Do 6 měsíců dítěte jsme žádnou vodu nepotřebovali - stačilo kojení. A potom při postupném doplňování stravy ke kojení stačila kohoutková voda pouštěná přes dobrý filtr. A pochopitelně - i během kojení potřebuje dobrou filtrovanou vodu máma. O filtrech se bohužel článek nezmiňuje - ne všechny jsou vhodné, ale některé opravdu pomohou.
Zdravím, filtrům je věnován samostatný článek, který je odkazován: http://www.vitalia.cz/clanky/filtr-vody-nedokaze-odstranit-vsechno/. LK, Vitalia.cz
Clanek malinko pozapomina na nekolik veci - zatimco u kohoutkove vody se jeji kvalita zjistuje temer nepretrzite, u "kojenecke" vody v PET lahvi plati udaje mozna v dobe staceni.
Skutecny obsah lahve pak muze byt vyrazne ovlivneny treba jejim skladovanim - pokud paleta s touto lahvi stala nekolik dni na slunci a pekla se pri teplotach kolem 70 stupnu celsia, tak v ni mozna bude mene dusitanu nez ve vodovode, ale zato v ni stoupne nekolikanasobne obsah jinych latek, ktere se uvolnily z plastu, jejichz vliv je ZARUCENE skodlivy.
Dalsi vec, ktera me zaujala, a ktera je pro dnesni dobu typicka, je snaha vsude najit nejake nebezpecne latky, abychom si pak mohli koupit nekolikanasobne predrazenou vec, ktera je udajne neobsahuje.
A posledni moje rozhorceni smeruji k naprostemu ignorovani cisel. Chapu ze vetsina z lidi nema rada matematiku, ale nechapu proc lide nerozumi tomu, ze pro kazdou latku existuje jeji bezpecna hranice, a ze NULOVY obsah, neni mozne nikdy, nikde a nijak zarucit. Tedy pokud je bezpecna hladina 50mg/L stanovena prave s ohledem na kojence, tak je proste voda z vodovodu, splnujici tuto hodnotu pro kojence neskodna, a prestoze "kojenecka" voda slibuje 10mg/L (coz, jak tvrdim, vubec nemusi platit o skutecnem obsahu lahve), nehraje to roli, protoze jiz 50mg/L je bezpecne.
Uvedomujete si, ze krome poslednich nekolika desitek let zadna "kojenecka voda" neexistovala? Ze vetsina lidi pila vodu, se kterou by dnes kazdy odmitl byt i jen umyt zachod?
Nechci tvrdit, ze na kvalite vody nezalezi, a ze dusicnany detem neskodi. Nejsem blazen. Ale tento clanek vyzniva tak, ze pokud budete davat svemu diteti vodu z kohotku, tak snad umre, ci co.
No já nevím, uvědomujete si vy, že v minulosti byla také mnohem vyšší úmrtnost novorozenců a kojenců? Netvrdím, že to bylo jenom kvůli vodě, ale rozhodně v tom mohla mít svoji roli.
A upřímně, já když si představím, kolika trávicími trakty už asi ta voda, kterou jsem si právě z kohoutku natočila, prošla, dělá se mi lehce "šoufl".
I kdyby v kohoutkové vodě nebyly dusičnany a podobně, zůstávají tam i zbytky léků a hormonů z antikoncepce. Pokud to pije dospělý člověk - v pořádku, ale myslím,že do kojence není dobré "lít" hormonální antikoncepsi a podobně.
Já i moje děti pijeme balenou vodu. A osobně si myslím, že je to jedna z věcí, za které opravdu stojí za to si připlatit.
"...A upřímně, já když si představím, kolika trávicími trakty už asi ta voda, kterou jsem si právě z kohoutku natočila, prošla, dělá se mi lehce "šoufl"..."
Milá Leo, umíte si představit, že tu stolní nebo i pramenitou kojeneckou vodu už nejednou "vyčůral" nějaký bezdomovec? Možná za časů Rudolfa II., možná ale právě před měsícem. Respektive, kde berete jistotu, že zbytky léků a antikoncepce nejsou i v té kojenecké vodě - zjeména v té stolní?
Víte - přesně takhle mělo být prováděno to PR nápojařského prmyslu (hormony, léčiva, a průchod kochoutkové vody cizími těly). Takže jste buď přímo od nich a děláte svou nelegální práci, nebo jste už "chycená" jako spotřebitel do jejích PR. To nemohu posoudit...
Jen jedna poznámka ... víte kde se vzala norma 10 mg/l dusičnanů? ... pravděpodobně je to jakási norma z Ruska, která nemá žádný věděcky podložený základ a důvod proč tomu tak je ;-).
Kde myslíte, že se bere stáčená voda pro kojence .. to si myslíte, že je to jakási 100% voda :D :D :D
Já když vidím při jaké teplotě a jak skladují kojencekou vodu v obchodech, tak bych to děcku nedala ani náhodou. Je to jen nafouklá bulina, vemte co pijí děti v rozvojových zemích, co se pilo x tísíce let před námi.
