Pokud někdo tvrdí, cituji „Kdo už měl spoustu klíšťat, bát se nemusí.“
Zajímalo by mne jak k takovému nesmyslnému tvrzení došel. Léty praxe vyšetřování klíšťat? To tvrzení samozřejmě je úplně zavádějící a nepodložené. Ostatně z článku samotného to vyplývá také. Imunitu můžete získat jen proděláním nemoci, nebo očkováním. Podobných nesmyslných tvrzení je v článku více. Hlavně vyšetření infekčnosti klíšťat je dobré tak leda ke statistickým informacím. Pro člověka, kterému se klíště přisálo je informace o infekčnosti klíštěte z praktického hlediska úplně k ničemu, protože vůbec nic nevypovídá o přenosu infekce. Argumenty vycucané z palce jsou tak leda k smíchu.
Chce se mi smát, když vidím, jak se redaktor i paní inženýrka vyhýbají tématu očkování, které je jediná opravdu účinná prevence proti KE. Inu Vitalia jakožto propagátor přírodního životního stylu a homeopatik snad ani nic jiného napsat nemůže.
tsd
Když řeknete A, měl byste říct i B. Virus klíšťové encefalitidy nezpůsobuje vždy závažný zánět mozku, většinou nemoc proběhne podobně jako chřipka bez následků. Takové případy nejsou nikde evidovány ani hlášeny.
Prevalence protilátek proti viru klíšťové encefalitidy je v běžné populaci mezi 4 až 8 procenty, mnohem vyšší je u pracovníků v lesnictví.
Pro ty, kteří už nemoc prodělali, nemá očkování žádný smysl, naopak je kontraproduktivní. Zajímalo by mě, jestli vaše očkovací centrum nabízí před očkováním klientům test na protilátky proti viru klíšťové encefalitidy? Asi ne, že?
Více si o tom nastudujte zde, třeba pak vašim klientům před očkováním poradíte lépe: https://books.google.cz/books?id=hoigDQ6vdDQC&pg=PA775&lpg=PA775#v=onepage&q&f=false
Testy na protilátky vám odebere každý praktik nebo každé očkovací centrum. Test stojí necelých 500 Kč a provádí se běžně, stačí projevit zájem. Nemoc může proběhnout i bezpříznakově, nebo s tak lehkými příznaky, že se může zaměnit s běžnou virózou. Taky ale můžete skončit s ochrnutím na vozíku, nebo na krchově. Račte si vybrat.
To, že máme nejvyšší výskyt KE je neoddiskutovatelný fakt. A to se jedná o diagnostikované případy s těžkým průběhem.
Stejně tak nehodlám nic měnit na tvrzení, že imunitu získáte jen očkováním, nebo proděláním nemoci a ne tím, že si týdně budete vyndávat X klíšťat, jak se nám snaží podsouvat autorka článku.
Spoléhat na takové tvrzení je hazard se zdravím. Už jste určitě slyšel o chození se džbánem pro vodu. Stokrát nic a pak dostanete takovou infekční dávku až vás bude přecházet zrak, pokud ovšem neoslepnete např. Stejně tak můžete zkoušet babské recepty na repelent. Já raději používám tu "ošklivou", ale spolehlivou chemii.
tsd
Takže testy se samo zřejmě nabízejí. Myslíte si špatně. Cena vakcíny je cca 900 Kč a skoro nikdo nechce vyhazovat dalších 500, když u většiny neočkovaných stejně vyjde test negativní.
Spíš vidím jako úplné vyhazování peněz test samotných klíšťat.
Výsledek ať pozitivní tak negativní vám nic neřekne o inf. dávce kterou jste případně dostal/nedostal. Navíc zaplatíte asi 1500 Kč a úplně zbytečně. Buď vás to zbytečně vyděsí, nebo už se stejně nedá nic dělat. Diagnostikovat boreliózu zvládne v 99% případů i laik a v případě KE existuje pouze symptomatická léčba.
tsd
Vaše tvrzení: "Prevalence protilátek proti viru klíšťové encefalitidy je v běžné populaci mezi 4 až 8 procenty, mnohem vyšší je u pracovníků v lesnictví."
je pravdivé jen v první části věty. K těm lesním pracovníkům jen tolik, že je jich asi 90% očkovaných. Proto ty protilátky.
tsd
Pravdivá je i ta druhá část, u neočkovaných pracovníků v lesnictví se prevalence protilátek proti viru klíšťové encefalitidy pohybuje mezi 10 až 50 procenty podle rizikovosti oblasti, kde se pohybují.
