Musím přiznat, že jsem přesvědčená, že snaha o co nejkorektnější přístup a návrh co nejsložitějších, tedy většinou zcela nerealizovatelných statistických studií je sice chválihodná, ale odvádí pozornost od jednoduchých snah a pozorování, které sice neohdalí žádnou přesnou kauzalitu ani mechanismy účinků, ale zato mohou naprosto jasně upozornit na problém a nutit vědce a lékaře skutečně začít zkoumat, co jim dosud unikalo.
Neboli, vezmu-li data z nějaké populace (např. z ČR, Německa či z jiné země, kde je podobný životní standard i očkovací schéma), za několik zvolených let u všech dětí, které do dvou let věku zemřely na SIDS nebo SUD a sesbírám k nim pouze následující informace:
- dožitý věk ve dnech (abychom měli i jistý přehled o počtu úmrtí bezprostředně po porodu)
- datum všech očkování a typ očkovací látky (pro začátek vyjdu z předpokladu, že podaná vakcína nehraje roli, byť je dozajista chybný)
- a spočítám počet dní mezi posledním očkováním a úmrtím
Pak, je-li očkování významně rizikovým faktorem z hlediska SIDS, patrně na první pohled uvidím, že velká část všech zemřelých dětí s touto diagnozou zemřela dejme tomu do dvou dnů po očkování. Taková zcela zjednodušená studie (à la z hlediska sběru dat správně provedená studie TOKEN) může jednoduše poukázat na to, že pravděpodobnost úmrtí na SIDS a SUD bezprostředně po očkování je asi výrazně vyšší než v kteroukoliv jinou dobu.
Netřeba v tomto prvopočátku řešit pravděpodobnost SIDS u očkované verzus neočkované populace, řešit etické problémy s očkováním placebem a zabývat se dalšími statistickými, epidemiologickými a jinými problémy s korektně navrženou statistickou studií. Všechna data k takové zjednodušené studii by si mohl stát vyžádat pravděpodobně od zdravotních pojišťoven, i kdyby z toho náhodou vypadlo nějaké úmrtí cizinců či pojišťovnou nehrazené očkování (kterých ale bude dle mého odhadu zanedbatelné minimum, za předpokladu, že většinu doporučených vakcím zdravotní pojišťovny hradí nebo na ně alespoň přispívají).
Osobně se domnívám, že alarmující výsledky by přinesla již tato zjednodušená analýza a pokud by tomu tak bylo, byl by to opravdu hodně důrazný apel, aby se začala brát situace ohledně možných nežádoucích účinků konečně trochu vážně.
To je zajímavé.
Za předpokladu, že SIDS nebo SUD způsobují úmrtí do cca 2 dnů od očkování, by taková studie toto asi musela odhalit. Ono to ale hypoteticky může být od cca 3 hodin do 35-40 dnů! V tomto rizikovém intervalu a při frekvenci očkování v 1. roku života si již neumím tak dobře představit problematiku vyhodnocování těchto výsledků. Ale to je můj problém neznalosti věci. Jiní by to určitě mnohem lépe dokázali.
Dobrý den,
předem děkuji za Vaše články.
Ohledně SIDS, co říkáte na informace, že po odložení očkování až do dvou let dítěte (v Japonsku od roku 1975) u dané skupiny SIDS prakticky vymizel?
http://curezone.com/forums/fm.asp?i=62205
Hezký den
Zeptejte se Petra Tuhárského. On i lidi kolem něj na to tu i jinde upozorňovali už několikrát. Dokonce je zde na Vita-hovadině někdo upozorňoval že Japonci následně (snad i po tlaku zbytku světa) opět změnili své očkovací schéma na horší a informace s odkladem je tak snad již neplatná. Podrobnosti nevím, mám jiný přístup k celé problematice. Pro stará data ale budou grafy, nebo alespoň statistické údaje jistě existovat.