Kofein jako nepřítel: Jak se liší citlivost na kofein od alergie a jak se jim vyhnout

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Káva i další kofeinové nápoje jsou pro mnohé lidi nezbytnou podporou, která jim pomáhá k lepší pracovní výkonnosti i udržení bdělosti. U některých osob však může kofein způsobovat problémy, od bušení srdce až po závažné stavy. Je třeba rozlišit, zda jde o citlivost na kofein, anebo alergii na tuto látku.

Přes 50 % dospělých lidí pije kávu každý den. Avšak i když je spotřeba kofeinu v populaci vysoká, mnoho lidí bojuje s citlivostí na kofein. Podívejme se na to, jak se liší od alergie na kofein, jaké mají oba stavy příznaky a čím lze kofein nahradit.

Jak vzniká citlivost na kofein?

Existují různé stupně citlivosti na kofein. Jedna osoba může vypít dvojité espresso, aniž by se dostavily problémy. Jiní lidé nemohou usnout ještě celé hodiny po vypití malé sklenice coly. Citlivost na kofein může také kolísat na základě více měnících se faktorů.

Lidé, kteří jsou citliví na kofein, obecně špatně snášejí adrenalinovou reakci, kterou kofein způsobuje. Zvýšení adrenalinu se u nich projevuje bušením srdce, neklidem a pocitem „roztřesenosti“, někteří jedinci také potřebují naléhavě na toaletu. Vše se odehraje asi 20 minut po konzumaci nápoje s obsahem kofeinu. 

Proč nás káva nutí spěchat na záchod Přečtěte si také:

Proč nás káva nutí spěchat na záchod

Zatímco u zdravých lidí bývá bušení srdce a určitý neklid známkou toho, že vypili velké množství kofeinu, u lidí s citlivostí na kofein postačí i malé množství k vyprovokování této reakce. To odborníci přičítají na vrub zejména pomalému metabolismu. Kofein kvůli tomu zůstává v těle déle, a příznaky tak mohou trvat několik hodin.

Citlivost na kofein může být způsobena řadou faktorů, jako je pohlaví, věk i hmotnost, stejně jako genetická variabilita jednotlivce v chemii mozku a jaterním metabolismu. Lidé s mírnou citlivostí na kofein mohou obvykle přijmout 200 až 400 miligramů denně bez jakéhokoli výraznějšího účinku, přičemž se nedoporučuje, aby lidé konzumovali více než 600 miligramů denně.

Osoby vysoce citlivé na kofein by měly výrazně snížit nebo zcela eliminovat jeho příjem. Někteří lidé se cítí nejlépe, pokud nekonzumují vůbec žádný kofein. Jiní mohou být schopni tolerovat malé množství, v průměru 30 až 50 miligramů denně.

Citlivost na kofein se projevuje bušením srdce i neklidem

Mezi příznaky citlivosti na kofein patří:

  • bušení srdce
  • bolest hlavy
  • úzkost
  • neklid
  • nespavost
  • rozechvělost
  • podrážděnost
  • nutnost jít na toaletu (kvůli vyprázdnění)

Rozsah příznaků se může lišit v závislosti na úrovni citlivosti konkrétní osoby i na množství spotřebovaného kofeinu.

Příznaky alergie na kofein

Naopak osoby trpící alergií na kofein mají histaminovou odpověď na samotný kofein, nicméně tento stav je poměrně vzácný. Příznaky spojené s alergií jsou závažnější a mohou vyvolat svědivost kůže, vyrážku, otok hrdla či jazyka i vyšší stupeň podrážděnosti a třesu. V závažných případech může obdobně jako u jiných alergií dojít i k potížím s dýcháním a dalším symptomům anafylaktického šoku.

Kolik káv denně pijete?

Tělo osoby alergické na kofein s touto látkou zachází, jako kdyby to byl útočník, a dochází k produkci protilátky nazývané imunoglobin E. Následkem toho je v buňkách uvolňován histamin. Pokud se domníváte, že trpíte citlivostí nebo alergií na kofein, poraďte se o svých problémech s lékařem. Může být proveden test k vyloučení či potvrzení alergie.

Jaké jsou alternativy kofeinu?

Co tedy pít, když kofein způsobuje uvedené problémy? Dobrou náhražkou může být horká voda s citronem, mátový čaj, sodová voda s limetkovou šťávou, matcha či červený čaj nebo kokosová voda. Vhodný je také bílý čaj. Tímto termínem se obvykle označuje takový druh čaje, který obsahuje mladé nebo jen lehce a specificky zpracované lístky čajovníku čínského.

Obecně platí, že čím zralejší jsou čajové listy a čím více jsou zpracovány, tím vyšší je v nich obsah kofeinu. Dobrou volbou jsou rovněž ovocné nebo bylinné čaje. Pomoci může také kontrola množství přijatého kofeinu. Problematická může být při pití kávy, protože jeden šálek může obsahovat hodnoty od 100 mg do 200 mg, což ztěžuje sledování denní spotřeby.

Kdo se tedy bez kofeinu neobejde, může přejít z kávy na vysoce kvalitní zdroj kofeinu, jako je ten, který se nachází v kofeinových tabletách. Ty mohou být bezpečnější než pravidelná konzumace kávy, a to hlavně proto, že lze přesně změřit přijímanou dávku kofeinu, čímž se odstraní riziko nadměrné stimulace. Kontrolou spotřeby kofeinu lze bezpečně eliminovat vedlejší účinky. Kdo se neobejde bez chuti kávy, může vyzkoušet doplnit kofeinové tablety kávou bez kofeinu.

Autor článku

Novinářka na volné noze se zkušenostmi z tištěných i online titulů. V současné době pracuje pro vlastní portfolio klientů. K tematice zdraví a zdravého životního stylu má blízko díky původní profesi zdravotnického pracovníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).