolí. Několikrát to vzniklo během dne, ale později byly vázané na dobu usínání, přechod mezi bděním a spánkem.
Teď už se nějakou dobu neobjevily. Musím to zaklepat na dřevo. Snad už je to pryč, protože to bylo vždycky značně stresující. Neví se, co při tom dítě prožívá, jestli to je vyvolané nějakým tělesným nebo duševním strádáním, nebo je to jenom projev zrání nervové soustavy ... Těžko říct. Všem přeju, ať se vašim mazlíkům daří co nejlépe.
Jedným z dôvodov detského kriku je reakcia na očkovanie. Rodičia s tým zvyčajne nepočítajú a plač pripisujú zúbkom či kolike. Môže ísť o dlhodobý následok očkovania, kedy dieťa utrpelo zmenu správania, podráždenie nervovej sústavy, alebo nejaké iné následky ktoré nám nevie oznámiť, a ktoré môžu byť aj bolestivé (bolesti hlavy, zápal kĺbov, črevné problémy apod). Alebo môže ísť aj o akútny prejav zápalu mozgu - tzv. neutíšiteľný krik, ktorý začne krátko po očkovaní a dieťa nezvyčajne vysoko kričí a nedá sa utíšiť niekoľko hodín. Takýto následok sa môže spájať s poškodením mozgu a poruchami vo vývoji (napr. stratením nadobudnutých zručností, pasivitu pod). Neutíšiteľný krik je kontraindikáciou ďalšieho očkovania.
Vypozorovala jsem, že když je neklidná matka, přenáší se to automaticky na dítě.
Jenže jak být klidná, když miminko už 2h pláče a nic nezabírá?
...u nás to bylo prdíkama a zabralo až když jsme začali dávat před každým kojením kapičky Espumisan.
Dcerku také uklidňovalo zavinutí do zavonovačky, dudlík a šumivé zvuky. Hlavně zachovat klid..