Tam, kde se točí miliardy, si lze snadno koupit požadovaný názor odborníků. V 50. letech tabákoví giganti dotovali (neboli upláceli) lékaře, aby publikovali studie o neškodnosti kouření. O 20 let později zase díky americkým firmám na cukrovinky a sladké nápoje byly studie o neškodnosti cukru (od té doby se traduje, že za všechno mohou tuky a cholesterol). Můžeme si být jisti, že to dnes není podobné s názory na palmový tuk? O neprospěšnosti na lidský organiz se už ví hodně, stejně jako o devastaci přírody tam, kde se palmy pěstují. Mimochodem, článek nezmiňuje skutečnost, že tento tuk se k nám vozí přes půl zeměkoule na lodích, které znečišťují planetu dost významně.
O zdravotních dopadech lze jistě polemizovat, ale s tím ničením životního prostředí si je třeba uvědomit, že výrazně nadpoloviční většina produkce palmového oleje jde do "ekologických" biopaliv a potravinářství s tím nemá nic společného.
V tomto ohledu byly protesty aktivistů třeba proti Nestle a dalším firmám naprosto směšné až trapné, protože omezení užívání palmového oleje v potravinách by pro životní prostředí nepřineslo nic, produkce se jen přesune do biopaliv. Pokud vím, tak snad už je nějaké opatření na úrovni EU i právě proti jeho použití v palivech, to by nějaký efekt už mít mohlo. Otázkou ale je, zda to celé není pohádka, viz poznámka v tomto článku o tam,jak malé procento odlesňování ve skutečnosti jde na vrub palmového oleje...