Nejdůležitější sdělení článku je v posledním odstavci. Není důležité, kolik vitamínů potraviny obsahují, ale kolik jich z nich tělo dokáže vstřebat. Takže syrová zelenina má sice vitamínů spoustu, ale jsou pro tělo nedostupné (jsou uvnitř buněk, a pokud tu buňku nerozdrtíte zuby, což se vám povede jen u zanedbatelného množství, tak tělem projde bez poškození, trávením se buněčné stěny rostlinných buněk téměř nenaruší). Vařená zelenina sice obsahuje asi desetinu vitamínů proti syrové, ale ty tělo dokáže vstřebat téměř 100%. Totéž to kysané zelí - kysáním se naruší buněčné stěny, takže ty vitamíny se stanou pro tělo dostupnější Oni ti námořníci fakt nebyli blbí.
Mimochodem, totéž platí i pro nežádoucí látky v potravě. Není důležité, kolik jich potrava obsahuje, ale kolik se jich vstřebá. Takže ač jsme například trvale strašeni, že nemáme jíst houby kvůli vysokému obsahu těžkých kovů, skutečnost je taková, že houby tak dobře váží těžké kovy, že po jejich průchodu naším trávicím systémem našemu tělu těžké kovy odeberou.
Myslím, že velmi důležitý je ten údaj "zralost v době sklizně". Ovoce v supermarketech je sklizeno nezralé, aby vydrželo dlouhou cestu přes půlku Evropy (nebo světa). Kromě nevýrazné chuti se vyznačuje i naprostým nedostatkem vitaminů. Ovoce (a zelenina) z českých zahrádek a přírody, sklízené po dozrání, má vitaminů nesrovnatelně více.
Nenechte se mýlit. Ty vitamíny slouží rostlinám jako regulátory růstu a proto se vyskytují hlavně v rostoucích částech, včetně NEZRALÝCH plodů. Zralé plody už obsahují jen cukry, škroby a tuky a nutnou dávku bílkovin pro růst klíčku.
Za nízký obsah vitamínů v dováženém ovoci může spíše ta dlouhá cesta než (ne)zralost při sklizni.
Já si myslím,že lidi to prostě moc řeší. Já jím co mi chutná,ovoce a zeleninu kupuji normálně v obchodech a nezdá se mi,že by mi chyběly nějaké vitamíny. Cítím se dlouhodobě zdravě,netrpím nachlazením ani žádnými neduhy a to to se zdravým životním stylem rozhodně moc nepřeháním....jak říkám - jím co mi chutná a nějak se neomezuji....podlě mě jsou lidi spíš nemocní z toho neustálého čtení vědeckých studií a strašidelných článků na téma potraviny,kterých je na internetu bezpočet :D. Kdyby jedli od každého trochu a řídili se při výběru potravin vlastním rozumem a smysly a naučili se naslouchat signálům vlastního těla,do toho přidali trochu pohybu na čerstvém vzduchu,tak nemusí nějaký obsah nebo neobsah vitamínů v kdejakém jablku vůbec řešit....
S tím souhlasím. Když zdravý rozum, tak potom víme, kdy má jaké ovoce sezónu a dozrává, potom tedy v této roční době nečekejme od jablek, sklizených vloni na podzim někde v Itálii, nějaké vitamíny. Stejně tak v jahodách, co koupíme v zimě.
V článku zmíněné vyšší množství vitamínů v ovoci se slupkou možná bylo přijatelné v době, kdy ještě používání různých postřiků nebylo na tak vysoké úrovni, protože se nelikvidoval domácí trh a lokální pěstování ve prospěch dovozů.