Clanek beru spise jako marketing pro vyrobce rostlinnych oleju. Podobne to kdysi zacalo v Americe a dnes je z toho milardovy byznys (stejne tak jako s leky na cholesterol, atd). Dekuji vsak za fundovane komentare a velice uzitecne links. S oleji jsem prichazel do styku cely zivot, i kdyz spise v prumyslove forme. S jedlymi oleji jsem kdysi pracoval po prichodu do Kanady jako analyticky chemik v nejvetsi firme na prumyslove a jedle oleje. Dokonce jsme prisli na trh s novym vyrobkem (dnes Canola), ktery mi dodnes nesmi do baraku, protoze velkou cast tvori repkovy olej. Vzhledem ke zdravotnim potizim jiz leta studuji a praktikuji alternativni lecbu rakoviny a srdecnich problemu, s celkem dobrymi vysledky. Protoze hlavnim zakladem je spravna zivotosprava, tak tuky tvori dulezitou cast stravy. Doma pouzivame pouze kokosovy olej (organicky, panensky, lisovany za studena), ktery je dobry na smazeni, i kdyz smazeni omezujeme. Kazde rano si dam ale tri kavy a do kazdeho hrnku lzicku oleje. Do salatu pouzivame olivovy (organicky, panensky, lisovany za studena). Dale mame jeste olej z vinnych jader, take je dobry na smazeni, ale pouzivam ho denne jako lek. Jako lek tez pouzivam lneny olej (plus cerstve mleta seminka) a krill oil. V rozumne mire pouzivame maslo, ba i sadlo a spek. Zadny "zdravy" margarin mi nesmi do baraku.
Řepkový olej obsahuje kyselinu erukovou, která je jedovatá. Dnešní řepkové oleje jí sice obsahují podstatně méně, ale pořád dost. Pokud chcete dodat tělu omega 3 mastné kyseliny, tak lněná semínka nebo ryby jsou mnohem lepší zdroj. Například lněná semínka konzumovali už naši předkové před 7000 lety, u řepkového oleje máte tvrzení nějaké firmy že vám to neškodí. Mohl byste argumentovat že v Indii konzumují oleje z čeledi brukvovitých dlouhou dobu, ale je otázka kolik takového oleje ve svojí stravě snědí.
Kyselina eruková škodlivá není, jen byla označena za původce škodlivosti řepkového oleje
http://stalemladi.cz/nejmasovejsi-jed-repkovy-olej-ukroji-nam-10-let-ze-zivota/
Je to jen první z řady obětních beránků, na které se shazuje prozánětlivý efekt a náchylnost ke koronárním nemocem a kancerogenní účinek. V současnosti jsou touto černou ovcí transmastné kyseliny. Ty jsou ovšem 2 druhy: Obyčejné nenasycené a konjugované. Již v roce 1961 bylo objeveno, že škodlivost olejů, je zaviněna nenasycenými omega-3 mastnými kyselinami, které jsou 2,7 krát toxičtější než omega-6, nikoliv konjugovanými.
Mne nenasycene kyseliny absolutne nevadi (at MUFA ci PUFA), naopak nektere jsou pro zdravi velice dulezite. Zalezi vsak jake, ona je jich velka rada (take zalezi na delce molekularniho retezce). Repkovy olej se drive pouzival hlavne jako mazadlo a je take dobry pro vyrobu biopaliv (ekologicky skodlivych). Proto mne mrzi kdyz prijedeme nekdy domu, ze je videt jenom lany repky a solarnich panelu.
Drivejsi repkovy olej obsahoval vysoke procento zdravi skodlive kyseliny erukove (erucic acid - mastna kyselina Omega 9). Proto samotna repka nebyla vhodna ani jako krmivo pro dobytek. Slechtenim se pak vypestovaly druhy repky s velice snizenym obsahem. Nynejsi Canola se snad vyrabi ciste z repkoveho oleje s mizivym obsahem kyseliny erukove a vysim obsahem kyseliny olejove. Vim, ze kyselina erukova v malych davkach ma lecive ucinky (i na raka). Proto mi nevadi treba v horcicnych seminkach, kale, brokolici a ruzickove kapuste, ktere pouzivam jako cast lecebne kury. Temer cely zivot jsem se venoval take toxikologii (primarne surovin pouzivanych v oboru naterovych hmot), a delal i ruzne prednasky. Pred internetem jsem si musel shanet podklady treba v univerzitnich knihovnach (anglicky a francouzsky), takze jsem cerpal informace ze serioznich zdroju. I kdyz si nektere studie obcas protirecily, tak si clovek musi udelat vlastni usudek a sehnat co nejvetsi mnozstvi informaci. Trendy doporucovanych a zamitanych potravin se meni s dobou (a take v zavislosti byly-li pertinentni studie financovany zainteresovanym prumyslem ci zdravotnimi charitativnimi organizacemi a farmamafii). Staci nekolik prikladu: vajicka, maslo vs margarin, rostlinne tuky vs nasycene mastne kyseliny (at jiz zivocisneho ci rostlinneho puvodu - kokosovy a palmovy olej), MUFA vs PUFA, atd. Protoze mne toxikologie bavila, stejne tak jako nyni dlouholete alternativni leceni, tak rad denne studuji vse mozne (stejne tak jako jsem studoval ve vyzkumu cely zivot zde). Proto se snazim u oleju dodrzovat zdravou kombinaci Omega 3 a 6 (idealni by byla asi 1:1). Cim mene omega 6, tim lepe pro potlaceni zanetlivych vlastnosti, ktere maji vliv na vzrust civilizacnich chorob. Bohuzel nase severoamericka strava ma pomer omega 3 : 6 az 1 : 50, takze je stale co hlidat.
