Jak jsou na tom lékaři s platy? Kolik berou před atestací a kolik po ní? Server odborného týdeníku Medical Tribune se zeptal právníka.
Podle informací mgr. Jiřího Knotta z ministerstva zdravotnictví záleží např. na tom, zda lékař pracuje ve zdravotnické příspěvkové organizaci. Pak se výše jeho příjmu odvíjí od zařazení do platových tabulek:
Lékaři poskytující před zařazením do specializační průpravy pod odborným dohledem preventivní, diagnostickou a léčebnou péči jsou zařazeni do 11. platové třídy s platovým tarifem 17 340 Kč měsíčně.
Po zařazení do specializační průpravy jsou přeřazeni do 12. platové třídy s platovým tarifem při praxi do 1 roku 18 790 Kč, při praxi do 2 let 19 490 Kč, při praxi do 4 let 20 240 Kč, při praxi do 6 let 20 990 Kč, případně při praxi do 9 let 21 790 Kč měsíčně.
Do 13. platové třídy může být lékař zařazen, pokud po získání specializované způsobilosti poskytuje preventivní, diagnostickou a léčebnou péči již bez odborného dohledu. Náleží mu pak podle délky započítané praxe do 6 let 22 770 Kč, nebo do 9 let 23 630 Kč měsíčně.
„K tomuto platu pak lékaři náleží příplatky podle pracovních podmínek, tedy například za práci v noci nebo v sobotu a neděli, a zaměstnavatel mu může přiznat v návaznosti na pracovní výsledky osobní příplatek,“ uvádí Jiří Knott.
Pokud lékař pracuje u zaměstnavatele, který není příspěvkovou organizací (např. v akciové společnosti nebo ve společnosti s ručením omezeným), řídí se jeho odměňování podmínkami sjednanými v kolektivní, pracovní nebo jiné smlouvě. Nejnižší úroveň zaručené mzdy lékaře v tomto případě činí 14 600 Kč měsíčně.
Zdroj: Tribune.cz
Čtěte téma: Doktoři berou. A hlupáci dávají
V životě jsem se nepokusila uplatit lékaře. A vida – přesto žiju!