Clanek malinko pozapomina na nekolik veci - zatimco u kohoutkove vody se jeji kvalita zjistuje temer nepretrzite, u "kojenecke" vody v PET lahvi plati udaje mozna v dobe staceni.
Skutecny obsah lahve pak muze byt vyrazne ovlivneny treba jejim skladovanim - pokud paleta s touto lahvi stala nekolik dni na slunci a pekla se pri teplotach kolem 70 stupnu celsia, tak v ni mozna bude mene dusitanu nez ve vodovode, ale zato v ni stoupne nekolikanasobne obsah jinych latek, ktere se uvolnily z plastu, jejichz vliv je ZARUCENE skodlivy.
Dalsi vec, ktera me zaujala, a ktera je pro dnesni dobu typicka, je snaha vsude najit nejake nebezpecne latky, abychom si pak mohli koupit nekolikanasobne predrazenou vec, ktera je udajne neobsahuje.
A posledni moje rozhorceni smeruji k naprostemu ignorovani cisel. Chapu ze vetsina z lidi nema rada matematiku, ale nechapu proc lide nerozumi tomu, ze pro kazdou latku existuje jeji bezpecna hranice, a ze NULOVY obsah, neni mozne nikdy, nikde a nijak zarucit. Tedy pokud je bezpecna hladina 50mg/L stanovena prave s ohledem na kojence, tak je proste voda z vodovodu, splnujici tuto hodnotu pro kojence neskodna, a prestoze "kojenecka" voda slibuje 10mg/L (coz, jak tvrdim, vubec nemusi platit o skutecnem obsahu lahve), nehraje to roli, protoze jiz 50mg/L je bezpecne.
Uvedomujete si, ze krome poslednich nekolika desitek let zadna "kojenecka voda" neexistovala? Ze vetsina lidi pila vodu, se kterou by dnes kazdy odmitl byt i jen umyt zachod?
Nechci tvrdit, ze na kvalite vody nezalezi, a ze dusicnany detem neskodi. Nejsem blazen. Ale tento clanek vyzniva tak, ze pokud budete davat svemu diteti vodu z kohotku, tak snad umre, ci co.
No já nevím, uvědomujete si vy, že v minulosti byla také mnohem vyšší úmrtnost novorozenců a kojenců? Netvrdím, že to bylo jenom kvůli vodě, ale rozhodně v tom mohla mít svoji roli.
A upřímně, já když si představím, kolika trávicími trakty už asi ta voda, kterou jsem si právě z kohoutku natočila, prošla, dělá se mi lehce "šoufl".
I kdyby v kohoutkové vodě nebyly dusičnany a podobně, zůstávají tam i zbytky léků a hormonů z antikoncepce. Pokud to pije dospělý člověk - v pořádku, ale myslím,že do kojence není dobré "lít" hormonální antikoncepsi a podobně.
Já i moje děti pijeme balenou vodu. A osobně si myslím, že je to jedna z věcí, za které opravdu stojí za to si připlatit.
"...A upřímně, já když si představím, kolika trávicími trakty už asi ta voda, kterou jsem si právě z kohoutku natočila, prošla, dělá se mi lehce "šoufl"..."
Milá Leo, umíte si představit, že tu stolní nebo i pramenitou kojeneckou vodu už nejednou "vyčůral" nějaký bezdomovec? Možná za časů Rudolfa II., možná ale právě před měsícem. Respektive, kde berete jistotu, že zbytky léků a antikoncepce nejsou i v té kojenecké vodě - zjeména v té stolní?
Víte - přesně takhle mělo být prováděno to PR nápojařského prmyslu (hormony, léčiva, a průchod kochoutkové vody cizími těly). Takže jste buď přímo od nich a děláte svou nelegální práci, nebo jste už "chycená" jako spotřebitel do jejích PR. To nemohu posoudit...
Jen jedna poznámka ... víte kde se vzala norma 10 mg/l dusičnanů? ... pravděpodobně je to jakási norma z Ruska, která nemá žádný věděcky podložený základ a důvod proč tomu tak je ;-).
Kde myslíte, že se bere stáčená voda pro kojence .. to si myslíte, že je to jakási 100% voda :D :D :D
Já když vidím při jaké teplotě a jak skladují kojencekou vodu v obchodech, tak bych to děcku nedala ani náhodou. Je to jen nafouklá bulina, vemte co pijí děti v rozvojových zemích, co se pilo x tísíce let před námi.
Když už, tak si najeďte na stránky toho, kdo vám vodu dodává a porovnejte složení s tím co má mít kojenecká voda a budete možná překvapená ;-) a pak se rozhodněte jestli vám stojí za to platit +- 10 Kč za litr vody ;-), ale je to každého volba.
Moje prdlá švagrová omývala i dudlík v kojenecké vodě a dítěti vařila asi do 1,5 roku vše z kojenecké vody :D :D :D ... podle mě je to jen škoda peněz a času s taháním petek z obchodu ;-)