The mean percentage of seropositive results in 1,261 forestry workers from five districts of the Lublin region amounted to 19.8% (250 persons). People from thecontrol group reacted positively in 2.5%. In some areas of the Biala Podlaska district the percentage of specific anti-TBEV antibodies was above 50%.
Studie popisuje situaci v Polsku. Myslíte, že je stejná jako u nás nebo v Rakousku? Člověče zpátky na zem!
U nás je situace taková, že díky vysoké proočkovanosti lesních pracovníků by se taková studie nedala ani uskutečnit.
Nikdo vám nebere, že lesáci budou asi více exponovaní ale ohánět se čísly z Polska je mimo mísu. Proč se neoháníte čísly z Rakouska?? :-))
tsd
Vážený, vy jste přišel s Polskem, tak by bylo na vás dokazovat, že to platí i pro ČR. Primární blbost vzešla od vás. Zoonózy, které v tomto případě souvisejí nejen s přírodními podmínkami, ale hlavně se stylem práce s ochranou při práci, s bezpečností práce nemůžete studovat v naprosto odlišných podmínkách. Náš průměrný drvoštěp nevyleze celý den z klimatizované kabiny Caterppilaru polský nevyzuje celý den holínky a pilou odvětvuje stromy. Hádejte kdo je ve větším riziku nákazy? Už jste někdy viděl sázecí stroje? To nejsou zástupy babek v sukních, které sázejí stromečky.
Tak zkuste přijít s něčím od nás a ne jenom s názory laborantky, která možná nebyla nikdy v lese.
tsd
tsd odborník na vše od očkování až po světovou organizaci lesní práce.Takže ještě jednou.
Bavili jsme se o tom, že neočkovaní pracovníci v lesnictníví mají vyšší prevalenci protilátek proti viru klíštové encefalitity, než normální populace. To platí obecně všude, kde se vyskytuje virus klíšťové encefality, nejen v ČR nebo v Polsku.
Tsd to popřel.
Já jsem dodal studii z Polska, která to potvrzuje.
Tsd začal mlžit o tom, že v Polsku se v lese pracuje úplně jinak. Žádná data nedodal, ani z Polska ani z ČR, ale ví to nejlíp.
Další diskuze za mě nemá smysl.
Tsd to popřel? Tsd to nepopřel, tsd popřel ta vaše čísla. Tsd sice nikde v Polsku neviděl při práci lesního dělníka. Tsd očkoval pro lesní firmy zaměstnance, tak ví, jak se zaměstnavatelé o ně starají. Nikdo totiž nechce platit za nemoc z povolání. Tsd při té příležitosti mluvil s lidmi od fochu, kteří měli to potěšení pracovat i na zakázkách např. v Rumunsku, Polsku a Ukrajině.
Tak asi takhle.
tsd
P.S. nikdo snad nepředpokládá, že jsem si rozhovory nahrával pro příští použití a nechal jsem si o tom udělat notářský zápis.
Pro Skeptika.
Nejsou to nesmysly, jen vy jste ustrnul a zjevně se nezajímáte o nová zjištění. Imunita po prodělané KE je sice dlouhodobá 10-25 let, (podle jedince a inf. dávky), ale to neznamená, že je doživotní.
Když nemoc proděláte ve dvaceti, tak máte téměř jistotu, že v padesáti vám imunita dávno vyvanula. A protože nejvíc jsou ohroženi děti a senioři, je očkování jediná možnost jak neriskovat těžké průběhy a případné těžké následky po onemocnění.
tsd
P.S. když si tak googlujete, všímejte si z jakého roku jsou informace, které používáte, alespoň se pak vyhnete ztrapnění.
Zdroj?
http://meduni09.edis.at/eucalb/cms/images/stories/new/TBE.Mansfield.pdf
However, although IgM antibodies can be detected for a few months after infection, IgG antibodies persist for a lifetime and provide a level of immunity that prevents reinfection (Holzmann, 2003).
