Už jste si letos přinesli z procházky klíště? Asi ještě ne, i když na zvířatech už je chovatelé nacházejí. I při odstraňování klíštěte z kožichu hrozí chovateli nebezpečí nákazy lymskou boreliózou nebo encefalitidou.
Aktivita klíšťat navíc začíná podle hygieniků s jarními měsíci stoupat, s teplým počasím se budou vyskytovat čím dál častěji.
Určitě je proto dobré po návratu domů zkontrolovat, jestli se vám nepodařilo nějaké to klíště „ulovit“. Co pak?
Čtěte dále: Jak se správně zbavit klíštěte?
Rad, jak na přisáté klíště, je plno. Kvůli riziku nákazy lymskou boreliózou nebo encefalitidou, obzvlášť v místech s infikovanými klíšťaty, bychom měli dát spíše na rady lékařů a odborníků a „zaručeným postupům“ se raději vyhnout.
Nedusit krémy ani oleji
Přirozená obraná reakce klíštěte na olej a jiné podobné látky je pro přenos nákazy ideální, vysvětlují odborníci. Infekční obsah střeva klíštěte se může tímto způsobem dostat do krve, klíště totiž není hned usmrceno a dokáže reagovat. A protože není do pokožky nijak „zašroubováno“, ani vytáčení či pouhé viklání není vhodným postupem, jak se ho zbavit. Pro bezpečné odstranění klíštěte je bezpečnější použití speciálních roztoků a kleštiček, díky kterým minimalizujete riziko nákazy při manipulaci s klíštětem.
„Doposud přetrvávají vžité praktiky, že klíště lze vyšroubovat, případně ho ještě předtím pokapat olejem. O něco vhodnější je klíště vyviklat ze strany na stranu. Ve všech těchto případech může ale dojít k vyvržení infekčního obsahu klíštěte do těla hostitele,“ upozorňuje doc. Tomáš Vontor.
Bezpečným řešením může být roztok, díky kterému klíště ihned po nanesení není schopné žádné reakce a po dvou až pěti minutách umírá. Poté ho můžete z místa přisátí již bezpečně odstranit.
„Po pokapání klíštěte přípravkem následuje okamžitá anesteze, znehybnění klíštěte, tím je zabráněno jeho obranné reakci, tedy vyzvracení obsahu útrob klíštěte do ranky. Působením přípravku dochází k šetrnému a spolehlivému usmrcení klíštěte a jeho zpevnění tak, že je možné ho jednoduše a bezpečně odstranit,“ komentuje působení prof. Bohuslav Doležal.
Zásady první pomoci: Přisáté klíště
Okamžité účinky roztoků na klíště:
- znemožní mu se bránit, tedy i přenést infekční obsah do rány
- desinfikuje klíště, místo přisátí a postupně se dostane i dále do rány
- uvolní zpevněný hypostom – ústrojí, kterým je klíště v pokožce pevně přichyceno
- klíště usmrtí
Přípravky vhodné k odstranění přisátého klíštěte jsou k dostání v lékárnách. Preventivní ochraně proti přisátí pomohou různé repelenty.