Clanek malinko pozapomina na nekolik veci - zatimco u kohoutkove vody se jeji kvalita zjistuje temer nepretrzite, u "kojenecke" vody v PET lahvi plati udaje mozna v dobe staceni.
Skutecny obsah lahve pak muze byt vyrazne ovlivneny treba jejim skladovanim - pokud paleta s touto lahvi stala nekolik dni na slunci a pekla se pri teplotach kolem 70 stupnu celsia, tak v ni mozna bude mene dusitanu nez ve vodovode, ale zato v ni stoupne nekolikanasobne obsah jinych latek, ktere se uvolnily z plastu, jejichz vliv je ZARUCENE skodlivy.
Dalsi vec, ktera me zaujala, a ktera je pro dnesni dobu typicka, je snaha vsude najit nejake nebezpecne latky, abychom si pak mohli koupit nekolikanasobne predrazenou vec, ktera je udajne neobsahuje.
A posledni moje rozhorceni smeruji k naprostemu ignorovani cisel. Chapu ze vetsina z lidi nema rada matematiku, ale nechapu proc lide nerozumi tomu, ze pro kazdou latku existuje jeji bezpecna hranice, a ze NULOVY obsah, neni mozne nikdy, nikde a nijak zarucit. Tedy pokud je bezpecna hladina 50mg/L stanovena prave s ohledem na kojence, tak je proste voda z vodovodu, splnujici tuto hodnotu pro kojence neskodna, a prestoze "kojenecka" voda slibuje 10mg/L (coz, jak tvrdim, vubec nemusi platit o skutecnem obsahu lahve), nehraje to roli, protoze jiz 50mg/L je bezpecne.
Uvedomujete si, ze krome poslednich nekolika desitek let zadna "kojenecka voda" neexistovala? Ze vetsina lidi pila vodu, se kterou by dnes kazdy odmitl byt i jen umyt zachod?
Nechci tvrdit, ze na kvalite vody nezalezi, a ze dusicnany detem neskodi. Nejsem blazen. Ale tento clanek vyzniva tak, ze pokud budete davat svemu diteti vodu z kohotku, tak snad umre, ci co.