Je vidět, že jste úplně mimo a nemáte potuchy o očkování. Kromě toho neznáte pana doktora, ale měl byste si alespoň přečíst tu odpověď na první otázku. Pokud umíte číst, o čemž začínám pochybovat, tak byste se určitě dočetl, že o očkování v souvislosti s prodělanou KE vůbec nehovoří. Naopak hovoří o testech, o kterých vy tvrdíte, že se nedělají, protože se nevyplatí. Začínám z vás mít srandovní pocit, jak kolem sebe kopete. Podle vás každý primář v nemocnici je závislý tu na výrobci obvazů, tu na výrobci sádry nebo kyčelních šroubů?
Krom toho máte zkreslené informace. Docent Maďar je v revizní komisi a je odborný garant očkovacích center, nikoli distributora. Je členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, tak jako zdroj odborných informací je jednička v celé ČR. Vy máte někoho lepšího? Diletanta Vavrečku, bludnou Elekovou nebo už skoro senilní Struneckou? Zapomněl jsem na Hrabáka inženýra očkování.
tsd
Vy jste skvělý. Podle vás jsou to dojmy a přesto chcete studii?
Schizofrenie, nic vám to neříká?
Zeptejte se ho. Třeba vám to doloží, aby ukojil vaší amatérskou dušičku. Chcete znát pravdu, nebo žít v nevědomosti? Tak pro to musíte něco udělat.
On to totiž přednáší na medicínách po celé Evropě. Tak to asi zřejmě bude blbost, protože vy si myslíte, že je to blbost. Když si myslíte, že profesoři na vysokých školách lžou, co abychom je zrušili a necháme vzdělání v rukách diletantů. Asi získal titul FRCPS za kázání bludů po celé Anglii.
On to totiž dělá jen proto, aby si pan Chrenek více namastil kapsu. :-))))
tsd
P.S. já tu studii nemám, ale zcela určitě existuje, protože člověk jeho formátu by neriskoval takto trapným způsobem svoje renomé.
Asi ho neznáte dost dobře, tady máte ještě jiný zdroj: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0100860#pone.0100860-Baldovin1
In contrast to vaccination, individuals naturally infected with TBEV preserve high antibody titers throughout life.
Doc. Maďar se buď mýlí, což je u "největšího odborníka na očkování, kterého nám všichni závidí" politováníhodně, nebo záměrně prezentuje nepravdivé informace, aby dosáhl vyšších prodejů vakcín.
Ne Doc. Maďar se nemýlí, to jen vy nedáte na mou radu ohlédnout se po nějakých novějších a relevantnějších informacích a tvrdohlavě vytahujete 4 roky starou studii, která se opírá o vyšetření protilátek šedesáti nakažených osob.
Vy nechcete znát pravdu a hájíte stará zajetá dogmata a bojíte se jak čert kříže, že by vám někdo mohl vaše přesvědčení vyvrátit.
tsd
Zřejmě se mýlí i doktor Petráš.
Je ochrana po prožití klíšťové encefalitidy celoživotní?
Bohužel není, a to platí obecně pro jakékoli infekční onemocnění. Je pravdou, že u některých jedinců může hladina protilátek po prožití infekce (či po očkování) přetrvávat po mnoho desítek let. Jsou však osoby, u nichž tomu tak není. V minulosti nakažená osoba klíšťovou encefalitidou by mohla podstoupit očkování zhruba po 5 letech bez provedení sérologického ověření.
http://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_TBE.htm
tsd
Bohužel není, a to platí obecně pro jakékoli infekční onemocnění.
Doktror Petráš to je taky agent. Příušnice, neštovice, to není infekční onemocnění? Nebo chce tvrdit, že ochrana není celoživotní? Musím řict, že mám docela hrůzu z toho, jaké nesmysly jsou schopni "odborníci" na očkování vyplodit.
Prozradím vám sladké tajemství. Víte jak pro podobné studie se doposud vybírala ta srovnávací skupina lidí, kteří prožili KE?