K čemu jsem při pátrání došel z dostupných článků. Souhlasíte?
Přdevším je velmi škodlivá omega 6
http://www.prokondici.cz/kardiochirurg-o-skutecnych-pricinach-srdecnich-onemocneni/
Vychází tedy z toho a rád budu když zde přítomní odborníci v diskuzi se k tomu vyjádří. Předem děkuji.
ZdravÉ TUKY jsou ty nenasycené, ovšem jen na studenou kuchyni. Při tepelným zpracování se z nich stávají transmastné kyseliny - http://www.viviente.cz/transmastne-kyseliny/
Kokosový je vhodný k tepelné úpravě, avšak ne na smažení (kouřový bod 170°C), kdy se lehce dosáhne teplota 190°C.
"Tuky s vysokým poměrem polynenasycených mastných kyselin jsou k tepelné úpravě nevhodné a (zvláště s vysokým obsahem kyseliny linolové (Omega 6 - dle Dr. Dwighta Lundella), zatímco ty s vyšším obsahem nasycených a případně i mononenasycených mastných kyselin a co nejnižším obsahem polynenasycených kyselin jsou vhodnější." - citace z: http://kokosovyolej.rebelia.cz/tabulka-oleju.html
Nejhorší na smažení je slunečnicový, sojový, světlicový, kukuřičný, olivový (nejspíš vyjma rafinovaného a extra light -https://en.wikipedia.org/wiki/Cooking_oil )
Na smažení je nejlepší sádlo https://en.wikipedia.org/wiki/Suet ( v tabulce má kouřový bod 200, vepřový tuk 190, anglicky lard) i když má 26% kys. palmité (ta je právě špatná, uhlík C16), palmový olej jí má dvojnásobně a ghee https://cs.wikipedia.org/wiki/Přepuštěné_máslo (tady je poměr tuků https://en.wikipedia.org/wiki/Ghee).
U těch nasycených záleží jaké kyseliny olej obsahuje, čím víc má počet uhlíku, tak je horší. zde: http://www.vyzivaspol.cz/clanky-casopis/nasycene-mastne-kyseliny-v-tucich.html
Studená kuchyně - nejlepší lněný olej, poměr Omega 3 a 6 zcela podle doktora. Též řepkový.
Takže v jakém světle teď vychází přechod Bohemia chips z palmového na slunečnicový při smažení? ...
Vy jste chemik, ale i vás ovlivnili omíláním lží o olejích. Teď když se hroutí mýtus blahodárnosti omega 3, tak obnovili průpovídku o správném poměru. Zkrátka a dobře, všecko jsou lži. Ryb, sardinek a makrel ubývá, loví jen plevelné ryby, které nejsou dobré. Tak se z nich vyrábí olej omega 3 a navykládali lidem, že je to nesmírně zdravé. Zdravá je jen EPA a DHA ale jen v množství pod 1 gram denně. Celkově ty omega 3 jsou nejtoxičtéjší mastné kyseliny, tak zvané polyénové.
V každé biochemii (už před 100 lety), najdete, že jsou škodlivé, že žluknou a přepalují. To nikdo nezpochybňuje. Ale oni vám místo polyénové začali říkat omega3 a lhát, že jsou zdravé. K čemu jsou polyénové kyseliny?. To jsou jedy, kterými se byliny brání okusu.
V poslední době začali výrobci olejů lhát, že škodlivé jsou transmastné kyseliny. Jsou transmastné konjugované, ty jsou zdravé jsou v másle a pak jsou tansmastné kyseliny obyčejné a ty jsou stejně toxické jako polyénové mastné kyseliny. Všecko je to jen hra, balamucení. Jestli to chcete pochopit, přečtěte si článek Nejmasovější jed - připraví nás o 10 let života.
Ani kyselina eruková není škodlivá. Nízkoerukovou řepku nemohou zvířata pozřít také, protože jen neškodnou kyselinu erukovou nahradili kyselinou olejovou. Tím se počet dvojných vazeb ještě zvýšil.To vám taky zatajili, ale dohledat se to dá.
Co tedy vlastně v řepkovém oleji škodí? Znova to zopakuji. Škodí polyénové mastné kyseliny, ty, co mají dvojné nenasycené vazby a říká se jim omega 3 a omega 6. Omega 3 jsou 2,7 krát toxičtější než omega 6. Jenomže potřebijí prodat řepkový olej, tak vám lžou. Ony se ty omega 3 z řepkového oleje dávají pryč při rafinaci a zneškodnují se tak, že se z nich vyrábí méně škodlivý margarín.