Co je krabičková dieta?
Co se dozvíte v článku
Krabičková dieta představuje specifický způsob stravování, který dnes nabízí mnoho cateringových firem. Principem tohoto stravovacího stylu je konzumace výhradně jídla připraveného v krabičkách. To je sestaveno a uvařeno tak, aby bylo zdravé, chutné a připravené k okamžité konzumaci. Některé pokrmy se tedy konzumují tak jak jsou ve studeném stavu, jiné je potřeba ohřát v mikrovlnné troubě. Firma vám tedy doveze již připravená jídla v krabičkách a vy je podle stravovacího plánu konzumujete. Standardně se jedná o 3–5 jídel denně.
Stravování v krabičkách je ideální pro hodně vytížené lidi, kteří nemají čas na vaření nebo se z jiných důvodů nechtějí zabývat přípravou jídla. Zároveň ale mají zájem o pravidelné stravování a zajímá je kvalita jídla, které jedí. Firmy poskytující krabičkové diety mívají navíc v repertoáru různé stravovací programy. Některé jsou určeny k redukci hmotnosti, jiné se soustředí spíše na udržení zdravé váhy, nabrání svalové hmoty a tvarování postavy. [1, 2, 3, 4, 5]
Výhody krabičkové diety
- Pravidelné stravování: jedním z největších přínosů krabičkových diet je to, že budete jíst pravidelně. Díky tomu nebudete hladovět a zbavíte se neovladatelné chuti na sladké. Pokud je jídelníček sestaven přesně tak, aby vyhovoval vašim potřebám, ztratí se i únava a pokleslá nálada.
- Ušetříte čas: každodenní vaření nutričně hodnotných jídel je časově náročné a vyžaduje disciplínu. Někteří lidé tak raději sklouznou k jednoduchým řešením v podobě polotovarů, sladkostí a rychlovek. Pro tuto cílovou skupinu je krabičková dieta ideální, protože se nemusí zabývat vařením a ušetří čas, který pak mohou věnovat rodině a volnočasovým aktivitám.
- Bohatý výběr jídel: dříve byly krabičkové diety dost jednostranné, ale dnes je možné vybírat z různých stravovacích programů. Populární jsou low carb diety, vegetariánské a veganské jídelníčky nebo nabírací diety.
Nevýhody krabičkové diety
- Nemusí každému vyhovovat: stravovací programy nejsou většinou uzpůsobeny individuálním potřebám daného jedince, takže nemusí dokonale pokrýt nezbytný denní příjem kalorií a základních živin.
- Ne všechna jídla jsou výživná: ne všechny společnosti spolupracují s nutričními terapeuty a výživovými poradci. Důležité je proto se vyhnout firmám, které nabízejí nevýživné jídelníčky s nutriční hodnotou pod 5 000 kJ. Také je potřeba vysledovat, jaká je kvalita použitých surovin. Některé firmy šetří na tom, že vám nenaservírují dostatek ryb, zeleniny, masa a vajec.
- Finanční náklady: cena krabičkové diety se odvíjí od zvoleného firmy, vybraného stravovacího programu a počtu krabiček na den. Měsíc stravování v krabičkách vás přijde minimálně na cca 10 tisíc korun. Pokud se někdo stravuje hodně skromně a nakupuje potraviny ve slevách, může to vypadat jako vysoká částka. Na druhou stranu při dnešních cenách potravin zaplatíte možná i více, pokud budete nakupovat kvalitní suroviny a vařit si z nich. [6, 7, 8, 9, 10]
Vzorový jídelníček při krabičkové dietě
Univerzální vzorový jídelníček, který by byl vhodný pro všechny lidi na krabičkové dietě, rozhodně neexistuje. Pro inspiraci ale můžeme uvést alespoň příklad. Jedná se o jídelníček vhodný pro ženu se sedavým zaměstnáním, která by měla za den přijmout alespoň 1 500 kcal (cca 6 276 kJ).
- Snídaně: obložený chléb ze 2 vajec + 1 plátku žitného chleba + libovolná zelenina.
- Svačina: 1 bílý jogurt + hrst malin, borůvek či jiného ovoce.
- Oběd: kuřecí směs ze 150 gramů kuřecího masa + 60 gramů celozrnného bulguru + 1 lžíce rostlinného oleje + 150 gramů zeleniny.
- Svačina: domácí salát coleslaw ze 75 gramů sýru cottage + menšího jablka + malé mrkve + hrsti vlašských oříšků.
- Večeře: grilovaný losos s quinoou ze 130 gramů lososa bez kůže + 50 gramů qinoy + 150 gramů zeleniny.
Cena krabičkové diety
Ceníky krabičkových diet mohou být pro některé jedince na první pohled odrazující. Hodně ale závisí na tom, jaký zvolíte stravovací program a kolik jídel na den si necháte dovážet. Muži a osoby, které se chtějí zaměřit na budování svalů, zaplatí logicky vyšší částky. Pokud si vyberete některý z levnějších programů, může vás to vyjít třeba jen na 300 korun denně. Specificky zaměřené diety stojí kolem 400–600 korun na den. [11, 12, 13, 14]
Domácí krabičková dieta
Určitou formu krabičkového stravování si můžete vytvořit i sami. Vhodné je nechat si sestavit nutriční plán od specialisty, který vám doporučí přesná množství bílkovin, sacharidů a tuků na den. Tyto hodnoty pak převede na konkrétní pokrmy a recepty. Díky tomu nehrozí, že vám budou chybět základní živiny a nesplníte potřebný denní příjem kalorií. Získáte tedy konkrétní návod, co vařit, z jakých surovin a kolik potravin sníst. Pokrmy pak zabalíte do krabiček a označíte, v jaký den a jakou denní dobu je máte sníst.
Sice to vypadá jako hodně práce, ale pro některé lidi to může být mnohem pohodlnější než vařit každý den a řešit situačně co a z čeho si uvařit. Připravené krabičky mohou být navíc hodně motivující. Většina lidí totiž připravené jídlo sní, protože by jim bylo líto času, surovin i peněz, co do něj investovali. [15, 16, 17]
Zdroje: healthline.com, takechargeamerica.org, heart.org, foodanddesign.pl, stobklub.cz, utb.cz, cuni.cz, muni.cz