Vzali se seznamy hlášených případů( což byli ti nejtěžší pacienti, kteří museli vyhledat lékařskou pomoc, nebo byli hospitalizováni a také diagnostikováni.) Teda ti, kteří byli nakaženi velkou inf. dávkou. Pak se nedivte, že byly výsledky jaké byly. Upozorňuji, že v ČR takových případů jsou řádově stovky až k tisíci. Těch ostatních nakažených, kde nemoc proběhla na pozadí chřipkovitých příznaků, nebo byli špatně diagnostikováni je nesrovnatelně víc. Jenomže s těmi starší studie jaksi nepočítaly. Tak už to napravili a výsledkem bylo zjištění, že si tito ostatní lehčí pacienti nevytvořili dostatečný titr protilátek, který by jim vydržel déle.
Hádejte odkud to vím? :-)))))))))))
tsd
Kontakt máte, tak stačí napsat. Ovšem při vaší aroganci si nejsem jistý, jestli mu budete stát za odpověď.
Ovšem mezi námi, na otázku zda po onemocnění KE získáte celoživotní imunitu vám stačí odebrat vzorek lidí, u kterých se dá předpokládat, že onemocnění prodělali a nebyli nikdy očkováni. Podle výsledků lab. testů se lehce prokáže onemocnění v minulosti i titr protilátek. A když vyjde pod protektivní úroveň .... ale to si určitě domyslíte sám. Takže žádné velké studie a "studování" nepotřebujete.
Je to jednodušší než si myslíte. Vlastně stačí mít přístup do databáze laboratoře, která se odběry zabývá a jen kontaktovat všechny, kteří vyšli pozitivní, ale nechráněni, s dotazem zda byli očkováni. A jste doma.
tsd
P.S. tak už konečně docentovi napište, ať vám řekne jak na to přišel a neotravujte mně.
Evidence based medicine prosím. Vy jste přišel s tvrzením, že prodělání klíšťové encefalitidy nezaručuje doživotní imunitu. Já tvrdím opak a doložil jsem to minimálně dvěma různými nezávislými vědeckými studiemi. Vy se opíráte pouze o tvrzení dealera vakcín na tyden.cz, který je v těžkém konfliktu zájmů. Dál to řešit nehodlám, nic jako důkaz pro vaše tvrzení nemáte, opíráte se jen o fantazie Doc. Maďara.
Omyl, opírám se i o tvrzení Dr. Petráše.
Můžete doložit, že vámi nabízené studie splňují parametry výběru kontrolní skupiny, jak jsem vám to popsal? Troufám si tvrdit, že ne.
Lžete i v tom, že Doc. Maďar je dealerem vakcín. To si lze snadno zjistit v obch. rejstříku. Doc. Maďar je zaměstnanec as. a nevlastní žádné akcie a má na starosti odbornost, pokud ovšem chápete význam toho slova.. Čeho je dealer Dr. Petráš? Svá tvrzení zveřejňuje na nejserióznějším webu o očkování. Těm dvěma pánům vy nesaháte ani po kotníky.
Když se opírám o zveřejněné tvrzení dvou nejlepších odborníků, tak vám předkládám kdy a kde to řekli (černé na bílém) mají pro svá tvrzení určitě také vědecké podklady. To ale není moje starost, ale jejich.
Jste jak kolovrátek. Chcete zdroj zdroje a nejlépe to potvrdit zdrojem, předchozích zdrojů ?? Přitom máte jedinečnou možnost si to sám ověřit, ale bojíte se pravdy, to je asi tak celé. Už se někam zahrabte a kousejte si v koutě nehty.
tsd
Vzhledem k tomu jaká "autorita" a "odborník" jste vy, tak vám opravdu, ale opravdu věřit nemohu.
Nikde ve vámi předložených studiích jsem se nedočetl, že by byli nemocní vybíráni jiným způsobem než jaký jsem vám popsal ( tedy pouze těžké hlášené případy). Z toho vyplývá, že jejich výsledky musely být tímto výběrem statisticky i věcně zkreslené. To je rychlá odpověď jedné z autorit a pro mne to má logiku, jestli pro vás ne dokažte, že to není pravda. Ale s těmito studiemi, které předkládáte to asi nepůjde.
:-)))
tsd
To je pořád dokola jako kolovrátek. Vy ani vaše "autority", které jsou mimochodem v těžkém konfliktů zájmů, nemáte vůbec NIC, co by dokazovalo, že prodělání klíšťové encefalitidy nezaručuje doživotní imunitu. Až budete mít alespoň NĚCO, tak se znovu ozvěte, dál tady nehodlám ztrácet čas.
