Autor asi žije v jeskyni, debata probíhá, odstartovalo to pokud si vzpomínám zhoršení příznaků malého dítěte po podání ibuprofenu. Omlouvám se za uvedení odkazu, který si pravděpodobně zaslouží označení fake news, jen pro ilustraci:
Vyhněte se ibuprofenu, doporučila WHO pacientům s koronavirem (https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/vyhnete-se-ibuprofenu-doporucila-who-pacientum-s-koronavirem-40317184)
ALE
World Health Organization says it’s OK to use ibuprofen to treat coronavirus symptoms, unless you have reason to avoid (https://www.cleveland.com/news/2020/03/world-health-organization-says-its-ok-to-use-ibuprofen-to-treat-coronavirus-symptoms-unless-you-have-reason-to-avoid.html) - WHO říká že ibuprofen je OK.
Děkuji za upřesnění (pokud to je upřesnění, koukám, že vlastně ne), zarazilo mě, že se jako zdroj neověřené informace udává dezinterpretace nějakého lehce souvisejícího vědeckého článku. Zmiňovaný případ je asi tento: https://nypost.com/2020/03/17/4-year-olds-coronavirus-symptoms-worsen-after-taking-ibuprofen/
Píšete, že v souvislosti s korona virem tyto dva léky neškodí, protože studií škodlivost nebyla prokázána.
Ptám se tedy, kdy a jestli vůbec byla nějaká studie provedena?
Protože pokud studie provedena nebyla, tak ani nemohla prokázat škodlivost v této souvislosti a v tom případě bych se potom nedivila lidem, kteří by po vaší společnosti za dezinformaci chtěli odškodnění.
Dobrý den, jedná se oficiální stanovisko lékové autority ČR, tedy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). http://www.sukl.cz/sukl/uzivani-leku-s-ibuprofenem-a-paracetamolem-s-ohledem-na Cituji: V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh infekce COVID-19. To je ale něco jiného, než píšete Vy. S případnými dotazy ke stanovisku SÚKLu doporučuji obrátit se přímo na ně. LK, Vitalia.cz
Ibalgin neboli ibuprofen mi nesčetně krát pomohl při bolestech hlavy i celého těla.Paralen neboli paracetamol taky dúvěrně znám.Zatím jsem zdravý (chvála bohu) ale kdyby přeci jen došlo k nákaze koronavirem a projevily by se příznaky,tak bych se nezdráhal použít jak jeden tak druhý prášek.A podle reakce těla bych usoudil sám zda li ten či onen vadí nebo ne.
21. 3. 2020, 18:29 editováno autorem komentáře
Tohle ze je od sukl? ..ze potvrzuje ze protizanetlive leky v urcite fazi napadeni lidskeho tela timto virem je bezpecny? To je silenost tohle. ..kdyz to dojde tak daleko ze se cloveku imunitni system "zblazni" a zacne brojit proti vlastnim organum, tam je protizanetlivy lek namiste, ale predtim? Neotviraji predtim >protizanetlive leky temto virum "cestu"? Dekuji za odpoved
Chápu, že titulek článku bude určitá zkratka, ale mezi „neškodí“ a „V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh COVID-19“ vidím podstatný rozdíl. To první zní poněkud rezolutně jistě, sám článek ale dává důvod o tom pochybovat (zmínka o ACE2). To druhé bude asi pravda, ale u něčeho tak nového jako COVID-19 to dost možná bude znamenat jen nedostatek releventních vědeckých studií.
Pravda, ať se rozhodneme jakkoliv (paracetamol, ibuprofen, ještě něco jiného, nebo prostě přetrpět nemoc bez léků), vždy se to může časem ukázat jako špatná volba. I nepotvrzená hypotéza (pokud zní rozumně) tak v situaci, kdy dost možná jen nebyl čas ji potvrdit, může být vodítkem ke (statisticky) lepšímu rozhodnutí.