Když už, tak si najeďte na stránky toho, kdo vám vodu dodává a porovnejte složení s tím co má mít kojenecká voda a budete možná překvapená ;-) a pak se rozhodněte jestli vám stojí za to platit +- 10 Kč za litr vody ;-), ale je to každého volba.
Moje prdlá švagrová omývala i dudlík v kojenecké vodě a dítěti vařila asi do 1,5 roku vše z kojenecké vody :D :D :D ... podle mě je to jen škoda peněz a času s taháním petek z obchodu ;-)
Pokud se někdo pohybujete kolem PR a reklamy, již před 3 lety jste mohli zaznamenat snahy nápojového průmyslu v ČR trvale "zprasit" lidem kohoutkovou vodu, která jim bere marketingový rozvoj.
Já jsem se setkal s tak absurdními návrhy PR kampaní proti kohoutkové vodě, že byste ani nevěřili, co jsou dneska schopni reklamní kreativci vymyslet a ještě se přitom plácat po ramenou jací jsou borci a jaká to bude "pr...." až se to spustí a podaří. - Ty nejhroznější naštěstí nikdy nespatříte, protože nebyly klienty schváleny k realizaci.
Rizikem kohoutkové vody jsou dnes především její rozvody. Z vodáren odtéká pravidelně voda přiměřeně kvalitní na současné poměry. Rizika balených vod jsou vícečetná, od výroby, špatného skladování až po PET láhve a jejich složení. Vzpomeňmě jenom na bisfenol A. Co víme, co všechno ještě z této strany v budoucnu přijde?
A protože něco pít musíme - doporučil bych kohoutkovou vodu. Kdo má pochybnost o svém regionálním vodárenském zdroji a rozvodech (a to zase není tak úplně od věci) měl by si nechat udělat rozbor vody. Pozor však na hygienu! Někdo-někdy-někde nemusí chtít najít problém tam, kde opravdu bude, pokud by psí hlava měla padnout na vodárny nebo nějakého velkosoukromníka který lokální vodní zdroj spravuje. Hygieně doneste vzorek odebraný podle pravidel a řekněte jim, že je to voda z vaší studny na chalupě - tam jim nic nebrání v tom, sdělit vám opravdu všechno.
Zdravím diskutující, a jen konstatuji: zatím všichni máte podle mne pravdu. Pitnou vodu z kohoutku lze použít, což také píši. Jen upozorňuji na to, že ne všude splňuje potřebné parametry, ostatně, v řadě lokalit v ČR existují výjimky z jinak obecně platných norem. Je pravda, že se kojenecká kontroluje v době plnění, a velmi záleží na tom, jak je pak voda v PET lahvích skladována. Pravda je i to, že filtry mohou pomoci, ale také, jak je v reakci uvedeno, nemusí. Prostě nic neplatí stoprocentně - a článek je hlavně o tom, abychom ani v případě kojenecké, ani v případě vody z kohoutku nepaušalizovali...
To klidne predpokladejte. Na Vasem zdravi zalezi totiz pouze a jedine Vam samotnemu. Jelikoz se dusitany davaji do uzenin (napr.i do sunky pro deti), jsou tim ohrozeni vsichni vcetne tech nejmensich deti- a potom jak si ohlidate minimalni denni davku, ktera je jeste bezpecna? Dusitany reaguji na nitrosaminy a ty jsou rakovinotvorne, o to bezi. Zde jeden odkaz: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E250
Jenže u těch malých dětí (do pár týdnů věku) jde o něco jiného. Ony totiž ještě nemají rozjetou krvetvorbu a musí si vystačit s červenými krvinkami z fetální krve. A protože dusitany, jak je ve článku správně popsáno, ničí červené krvinky, tak tyto děti voda s dusičnany může i zabít. Samozřejmě, normálně jsou tyto děti kojeny a žádnou vodu nepijí (proto také přežili naši předci bez kojenecké vody).
V pozdějším věku už úbytek krvinek způsobený dusitany je nevýznamný, krvetvorba ho dokáže v pohodě pokrýt. Proto se může jíst uzené (samozřejmě jím ale nekrmíme dvouměsíční kojence).
Dusitany jsou jedovate (resp. skodlive pri vetsich koncentracich), ale likviduji bakterie Clostridium botulinum produkujici botulotoxin, ktery je podstatne jedovatejsi (jedna z nejvice akutne toxickych znamych latek). Proto se do uzenin pridava kontrolovane minimalni mnozstvi dusitanu.
No jelikož bydlíme kousek od pole a vodu berem ze studny, tak jsme naměřili zvýšený obsah dusičnanů. Museli jsme pořídit úpravnu vody a od té doby jeto ok. http://www.zmekceni-vody.cz/244-namix-170.html