Vy možná někdy něco budete mít, já mám spoustu zdrojů už teď: https://books.google.cz/books?id=THcbsYnIc7YC&pg=PA4
Immunity following TBEV infection is life-long and there is no known human case of symptomatic re-infection.
Pokud má doc. Maďar nějaké nové informace o symptomatické reinfekci u člověka, měl by je zveřejnit, protože věděcká komunita o tom nic neví. Jinak se težko lze ubránit myšlence, že o problematice vlastně vůbec nic neví a říká si, co ho zrovna napadne a co se mu hodí.
Udělejte mi radost a alespoň si přečtěte pořádně mé příspěvky, pak byste totiž nehledal v této studii a neptal se po
" symptomatické reinfekci u člověka " , když už vám tady dva dny tvrdím, že v tom je právě ten zakopaný pes. 80-90% onemocnění probíhá buď lehčí formou, nebo je zaměněna za jinou virózu. Tyto studie se těmito formami onemocnění nezabývají a ani tato není výjimkou.
tsd
Že vás to ještě baví, už jste se znemožnil dost. Dejte sem důkaz, že lehčí forma klíšťové encefalitidy nenavozuje celoživotní imunitu, jak tvrdíte. V odborné literatuře o tom totiž není ani slovo. Tak bych rád věděl odkud to máte. A prosím ne dojmy dealerů vakcín, ale nějakou vědeckou práci.
https://books.google.cz/books?id=BRnIYiTaEOgC&pg=PA272
Following the IgM response is the development of long term immunity conferred by immunoglobulin G (IgG) which for most primary flavivirus infections can be detected within 9-14 days after the onset of illness. Because IgG antibodies can persist for life, those infected will have lifelong immunity to the particular strain of virus with which they were infected.
Kolik toho ještě chcete? Myslíte, že se všichni ostatní vědci mýlí a jen doc. Maďar má správné informace? Tak to asi nebude, že? Spíš to vypadá, že doc. Maďar občas tvrdí dost velké nesmysly.
Už se snad ani nesnažte. Starý všechno starý a zdroje ještě starší, pokrok nezastavíš a zase to samé a zase pořád do kolečka. Kdy to už proboha pochopíte, jako bych hrách na stěnu házel, ale už mně nebaví se pořád opakovat.
tsd
P.S. alespoň si to správně přeložte
" long term immunity " neznamená celoživotní, ale dlouhodobá imunita.
" IgG antibodies can persist for life" podmiňovací způsob = MOHOU přetrvávat celoživotně. Ale taky samozřejmě nemusí a nyní se ví, že u většiny skutečně nemusí.
Člověče vždyť vy jste se usvědčil ze lži sám, svojí neschopností.
Člověče tsd, tohle co předvádíte je už úplná ubohost. Nic novějšího nemáte, ale budete urážet celou vědeckou komunitu jen proto, že váš doc. Maďar, o kterém se vám snad i zdá, prohlásí nějakou blbost.
A pro vaši informaci, long term může znamenat klidně 500 let a význam lifelong immunity si ve slovníku dohledejte za domácí úkol sám.
Původně jsem už ani nechtěl reagovat, protože krmit trolly nehodlám, ale třeba to bude někoho jiného než tsd zajímat...
Long term immunity je dost abstratkní pojem a souvisí s antibodies half life, což je čas, za který klesnou hodnoty protilátek na polovinu. Dá se to matematicky aproximovat a např. pro spalničky to vychází na 3000 let, pro příušnice na 500 let a pro zarděnky asi na 100 let: http://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/vaccines/7289
Prosím vás vašem vlastním zájmu už toho nechte, jste čím dál víc trapnější. Není divu, když vaše argumenty jsou podpořeny tvrzením, že long term v souvislosti s imunitou a stavem protilátek je třeba 500 let a podobné nesmysly. Všichni, kteří mají co dočinění s imunologií, vakcinologií a praxí vědí, že ten termín vyjadřuje období 15-25 let.
