Názor k článku Kokosový a palmový olej – velmi levné tuky, kterým je lépe se vyhnout od anonym - Na tenhle článek musím odpovědět, protože mám dojem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 8. 2013 15:45

    bez přezdívky

    Na tenhle článek musím odpovědět, protože mám dojem že obsahuje dost chyb. Hodně už bylo řečeno předtím, ale asi neškodí to zopakovat.

    Které tuky jsou špatné? Kromě těch transmastných z margarínů jsou to jednoznačně ty přepálené a žluklé. Což jsou hlavně nenasycené, pochopitelně.

    Nasycené mastné kyseliny nejsou problémem, tahle teorie už byla vyvrácena. Ostatně jak už bylo řečeno mateřské mléko je tak plné nasycených mastných kyselin, že vedle něj to kravské úplně bledne závistí. Není důvod proč bojovat proti palmovému nebo kokosovému oleji, tyto oleje výrobci potřebují ke smažení a pečení, protože jiné oleje jsou nestabilní za vysokých teplot (i tak by došlo u nenasycených ke žluknutí už jen tím jak dlouho jsou pak na pultech obchodů). K máslu a sádlu se pro pečení a smažení asi nevrátíme....možná bohužel (k máslu určitě ne už kvůli ceně). To už by se spíše vyplatilo bojovat proti samotnému smažení a vůbec používání příliš vysokých teplot v kuchyni, které je zdrojem všech možných jedů. To je právě problém fast foodu, protože čím vyšší teplota tím nižší čas vaření. Naši předkové používali na vaření jen nízké teploty, prostě si dali na čas a byli zdravější. Stačí se podívat do starých kuchařek: žádné večeře za deset minut.

    S tím souvisí druhá věc: Často slyšíme doporučení, že máme používat spíš rostliné oleje oproti těm nasyceným. To možná funguje když si je dáte do majonézy, jenže typický Čech si je kupuje aby si na nich osmažil řízek, a v tom případě je to hloupé a velmi nebezpečné doporučení. Nějvětší výskyt srdečních chorob je myslím v rusku a tam používají slunečnicový olej, který je nejméně stabilní, a navíc má ještě nesprávný poměr omega 3 a 6. O moc lépe na tom nejsou ani ve spojených státech: tam zase používají sójový a kukuřičný olej.

    Nějvětší chyba v článku je ale tvrzení že nenasycené mastné kyseliny „vychytávají volné radikály“. To je sice pravda, ale asi ne tak jak si někdo představuje: volný radikál způsobuje na dvojné vazbě reaktivitu a po její stabilizaci nějakou jinou molekulou se jenom přesune jinam, na další dvojnou vazbu. Takhle může jeden volný radikál zničit tísíce molekul nenasycených mastných kyselin, pokud ho něco nezastaví. Právě proto jsou nenasycené mastné kyseliny tak náchylné ke žluknutí, zvlášť v koncentrované formě, jako rostliné tuky a právě proto jsou rostliny (které obsahují hlavně nenasycené mastné kyseliny) nabyté odzhora dolů antioxidanty, které tento postup zastaví.

    A cholesterol? Cholesterol je v lidském těle hlavní antioxidant rozpustný v tucích. Pokud máte v těle hodně volných radikálů, pak vaše tělo bude produkovat cholesterol, aby je zastavilo. Pokud v těle volné radikály nemáte tělo cholesterol vyrábět nebude a je jedno kolik ho sníte s jídlem, protože se ho dost vyloučí žlučí. Chcete snížit cholesterol? Přestaňte smažit a jezte jen čerstvé (nežluklé) potraviny a cholesterol se vám určitě sníží. Samozřejmě taky nesmíte jíst cukr, ale to je zase na celou přednášku.

    Ad kokosový olej...Myslím že obsahuje krátké mastné kyseliny, které mají protibakteriální účinky. Nic jiného než mléko je neobsahuje. No, pokud máte máslo tak ho nepotřebujete, možná tak na to smažení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).