A taky se jmenují à la medvěd a tváří se jako medvědí maso? To myslím srovnáváte nesrovnatelné. Možná byste se divil, kolik lidí si v případě "krabích" tyčinek neuvědomuje, že nejde o kraba. A další věc jsou všechny přídatné látky nacpané do těchto produktů kvůli tomu, aby to onoho kraba alespoň trochu připomínalo. To se mi nezdá tak neužitečné vědět. Zdravím LK, Vitalia.cz
Cikánská znamená "upravená po cikánském způsobu" a "medvídci" znamená že to má tvar medvídků. Takové surimi tyčinky ovšem nejsou ani upravené po krabím způsobu, ani ve tvaru krabů. ;-)
Pochopitelně souhlasím, že kdo v roce 2012 ještě pořád netuší, že surimi tyčinky nejsou krab, pravděpodobně nebude příliš bystrý ani v jiných otázkách všedního života. Vždyť se to u nás prodává dvacet let, to je probůh dost času na to, aby si člověk přečetl složení...
ani ve tvaru krabů. ;-)
Chyba lávky. Zajeďte si někdy do USA na tzn. sněžného kraba. Pokud se Vám do USA nechce, tak zagooglete snow crab legs meat. Uvidíte to, co vypadá hodně jako tyčinky. Na povrchu červené (od skořápky), uvnitř bílé, ve tvaru tyček. Chutná to samozřejmě jinak než surimi, ale ten vzhled popřít nemůžete.
Všechny ty tyčinky na fotkách v článku mají zcela dominantní nápis surimi buď bez dodatku nebo s nápisem příchuť či imitace. I v článku píšete a nezpochybňujete, že surimi je výrobek z ryb, nikoliv z kraba. Pokud z toho někomu není zřejmé, že to není z kraba, měl by vrátit občanku.
Kontrolní otázka, pokud si někde dáte "kuře a la bažant", budete čekat kuře nebo bažanta?
Čili příměr s gumovými medvídky je celkem trefný.
Co mě přijde daleko více tristní, a na to byste se měli zaměřit, je kvalita toho produktu, proč je obsah rybího masa tak nízký, proč se do toho (a různých rybích produktů jako nakládané ryby apod.) cpou náhradní sladidla i když se nejedná o produkt pro diabetiky.
Je to pravda místy trochu komické, ale pořád lepší, když se o tom mluví, než kdyby se o tom nemluvilo.
Mě hrozně baví, jak všichni juchají nad šířkou dnešní nabídky potravin... ale když se na to podíváme blíž, zjistíme, že sice máme na výběr dvacet druhů místo tří, ale stravitelné jsou zase jenom ty tři, a všechno ostatní že jsou náhražky. Kdepak je například konec konzervám "Chatka", ve kterých byla pěkně vyskládána celá krabí klepítka, a stálo to míň, než dneska stojí balíček surimi? (nápověda - konec jim je tady, cena se zdvacetinásobila a obsah je poloviční: http://www.potravinydomu.cz/produkt/18955-CHATKA-maso-kamcatskeho-kraba-100-185g/index.htm :D)
No kdyz uz si chceme pripominat stare dobre casy - vzpomenme si treba na pomazankove maslo... Nebo treba takova ta slana rybi pomazanka nabarvena naruzovo, tak se za socialismu klidne prodavala v kelimku nebo tube s napisem "Lososova pomazanka".
To by dneska bylo stezi myslitelne, o tom co je tam za dobra ecka to jsme si taky driv nepocetli.
Pomazánkové máslo mi nikdy nevadilo a dodneška mi nevadí. Když je někde napsáno "pomazánkové", je jasné, že je to zamýšleno do pomazánek a ne do pečení.
A co se lososové pomazánky týče, vím zcela jistě, že její nelososový původ byl na kelímku zmíněn (pamatuju si to, protože právě s její pomocí jsem tenkrát malému synovcovi vysvětloval, co to znamená, když je něco "à la" :)). Ale sám jsem měl radši "humrovou", ta "lososová" mi připadala opravdu příliš slaná.
Je ovšem pravda, že na uvádění složení se nehrálo. Maximálně se člověk na hořčici dočetl "konzervováno kyselinou benzoovou". Aspoň ale bylo na každém výrobku číslo normy, podle které se složení řídilo. Dneska už se na normy nějak nehraje...
"A pravdou je, že český spotřebitel zhýčkaný letákovými akcemi supermarketů by jen těžko sáhl hlouběji do kapsy.
Sehnat u nás pravého kraba je téměř nemožné – alespoň já jsem zatím neměla tu šanci."
Ach jo. Takže druhá věta popírá první.
No jasněže je nekupují, když mejsou v nabídce.
Stejně tak "si Češi nejsou ochotni připlatit třeba za kvalitní Studentskou směs" - jak by mohli, když není v nabídce. Jen náhražková. A ještě, vzhledem k složení, velmi drahé.
Ani kalhoty s nohavicí délky 36´, ti fujfuj Češi nekupují. Chudák obchodník potom nemá tržby, tudíž musí mít vyšší ceny. A blbec zákazník ať si je nechá ušít na zakázku jinde.
Šmarjá panno! To je zase článek.
Nakonec si na obalech surimi krabích tyčinek můžeme všimnout, že vlastně ani rybího masa moc neobsahují – nejčastěji kolem 50 procent.
Tyčky občas kupuju a VŽDY koukám na složení. Většina má obsah 28-30%, ty lepší i 32% rybího masa. Tyčky s 50% podílem jsem ještě neviděl a že jsem jich měl v ruce už hodně velkou spoustu!