Možná, že jste si tu kravinu uvědomil a tak nám podsouváte termín antibody half life, což je něco úplně jiného. A na podporu svých vygooglovaných encyklopedických informací předložíte článek, kde se píše o všem možném je ne o klíšťovce a už vůbec ne o tom o čem je tato zoufalá diskuze. Přitom sám vidíte, že se údaje dost výrazně liší nemoc od nemoci. Přečtěte si pár článků a vyjádření a zamyslete se nad tím, proč i jiní renomovaní odborníci používají již pár let v souvislosti s KE a ochranou po prodělané nemoci výrazy jako:
Ochrana může být masivní , může být dlouhodobá často doživotní, nemusí být doživotní......2016 je dlouhodobá někdy doživotní. Ono se to totiž už pár let tušilo, teď je to prokázané. Mimochodem ještě jednou připomínám, že stejné hodnocení a stejné slova používá i autor vámi předložené studie, pomocí které jste se tak ztrapnil.
Nechtěl byste se raději věnovat pěstování brambor? Věřím, že by vám narostly hodně velké. ( jako ve známém přísloví. )
tsd
Prosím vás, nastudujte si, jak se termín long-term immunity v imunologii používá. Rozhodně to neznamená žádný časový interval a už vůbec ne 15-25 let, to je zase nějaké vaše číslo vycucané z prstu. Je to úzce související s hladinou IgG protilátek: https://books.google.cz/books?id=chs_lilPFLwC&pg=PA151#v=onepage&q&f=false
IgG antibodies are the most abundant immunoglobulin in the blood; they appeared after IgM antibodies and confer long-term immunity. For example, after measles vaccination, long-lasting anti-measles IgG type antibodies are produced.
Může to být 5 let, může to být 50 let a může to být klidně i 500 let, pokud použijeme pro určení hladiny protilátek matematickou extrapolaci.
K otázce doživotní imunity po prodělání klíšťové encefalitity se už vyjadřovat nebudu, máte jen hloupé řeči, ale nedodal jste nic na podporu vašeho tvrzení, jen mlhavé dojmy.
Já už toho opravdu nechám, diskuze s diletantem nemá cenu, takže si užijte poslední slovo.
Zpočátku to vypadalo, že o problematice alespoň něco tušíte. Teď je jasné, že jsem vás přeceňoval. Když nechápete rozdíl mezi dlouhodobou a doživotní imunitou začínám pochybovat o vašem IQ.
Vaše vejšplechty o extrapolacích v souvislosti s délkou imunity, nikoho nezajímají. Nebo si fakt myslíte, že někoho zajímá, jestli mu protilátky vyvanou za 500 let?
I malé dítě chápe, že když je něco v jeho životě dlouhodobé, jedná se o kratší časový úsek než doživotně.
Ale možná máte pravdu, v Americe vás odsoudí za vraždu na 500 let, ale odsedíte si jen doživotí. :-)).
Jste ještě větší ..EC, než jsme doufali. Zkuste si dosadit třeba VĚDEC.
tsd
...aaa tohle mne zaujalo:
"...v tom je právě ten zakopaný pes. 80-90% onemocnění probíhá buď lehčí formou, nebo je zaměněna za jinou virózu. "
80-90% onemocnění probíhá buď lehčí formou, nebo je zaměněna za jinou virózu. /píše tsd 19.5.2016 v 14,10 hod/
Vidí tady někdo důvod k očkování????
... no a z těch zbývajících 10-20% (z onemocnělých, ne počtu obyvatelstva) jsou pouhá 4% s těžším/těžkým průběhem. Ti jsou očkováni či neočkováni?
Riziko nežádoucího účinku? - čtěte SPC vakcíny!!!
To nikdo neví (nechce vědět)?
Jen tak mimochodem, tohle je z roku 2015: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4419106/
TBEV IgM antibodies can be detected in the serum for several months (up to 10 mo or even longer) after acute infection, whereas TBEV IgG antibodies persist for a whole life, and mediate an immunity that prevents symptomatic reinfection[63,66].
Autoři se odkazují na již zmiňovaný Holzmann H. Diagnosis of tick-borne encephalitis. Vaccine. 2003. Pokud jsou nějaké nové informace, proč je neuvedli?
Odkud to máte, že postinfekční ochrana trvá jen 7 až 15 let? Zdroj?