Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) kontroluje restaurace, stánky, bufety, cukrárny, zaměstnanecké jídelny nebo stravovací provozy v zařízeních sociálních služeb, ale nejen je – ve své gesci má i školní jídelny. Jak dopadly poslední kontroly těchto zařízení?
Přinášíme výsledky posledních červencových kontrol jak stravovacích služeb, tak zvlášť i výsledky kontrol ve školních zařízeních za první pololetí školního roku.
Jak dopadly jídelny
V období prvního pololetí letošního roku provedli hygienici, konkrétně odbor hygieny dětí a mladistvých, 606 kontrol se zaměřením na plnění hygienických požadavků. Z celkového počtu kontrol se pochybení vyskytla jen u 24 z nich (4 procenta).
Galerie: Školy v prvním pololetí 2023 z pohledu pražských hygieniků
Šestnáct odhalených závad
Kontroly odhalily následující nedostatky:
- nedostatečnou provozní hygienu
- zanedbanou údržbu prostor a předmětů přicházejících do styku s potravinami a pokrmy
- nedodržování skladovacích podmínek daných výrobcem či křížení čistého a nečistého provozu
- nedodržování data použitelnosti nebo minimální trvanlivosti, nezajištění sledovatelnosti – původu potravin
- nedodržování postupů na zásadách HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points)
- nedodržování bezpečných teplot při uchovávání připravovaných pokrmů
Příliš mnoho soli
Konzumace soli v České republice dlouhodobě převyšuje doporučený optimální denní příjem. Doporučená spotřeba soli je dle WHO u zdravé dospělé populace 5 gramů za den a u menších dětí ještě nižší (1–3 roky 2 g, 4–6 let 3 g, 7–10 let 4 g).
Už před čtyřmi lety z porovnání několika studií jednoho z pracovišť Státního zdravotního ústavu vzešla nepříjemná novina, že školní obědy obsahují většinou tolik soli, že je statisticky nelze odlišit od pokrmů rychlého občerstvení, včetně burgerů, hranolků či stripsů.
I proto se v rámci letošního kontrol ve školních jídelnách hygienici zaměřili na obsah soli v polévkách podávaných ve školních jídelnách. V rámci edukační činnosti hygienici provedli 46 těchto měření. Měření probíhalo pomocí přístroje založeného na měření Na+ iontově selektivní elektrodou.
Potřeba edukace v dané oblasti se potvrdila i hygieniky realizovaným měřením: vyhovující množství soli v polévce bylo zjištěno jen u 12 odebraných vzorků (26 procent).
Galerie: Jídla ve školní jídelně
Nedostatky i mimo kuchyň
Z kontrolní činnosti vyplynuly i další závady: ve čtyřech případech se jednalo o nedodržení provozních podmínek základních škol, v jednom ve střední škole a ve třech v dětské skupině. Závady se týkaly nedodržení požadavků na šatny, hygienická zařízení a jejich vybavení, mikroklimatické podmínky a zajištění vhodného pracovního místa pro žáky v IT učebně. V dětských skupinách pak zjištěno nedodržení požadavku na očkování dětí.
S provozovateli školských zařízení, kde kontroly pražských hygieniků zaznamenaly výše uváděné závady, hygiena zahájila, případně zahájí přestupkové řízení. Zástupce školských zařízení byli spraveni o co nejrychlejších konkrétních nápravných opatřeních.
Chodí vaše dítě do školní jídelny?
Stravovací služby v červenci
Hygiena letos v červenci provedla rovněž celkem 167 kontrol provozoven poskytujících stravovací služby. Za zjištěné nedostatky uložila 26 finančních sankcí v celkové výši 140 000 korun.
Nejčastější pochybení
- v ochraně potravin a pokrmů před kontaminací
- v provozní hygieně
- ve stavebně technických požadavcích na potravinářské prostory
- ve skladování potravin
- v označování rozpracovaných pokrmů
- v dodržování postupů na zásadách HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points)