".......protože tento cukr byl kvůli přidanému barvivu uznán jako cukrovinka, a tak se zde již nevyrábí."
Co je cukrovinka stanovila EU, omezení výroby cukru na příkaz EU, Zavírání cukrovarů byl už jen následek EU zemědělské politiky.
Teď už jen můžeme nostalgicky vzpomínat na to, co bylo za blahých časů krále Husáka dobré a čeho jsme se zřekli ve prospěch " světlých zítřků".
Ne. že by bylo mnoho věcí, po kterých se mi stýská, ale např. sekaný a ne lisovaný cukr patří mezi ně. ( i když bio-eko-sluníčkáři tvrdí, že je to bílý jed ).
tsd
Že je barvený bridge cukr prohlášen za cukrovinku neznamená, že se nesmí vyrábět. Spíš se jeho výroba Tereosu nevyplatila.
Ono to není tak jednoznačné. EU stanovila pro jednotlivé země na výrobu cukru kvóty. Firma Eastern Sugar využila toho, že může svou kvótu vrátit, a vyinkasovala za to pořádný balík. Podmínkou však bylo, že se její cukrovary zlikvidují, takže byl demolován i právě zmodernizovaný cukrovar v Hrochově Týnci. Podobně dopadly i některé cukrovary v Maďarsku a na Slovensku. Kvóty byly v roce 2017 zrušeny.
Přestože dnes v České republice funguje jen sedm cukrovarů, vyrábějí stejné množství cukru jako cukrovary v roce 1989, kdy jich bylo 53. Výnos řepy se více než zdvojnásobil (z 35 t/ha v roce 1989 na současných 75 t/ha), obsah cukru v řepě se za stejné období zvýšil o čtvrtinu (ze 14 na 17 až 18 %).
Musím pochválit galerii, mají to v tom dobrovickém muzeu pěkné.
Hezký den,
děkujeme za Vás příspěvek, určitě stojí za to do Dobrovice vyrazit, doporučuji prohlídku i s výkladem. Jednou ročně (na podzim) pořádají i prohlídky přilehlého cukrovaru, což je jistě neméně zajímavé. Aktuálně probíhají exkurze do tamního lihovaru. http://www.dobrovickamuzea.cz/prohlidky-a-exkurze/exkurze-do-tovarny
S pozdravem KČ
Co je to platné, když už nedělají sekané kostky, jen ty lisované. Nebo snad tušíte, kde se dají sehnat?
tsd
P.S. nebudu si hrát na všeználka jako někdo ale dám rovnou odkaz:
http://www.spcc.cz/historie/